Vergrijzend Japan hoopt met miljardensteun op meer baby's
TOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Japanse premier Fumio Kishida heeft nieuwe steunmaatregelen aangekondigd voor jonge mensen en gezinnen, in de hoop het dalende geboortecijfer in het sterk vergrijzende land omhoog te krijgen. Het plan gaat de komende drie jaar zo'n 23,4 miljard euro kosten.
Het plan bestaat onder meer uit hogere subsidies voor jonge gezinnen en ook voor kinderen die beperkingen hebben of extra medische zorg nodig hebben, schrijven Japanse media. Ook moet het voor beide ouders makkelijker worden om naast het gezinsleven te werken, bijvoorbeeld door flexibele werkuren en vaderschapsverlof te promoten.
In Japan, dat 125 miljoen inwoners telt, sterven al jaren meer mensen dan dat er baby's worden geboren. Dat is een groot probleem omdat de bevolking, de op een na oudste ter wereld, snel vergrijst. Tegelijkertijd stichten steeds minder Japanners een gezin. Vorig jaar werden in Japan iets minder dan 800.000 baby's geboren, een nieuw dieptepunt sinds het begin van de metingen in 1899.
11 miljoen werkenden te kort
De bevolkingscrisis dreigt het vermogen van de Japanse samenleving om te functioneren te ondermijnen, stelt de Japanse premier. Recruit Works Institute, een onafhankelijke denktank, publiceerde in maart een onderzoek waarin stond dat Japan tegen 2040 mogelijk meer dan 11 miljoen werkenden te kort komt.
Kishida ging in januari bij de opening van het parlementaire jaar in op de weinige geboortes in Japan. "Het is nu of nooit als het gaat om beleid met betrekking tot geboortes en opvoeding", verklaarde hij. De premier sprak van "een kwestie die niet langer kan wachten". Hij beloofde toen al meer geld uit te geven aan het tegengaan van het dalende geboortecijfer.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt dat het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump "vrede en welvaart" zal brengen. De VN-Veiligheidsraad keurde dat plan maandagavond goed.
1 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - Filipijnse aanklagers hebben de eerste aanklachten ingediend in een corruptieschandaal rondom de waterwerken in het land. Miljarden euro's zouden verloren zijn gegaan aan ondermaatse projecten voor bescherming tegen overstromingen.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - China heeft opnieuw "krachtig geprotesteerd" tegen de Taiwan-uitspraken van de Japanse premier Sanae Takaichi. Dit gebeurde in een overleg met een Japanse afgevaardigde, die door Tokio is gestuurd om de diplomatieke ruzie te sussen.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is van plan woensdag naar Turkije te gaan. Hij wil daar de onderhandelingen voor een einde aan de oorlog met Rusland nieuw leven inblazen en zegt oplossingen te hebben ontwikkeld "die we aan onze partners zullen voorstellen".
3 uur geledenBRATISLAVA (ANP/DPA) - Tienduizenden Slowaken hebben maandagavond geprotesteerd tegen de regering van de conservatief-nationalistische premier Robert Fico.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit het zenden van troepen naar Venezuela niet uit. Dat zei hij maandag in het Witte Huis, aldus The Washington Post.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De vooraanstaande Democraat Larry Summers trekt zich terug uit het openbare leven vanwege zijn contact met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat schrijft The Washington Post.
5 uur geleden