Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vergaderingen IMF en Wereldbank na vijftig jaar weer in Afrika

Vergaderingen IMF en Wereldbank na vijftig jaar weer in Afrika

MARRAKECH (ANP) - De jaarvergaderingen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank worden voor het eerst in vijftig jaar weer gehouden in Afrika. In de Marokkaanse stad Marrakech, in de regio waar vorige maand nog een grote aardbeving was, komen komende dagen naar verwachting duizenden politici, hoofden van centrale banken, ambtenaren en journalisten bijeen uit tal van landen. Namens Nederland gaan onder anderen de demissionaire ministers Sigrid Kaag van Financiën en Liesje Schreinemacher voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking.

Normaal vinden de vergaderingen in de Amerikaanse hoofdstad Washington plaats, maar eens in de drie jaar wordt daarvan afgeweken en zijn de topbijeenkomsten in een ander deel van de wereld. In 2018 was het Indonesische Bali gastheer, in 2015 was dit het Peruaanse Lima en in 2012 Tokio. De vorige en tevens enige eerdere ontmoeting in Afrika was in 1973. Toen was de locatie de Keniaanse hoofdstad Nairobi.

Eigenlijk zouden het IMF en de Wereldbank in 2021 al naar Marrakech gaan. Maar dit plan werd uitgesteld. Vanwege de coronapandemie leek het de organisaties niet verstandig om met duizenden mensen in het Noord-Afrikaanse land neer te strijken.

Aardbeving

Door de recente aardbeving in Marokko was er nog even twijfel of de topconferenties wel konden doorgaan. Maar de Marokkaanse overheid was er snel bij met opmerking dat de vergaderingen gewoon plaats kunnen vinden. Marokko had er al miljoenen dollars in geïnvesteerd, onder meer in een gebouw van 450.000 vierkante meter speciaal voor deze bijeenkomsten. Het gebouw heeft geen schade opgelopen door de aardbeving.

Elders in het land is wel veel schade. Door de aardbeving zijn volgens de laatste cijfers rond de 3000 mensen omgekomen. Het was de dodelijkste beving in Marokko sinds 1960. Nog steeds moeten veel mensen in tenten overnachten omdat hun huis is ingestort.

Thema's

Belangrijke thema's waar komende dagen over zal worden gepraat zijn armoedebestrijding, schulden en natuurlijk de hoge inflatie. IMF-topvrouw Kristalina Georgieva zei vorige week dat de kans lijkt toe te nemen dat centrale banken de inflatie kunnen beteugelen zonder de wereldeconomie in een recessie te storten. Maar ze waarschuwde ook dat er grote verschillen zitten in de groeiramingen die het IMF in Marrakech zal presenteren. Zo maakte ze zich zorgen over opkomende economieën en ontwikkelingslanden, omdat de versplintering van de wereld in verschillende handelsblokken daar de groeivooruitzichten verder dreigt te ondermijnen.

Meer uit Financieel

Onderzoek: mkb'ers terughoudend met investeringen

UTRECHT (ANP) - Mkb-ondernemers in Nederland zijn terughoudend met het doen van investeringen. Dat komt naar voren uit onderzoek naar meer dan 7000 jaarrekeningen van bedrijven door SRA, de grootste vereniging van accountantskantoren werkzaam voor het mkb.

2 uur geleden
Tientallen reizigers Transavia missen vlucht door rijen Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol was in de nacht van zaterdag op zondag sprake van lange rijen voor de incheckbalies van Transavia. Tientallen mensen hebben daardoor hun vlucht gemist, bevestigt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij na berichtgeving door De Telegraaf.

2 uur geleden
Iraakse premier naar VS voor olie- en gasdeals

BAGDAD (ANP/RTR) - De Iraakse premier Ali al-Zaidi brengt maandag een bezoek aan Washington om de banden met de Verenigde Staten aan te halen. Naar verwachting gaan de landen ook olie- en gasdeals tekenen als onderdeel van een breder streven naar samenwerking op het gebied van economie, handel en investeringen.

4 uur geleden
Baas Volkswagen denkt fabriekssluitingen te kunnen voorkomen

BERLIJN (ANP/DPA) - Topman Oliver Blume van autoconcern Volkswagen stelt dat de autofabrikant fabriekssluitingen kan voorkomen bij de uitvoering van de geplande kostenbesparingen. "Er zijn slimmere oplossingen dan het sluiten van fabrieken", heeft Blume zondag gezegd in een interview met de Duitse krant Bild am Sonntag.

6 uur geleden
Grote Indiase bank schrapt duizenden banen

MUMBAI (ANP/BLOOMBERG) - De HDFC Bank, een van de grootste banken van India, heeft duizenden banen geschrapt. Uit het dit weekend verschenen jaarverslag van de bank kwam naar buiten dat het personeelsbestand in het boekjaar tot en met maart met ruim 3300 is gekrompen. Vooral administratief en ondersteunend personeel moest vertrekken. Hun totaal nam met meer dan 8000 af. Op andere plekken binnen het concern werden ook weer mensen aangenomen.

8 uur geleden
Topvrouw Daimler: vrachtwagenindustrie in gevaar door CO2-regels

STUTTGART (ANP) - De Europese vrachtwagenindustrie wordt in haar voortbestaan bedreigd. Daarvoor waarschuwt Karin Rådström, topvrouw van truckbouwer Daimler, zondag in een interview met het Duitse persbureau dpa. "Als de CO2-regelgeving niet wordt aangepast, zet Europa het concurrentievermogen van zijn vrachtwagenindustrie op het spel."

9 uur geleden
Bloomberg: EU wil bedrijven helpen bij beperken banden met China

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie werkt aan een 'solidariteitsinstrument' om bedrijven te ondersteunen die hun toeleveringsketens voor kritieke grondstoffen verleggen, zodat ze minder afhankelijk worden van China. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.

1 dag geleden