Vereniging van banken: overheid maakt lenen aan boeren lastig
DEN HAAG (ANP) - De steeds veranderende wet- en regelgevingseisen die de overheid stelt, maakt het voor banken lastig om aan boeren en tuinders te lenen. Dat stelt de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) in een notitie die is aangeboden aan de Tweede Kamer.
Doordat de kosten stijgen maar de opbrengsten niet in gelijke verhouding meestijgen, staat het inkomen voor veel boeren en tuinders al jaren onder druk. Daarbij maken de stelselmatige veranderingen in regelgeving en maatschappelijke behoeften "een strategische koers met bijbehorende meerjarige investeringen nagenoeg onmogelijk", aldus de NVB.
De vereniging waarschuwt daarnaast voor nieuwe richtlijnen waar banken vanaf 2023 mee te maken krijgen, de zogenoemde Bazel IV-richtlijnen. Die houden in dat ondernemers meer op rentabiliteit en liquiditeit worden beoordeeld bij een financieringsaanvraag, in plaats van op waarde van bezittingen als grond, gebouwen en installaties. De liquiditeit en rentabiliteit geven aan of ondernemingen genoeg geld in kas hebben om hun schulden op korte termijn te kunnen betalen en of investeringen op lange termijn iets opleveren. Juist bij boeren is die situatie doorgaans erg wisselvallig, waardoor banken minder mogelijkheden hebben om hen te financieren.
De banken noemen duurzame verdienmodellen cruciaal voor een toekomstbestendige land- en tuinbouwsector. De overheid zou zich volgens hen daarom meer moeten inzetten voor het stimuleren van een eerlijke prijs, ondernemerschap en kennisontwikkeling en een gelijk internationaal speelveld.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bijna 12.000 mensen die een huis huren van een woningcorporatie zijn ook eigenaar van één of meerdere woningen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Hoewel het maar een klein aantal (0,5 procent) van alle corporatiehuurders betreft, roept het volgens het CPB vragen op over "passend gebruik van schaarse sociale huurwoningen".
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine winsten gesloten. Beleggers deden het rustig aan na de stappen van het Amerikaanse ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve. Daardoor zijn opnieuw zorgen ontstaan over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft Warner Bros. Discovery in de Verenigde Staten aangeklaagd vanwege de deal die zijn branchegenoot heeft gesloten met Netflix. Paramount Skydance eist dat Warner Bros. meer informatie over de deal deelt.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Als het Amerikaanse Hooggerechtshof de importheffingen van president Donald Trump onwettig verklaart, levert dat geen grote klap op voor de wereldwijde handelsstromen. Dat denkt ING-econoom Carsten Brzeski. Hij stelt dat er eerder sprake zal zijn van een verdere structurele verandering in de wereldwijde handel.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is maandag onderaan de AEX-index geëindigd. Beleggers reageerden op het vertrek van topman Dolf van den Brink van de bierbrouwer. Er is nog geen opvolger gevonden.
7 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goud- en zilverprijzen hebben maandag nieuwe recordhoogtes bereikt. De zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve werden opnieuw aangewakkerd nadat de regering van president Donald Trump dreigde met een strafrechtelijke aanklacht tegen de Amerikaanse centrale bank.
9 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse mediawaakhond Ofcom start een onderzoek naar Grok, de chatbot van Elon Musk. De chatbot van zijn start-up xAI ligt wereldwijd onder vuur omdat er seksueel getinte afbeeldingen van mensen mee worden gegenereerd, ook van minderjarigen.
9 uur geleden