Van Essen: landbouw moet mogelijk blijven rond natuurgebieden
DEN HAAG (ANP) - Landbouw moet mogelijk blijven in de zones rond natuurgebieden waar de stikstofuitstoot harder omlaag moet dan elders. Dat zei minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in het debat over zijn stikstofmaatregelen. "We vragen in de zones het maximale wat wij verantwoord vinden om landbouwkundig gebruik mogelijk te houden."
Rond veel natuurgebieden komen volgens de kabinetsplannen zones van 500 meter breed, en bij 15 zones is dat een kilometer. Daar moet de stikstofuitstoot gemiddeld 20 procentpunt harder dalen dan in de rest van Nederland, hoewel dat van gebied tot gebied verschilt.
Volgens Van Essen was het ook denkbaar om de stikstofuitstoot in de zones met 85 à 90 procent terug te dringen. "Dat kan, dat is ook een manier om het te doen, maar dan kan je in die zones dus geen landbouw meer bedrijven. Dan kun je daar struiken gaan onderhouden. En dat is iets wat dit kabinet niet wil."
Landelijke ingrepen
Met name ChristenUnie en SGP maakten in het debat bezwaar tegen de combinatie van plaatselijke en landelijke maatregelen. "Van beide is het maximale in het plan gestopt", zei André Flach. "Is dat niet misgegaan?"
Nee, antwoordde Van Essen. Bovenop de regels in de zones zijn volgens hem nog landelijke ingrepen nodig om de stikstofuitstoot genoeg terug te brengen en natuurvergunningen weer op gang te brengen.
Het is niet precies duidelijk wat boeren in de zones te wachten staat. Dat werkt het kabinet de komende maanden nog uit.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat geen solidariteitsbijdrage aan Italië betalen, als dat land blijft weigeren om asielzoekers terug te nemen, zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) tijdens een debat woensdag. Italië werkt vooralsnog niet goed mee aan de nieuwe Europese afspraken.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO wil niet dat de bezuinigingen op sociale zekerheid, die vooralsnog van tafel zijn gehaald door het kabinet, terechtkomen bij zorg of onderwijs. Volgens onderlinge coalitieafspraken die de NOS heeft ingezien, willen D66, VVD en CDA bezuinigen op onderwijs als onderhandelingen over de sociale zekerheid te weinig opleveren. Luc Stultiens (PRO) zei tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen dat zijn steun voor de begroting van Sociale Zaken niet betekent dat PRO bezuinigingen op onderwijs of zorg steunt.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen die slachtoffer werden van het toeslagenschandaal en uit huis zijn geplaatst of te maken hebben gekregen met gezinsscheiding, willen dat de Tweede Kamer onafhankelijk onderzoek laat doen naar waarom dit is gebeurd. Dat staat in de brief die toeslagenkinderen en familieleden van wie zij gescheiden zijn, dinsdagmiddag hebben overhandigd aan Tweede Kamerleden. De oproep wordt gesteund door ruim driehonderd toeslagenkinderen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen (VVD) is "hoopvol" over de begrotingsonderhandelingen. Dat zei hij na een gesprek met Gidi Markuszower (Groep Markuszower). "We hebben veel gesprekken gevoerd en we voelen breed draagvlak voor de plannen die we aan het maken zijn", aldus de bewindsman.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM) heeft geen toezeggingen gekregen van Microsoft over het niet meer lekken van namen van ambtenaren, schrijft staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. De VVD-bewindsman sprak zelf zijn zorgen uit in een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft de ambassadeur van Israël ontboden, omdat het land de diplomatieke status van de Nederlandse medewerkers van de diplomatieke missie in Ramallah heeft ingetrokken. Dat zei hij tijdens een persconferentie waar hij herhaalde de stap "onnodig" te vinden.
2 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Het eerste EU-rapport over defensieparaatheid is maandag gepresenteerd aan de EU-ministers van Defensie. Het is niet openbaar, maar volgens minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) is het duidelijk dat "we op alle domeinen nog echt een flink been moeten bijtrekken". Meer landen moeten meer doen en "we moeten het slimmer gaan doen", zei de minister na afloop van de vergadering in Brussel.
2 dagen geleden