Verenigde Staten verliezen hoogste kredietrating bij Fitch
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zijn bij kredietbeoordelaar Fitch de hoogste kredietrating kwijtgeraakt. Daarmee behoren Amerikaanse staatsleningen in de ogen van Fitch niet meer tot de veiligst denkbare beleggingen. Het is voor het eerst in meer dan tien jaar dat een van de toonaangevende ratingbureaus deze stap zet.
Concreet betekent dit dat Amerikaans staatspapier bij Fitch nu niet meer de felbegeerde AAA-beoordeling heeft, maar te boek staat als AA+. De verlaging is een gevolg van alle politieke strijd over het schuldenplafond in Washington. Na weken onderhandelen en gekibbel lukte het zo'n twee maanden terug wel weer om tot een akkoord te komen hierover. Maar de zorgen bij Fitch, dat de VS sinds 1994 een AAA-rating gaf, zijn nog niet weg.
"De verlaging van de rating van de Verenigde Staten weerspiegelt de verwachte verslechtering van de begroting in de komende drie jaar, een hoge en groeiende overheidsschuld en de uitholling van het bestuur", stelt de kredietbeoordelaar in een verklaring. Fitch had in mei al gewaarschuwd dat het land de hoogste rating wel eens kwijt zou kunnen raken. De Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen reageerde onmiddellijk op de stap van Fitch. Ze noemde de verlaging "willekeurig" en "achterhaald".
De laatste keer dat de kredietrating van de VS was verlaagd was in 2011. Toen verlaagde kredietbureau S&P zijn rating naar AA+, eveneens vanwege het gesteggel tussen de Democraten en Republikeinen over het schuldenplafond. S&P heeft de rating van de VS sindsdien niet meer aangepast. Bij Moody's heeft het land nog wel de AAA-score. Een hoge score kan een land helpen om tegen gunstige rentes geld te lenen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Gokwebsite Vbet heeft een waarschuwing gekregen van de Kansspelautoriteit. Volgens de toezichthouder heeft Vbet rond het WK voetbal weddenschappen aangeboden die niet zijn toegestaan. Zo konden mensen er wedden op gebeurtenissen zoals een inworp, overtreding, hoekschop of buitenspel.
10 uur geledenBORSSELE (ANP) - De kerncentrale in Borssele is weer opgestart, nadat deze eind juni uit bedrijf werd genomen na een lekkage in het nucleaire deel van de centrale. Dat meldt een woordvoerster van exploitant EPZ donderdag aan het ANP.
10 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De goederenoverslag in de havens van Antwerpen en Brugge is in de eerste helft van 2026 afgenomen. De geopolitieke ontwikkelingen in het Midden-Oosten hadden volgens havenbedrijf Port of Antwerp-Bruges een duidelijke impact op de handelsstromen. Zo lag de aanvoer uit de landen rond de Perzische Golf in de eerste jaarhelft 57 procent lager dan vorig jaar.
11 uur geledenZWOLLE (ANP) - Van der Most Top Holding, het bedrijf van ondernemer Hennie van der Most, is door de rechtbank in Zwolle failliet verklaard. In mei werd door de rechtbank in Rotterdam al Speelstad Rotterdam, het bedrijf achter attractiepark Rivoli Rotterdam, failliet verklaard. Van der Most heeft het faillissement van zijn bedrijf zelf aangevraagd.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht hoger geopend. Beleggers deden het rustig aan na het nieuwe slotrecord van de hoofdindex een dag eerder. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, na de aanhoudende aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran. Ondanks die aanvallen hopen beleggers op verdere onderhandelingen tussen de twee partijen.
13 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese chipconcern TSMC is van plan om 100 miljard dollar extra uit te trekken voor de uitbreiding van zijn Amerikaanse chipactiviteiten. Hiermee komt de leverancier van grote bedrijven als Apple en Nvidia tegemoet aan eerdere toezeggingen uit een deal tussen Washington en de Taiwanese overheid om productie van halfgeleiders naar Amerikaanse bodem te halen.
13 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Het Amerikaanse Uber wil de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero overnemen voor 14,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 12,9 miljard euro. De taxidienst en maaltijdbezorger meldt dat er een overeenkomst is getekend met het in Berlijn gevestigde bedrijf.
13 uur geleden