Verdachten horen strafeisen in zaak over zelfdodingsmiddel
ARNHEM (ANP) - In de strafzaak over het verstrekken van het zelfdodingsmiddel genaamd 'middel X' krijgen de zeven verdachten, allen 70-plussers, maandag te horen welke straffen het Openbaar Ministerie tegen ze eist. Op de vierde zittingsdag in de rechtbank in Arnhem houden de officieren van justitie hun requisitoir.
De zeven verdachten zijn volgens het OM allemaal op een of andere wijze betrokken geweest bij huiskamergesprekken, waar mensen samenkwamen en spraken over een zelfgekozen levenseinde. Praten met anderen over zelfdoding mag, informatie geven mag ook, maar volgens het OM bleef het daar niet bij. Justitie stelt dat de verdachten het met elkaar mogelijk maakten dat rondom deze bijeenkomsten ook het 'middel X' werd verstrekt. "De verdachten droegen hier ieder op hun eigen manier aan bij."
Alle verdachten hebben een link met de Coöperatie Laatste Wil, die zich inzet voor het recht van mensen om zelf over hun dood te beslissen. Die vereniging wordt niet vervolgd, wel twee ex-bestuursleden.
Het OM beschuldigt de zeven van het vormen van een crimineel samenwerkingsverband. Twee van hen zijn daarnaast aangeklaagd voor hulp bij zelfdoding, omdat ze het middel daadwerkelijk zouden hebben verstrekt aan mensen die het gebruikten om te sterven. De 80-jarige Loek de L. uit Haarlem zou 640 porties hebben verstrekt. Hij verkocht het middel onder meer tijdens huiskamergesprekken, bekende hij vorige week.
De L. had Alex S. (30) uit Eindhoven als leverancier. S. werd vorig jaar zomer veroordeeld tot 3,5 jaar cel, waarvan 1,5 jaar voorwaardelijk voor het leveren van het dodelijke middel.
Meer uit Binnenland
NOARDBURGUM (ANP) - Het slachtoffer van het steekincident in het Friese dorp Noardburgum van afgelopen nacht is een minderjarige jongen. Dat meldt de politie. In totaal zijn acht mensen aangehouden voor mogelijke betrokkenheid bij de zaak.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geplande hartingrepen kunnen worden uitgesteld doordat er tekort is aan een medisch hulpmiddel dat bij behandelingen wordt gebruikt. Daarvoor waarschuwen de Hartstichting en de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie (NVVC) na berichtgeving van Nieuwsuur. De spoedzorg, zoals bij een hartinfarct, die in dertig ziekenhuizen wordt geleverd, kan wel doorgaan.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een subsidie in het leven roepen om mensen met een laag inkomen of middeninkomen te helpen bij de aanschaf van een elektrische auto, bevestigen bronnen na berichtgeving door RTL Nieuws. Daarvoor zouden zij dan hun brandstofauto moeten inruilen. Er zou 50 miljoen euro voor worden uitgetrokken.
13 uur geledenARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) wil dat Lelystad Airport in oktober 2027 opengaat voor burgerluchtvaart. Het vliegveld heeft nog geen natuurvergunning, maar de VVD-minister werkt "parallel" aan de andere zaken die nog moeten worden geregeld voordat vakantievluchten vanuit Flevoland kunnen beginnen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het tempo van de voorbereidingen voor de missie in de Straat van Hormuz moet omhoog. Dan kunnen de landen direct aan de slag zodra er een permanent staakt-het-vuren is, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Eerder op de middag was hij bij een videoconferentie van de bijna vijftig landen die zich hebben aangesloten bij de internationale coalitie.
17 uur geleden