Verdachte van opruiing en bedreigen van Jaap van Dissel komt vrij
DEN HAAG (ANP) - Een 56-jarige man uit Krimpen aan den IJssel die in september werd opgepakt voor opruiing en bedreiging van Jaap van Dissel van het RIVM en coronaminister Hugo de Jonge komt voorlopig op vrije voeten. De rechtbank in Den Haag besloot vrijdag het voorarrest van Hans de M. met ingang van maandag te schorsen. Hij mag het verdere verloop van zijn strafzaak in vrijheid afwachten.
De verdachte uit Krimpen aan den IJssel zou op internet een video hebben geplaatst waarin hij over Hugo de Jonge zegt: "Deze gast mag helemaal niet vrij rondlopen. De eerste keer dat je hem ziet in Den Haag of waar dan ook, pak hem. Douw hem in je auto, douw hem in je kofferbak. Afvoeren. Einde discussie. Einde democratische wegen." Daarbij maakt hij een snijbeweging langs zijn keel.
In een andere video zegt hij over Van Dissel: "De enige bek die dicht gaat, is die van hem. En meneer Van Dissel. Want … die gaat wel heel lang dicht .. Als hij zou weten wat wij weten. Holy moly, man. Ik zou niet lekker meer slapen." In een derde video maakt de verdachte zich volgens het OM schuldig aan smaad en laster tegen een huisarts uit Bodegraven. Bodegraven is de plaats waar tientallen complotdenkers begin dit jaar op de begraafplaats samenkwamen om bloemen op kindergraven neer te leggen, omdat ze geloven in rituele kindermoorden.
Complotdenkers
De man zei vrijdag in de rechtbank tijdens een inleidende zitting zich te hebben laten meeslepen door complotdenkers Joost Knevel en Wouter Raatgever en heeft daar "onbeschrijfelijk veel spijt van". Het OM had zich niet tegen een schorsing van zijn voorarrest verzet. De rechtbank noemde het een oprechte spijtbetuiging.
De rechtbank verbindt tal van voorwaarden aan de schorsing, waaronder een verbod om zich op internet uit te laten over Van Dissel en de huisarts. Ook krijgt hij een contactverbod met de medeverdachten Knevel en Raatgever en mag hij zich niet op websites uitlaten over premier Mark Rutte, De Jonge en de huisarts. Tevens legt de rechtbank hem een locatieverbod op. Hij mag zich niet vertonen in Bodegraven en Woerden.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Een spoorblokkade die Extinction Rebellion (XR) wil uitvoeren bij Utrecht Centraal op zaterdag wordt niet toegestaan. Dat heeft de driehoek van Utrecht (politie, justitie en burgemeester) vrijdag laten weten.
43 seconden geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft melding gemaakt van "nog een geval" van het hantavirus in Nederland. Het gaat om een bemanningslid van het cruiseschip Hondius, waar het virus uitbrak, dat vanuit Tenerife is gerepatrieerd en geïsoleerd is voor behandeling.
23 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De jongen die wordt verdacht van een telefonische bedreiging tegen de joodse school Cheider in Amsterdam blijft drie dagen langer vastzitten. Wat de bedreiging precies inhield, wil de politie niet zeggen. Het onderzoek is nog niet afgerond.
28 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij extreemrechtse protesten tegen asielzoekerscentra en immigratie, zowel online als op straat, duiken steeds vaker christelijk-nationalistische symbolen op. Dat constateert onderzoeksplatform Justice for Prosperity (JfP).
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Op de vraag of op dit moment sprake is van een asielcrisis, kan Rob Jetten bevestigend antwoorden. "Ik denk ook dat het een crisis is. Want als je 's avonds om half elf nog aan de telefoon hangt om te kijken of je mensen nog ergens in een sporthal kan laten slapen, dan is dat geen normale situatie", aldus de premier bij zijn wekelijkse persconferentie.
40 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag tien maanden celstraf geëist tegen twee mannen uit IJsselstein voor hun rol in het bestoken van agenten met vuurwerk. Dat gebeurde begin mei tijdens rellen over de komst van een asielzoekerscentrum in de Utrechtse plaats. Voor de jongste verdachte eiste het OM dat vier van de tien maanden voorwaardelijk zouden worden opgelegd.
48 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Journalist Gijs Sanders en zijn cameraman zijn weer in Nederland. Volgens het journalistieke platform De Marker gaat het "naar omstandigheden goed met hen". De twee deden verslag van de Global Sumud Flotilla, maar werden door Israël op internationale wateren opgepakt. Donderdag vlogen ze naar Turkije, voordat ze vrijdag weer naar Nederland gingen.
53 minuten geleden