Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verdachte spionagezaak: fouten gemaakt, geen misdaden gepleegd

Verdachte spionagezaak: fouten gemaakt, geen misdaden gepleegd

ROTTERDAM (ANP) - "Ik zit hier als misdadiger, maar ik heb geen enkele schuld. Ik heb geen strafbare feiten begaan. Ik heb fouten gemaakt, maar ik voel me niet schuldig, moreel noch juridisch. Ik heb niets gedaan." Met deze woorden sloot Abderrahim El M., verdacht van het lekken van staatsgeheime stukken aan de Marokkaanse geheime dienst, vrijdag zijn strafproces bij de rechtbank in Rotterdam af. Woensdag eiste het Openbaar Ministerie twaalf jaar cel tegen hem.

El M. (66) was jarenlang werkzaam als analist bij de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). In oktober 2023 werd hij op Schiphol aangehouden toen hij op het punt stond naar Marokko te vertrekken. In zijn bagage werd een hoeveelheid geheime informatie gevonden; in daaropvolgende huiszoekingen vond de Rijksrecherche nog veel meer.

El M. werd tijdens zijn drie kwartier durende slotverklaring een paar keer emotioneel. Hij vindt de strafzaak "absurd" en "kafkaësk". Volgens het OM gaat het om een spionagezaak van uitzonderlijke omvang. De verdachte heeft twintig maanden in voorarrest gezeten en mocht zijn proces daarna in vrijheid afwachten.

Geen motief

"Ik heb aan niemand iets verstrekt, niks gegeven", aldus El M. "Ik heb gedaan wat ik moest doen voor Nederland. Daar ben ik buitengewoon trots op. Met mijn collega's heb ik het land veilig gehouden." Hij benadrukte dat het OM geen motief heeft aangedragen voor de veronderstelde spionagepraktijken. Hij had ook geen enkel motief, stelde hij. "Wat zou mij bewegen om om 5 voor 12 een andere kant op te gaan? Ik stond vlak voor mijn pensioen. Ik had een goede baan, werd goed betaald, heb een stabiel gezin. Ik kom niks tekort."

El M. erkende dat hij veel te veel werkdocumenten in zijn huis had liggen. Hij zei een verzamelaar te zijn, een 'hoarder'. "Ik had die dingen gewoon moeten vernietigen en weggooien." Leidinggevenden hebben als getuige verklaard dat hij die niet had mogen meenemen, maar volgens de verdachte werd dat gedoogd.

Uitspraak

El M.'s advocaat vroeg om vrijspraak. Volgens hem ontbreekt het bewijs. Hij wees de rechtbank op de onmisbare, cruciale rol die zijn cliënt jarenlang bij de NCTV zou hebben gespeeld. "Hij was de bron der bronnen", aldus de raadsman. "De spin in het web van de terreurbestrijding."

De rechtbank streeft ernaar op 11 maart uitspraak te doen.

Meer uit Binnenland

Bezetters Universiteit Maastricht weer vrij

MAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.

3 uur geleden
Voor ontvoering Insiya veroordeelde man gearresteerd in Letland

RIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.

8 uur geleden
Advocaat wil alleen tbs voor schutter Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.

8 uur geleden
Door asielnoodopvang rustiger in Ter Apel en Biddinghuizen leeg

TER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.

8 uur geleden
Niemand wordt vervolgd voor dodelijke woningbrand Roermond

ROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.

9 uur geleden
Zangvogeltentoonstellingen mogen weer, ondanks vogelgriep

DEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.

9 uur geleden
Haagse politiemedewerker verdachte van omkoping

DEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.

9 uur geleden