Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VERBETERING: Achmea ziet toename conflicten bij koop en verkoop van woningen

VERBETERING: Achmea ziet toename conflicten bij koop en verkoop van woningen

ZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.

Kopers staan door de overspannen woningmarkt onder druk, ziet de verzekeraar. "Door de grote concurrentie op de huizenmarkt voelen veel kopers zich gedwongen om snel beslissingen te nemen. Het komt regelmatig voor dat kopers al na één bezichtiging een bod uitbrengen, uit angst om achter het net te vissen. Daardoor zijn zij sneller geneigd risico's te accepteren, zonder de mogelijke gevolgen goed te overzien", stelt gespecialiseerd jurist van Stichting Achmea Rechtsbijstand Eva Jongenelen. Gebreken komen dan na de koop pas aan het licht.

Bij rechtsbijstandsverzekeraar ARAG herkennen ze het beeld, maar zagen ze afgelopen jaar geen toename. Vorig jaar registreerde ARAG 1505 zaken tegenover 1502 een jaar eerder, terwijl er vorig jaar meer woningen werden verkocht. "Relatief gezien is er dus eerder sprake van een lichte afname van het aantal geschillen per verkochte woning", laat een woordvoerder weten.

Terugkerend patroon

Volgens ARAG is de ontwikkeling al langer bezig. "De woningmarkt is al jaren overspannen, met structureel overbieden, korte bezichtigingen en het regelmatig overslaan van aankoopkeuringen. Deze omstandigheden vormen inderdaad een voedingsbodem voor conflicten tussen koper en verkoper, maar dit patroon zien we al langere tijd."

Beide verzekeraars stellen dat het "forse overbieden" op de woningmarkt ook bijdraagt aan het aantal geschillen. Kopers die fors overbieden hebben vaak minder financiële reserves achter de hand, stelt ARAG. "Een tegenvaller van een paar duizend euro, bijvoorbeeld door een verborgen gebrek, kan dan niet meer zomaar worden opgevangen." Deze kosten worden, in tegenstelling tot voorheen, niet meer voor eigen rekening genomen. Kopers kiezen ervoor de juridische weg te bewandelen om de schade te verhalen.

Ook zijn starters een kwetsbare groep. "Zij hebben minder inzicht in hun rechten en plichten, beschikken vaak over een kleinere financiële buffer en willen graag een woning bemachtigen", stelt Jongenelen. ARAG denkt dat een toename van het aantal starters kan leiden tot een toename van het aantal geschillen. "Omdat bij die groep financiële reserves vaak al helemaal niet meer aanwezig zijn na de aankoop van een huis."

Meer uit Financieel

Veel ondernemers hebben last van handelsbeleid Trump, meldt RVO

DEN HAAG (ANP) - De helft van de ondernemers in Nederland die met het buitenland handelen, heeft last van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Ondernemers ervaren zijn handelsbeleid als hun grootste geopolitieke uitdaging. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) in zijn jaarlijkse onderzoek over internationale handel.

1 uur geleden
Trump wil olie uit strategische voorraad vrijgeven

CINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangegeven dat hij olie wil vrijgeven uit de strategische reserve die de Verenigde Staten aanhouden. Hij zei te verwachten dat dit de brandstofprijzen omlaag brengt.

2 uur geleden
Olieprijs blijft stijgen, overwegend verliezen op Wall Street

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend met verliezen gesloten. De Iran-oorlog en de gevolgen voor de wereldwijde energiemarkten maakten beleggers nerveus. Het Internationaal Energieagentschap kondigde een vrijgave van een recordhoeveelheid aan olie uit noodreserves aan om de prijzen te drukken, maar dat leidde nog niet tot lagere prijzen voor de grondstof.

3 uur geleden
Overlast door staking op Brussels Airport groter dan verwacht

BRUSSEL (ANP) - De overlast door een staking op Brussels Airport is donderdag groter dan voorspeld. Vorige week werd bekend dat alle vertrekkende passagiersvluchten worden geschrapt. Daar komt meer dan de helft van alle aankomende vluchten bovenop, laat de luchthaven weten aan persbureau Belga.

4 uur geleden
Helft vluchten Lufthansa gaat door tijdens tweedaagse staking

FRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zegt donderdag en vrijdag meer dan de helft van alle geplande vluchten door te laten gaan, ondanks de tweedaagse staking van piloten. Andere maatschappijen van het moederbedrijf van Lufthansa en partnermaatschappijen nemen een deel van de vluchten op zich.

5 uur geleden
Bedrijven sluiten kantoren in Dubai om dreiging Iran

DEN HAAG (ANP) - Een aantal bedrijven sluit kantoren in Dubai of evacueert personeel, meldt persbureau AFP op basis van ingewijden. Onder andere de Amerikaanse bank Citi en consultancykantoren Deloitte en PwC ondernemen actie.

6 uur geleden
International SOS evacueerde 1000 werknemers uit Midden-Oosten

LONDEN (ANP) - International SOS, een organisatie die bedrijven helpt personeel in veiligheid te brengen, heeft sinds het uitbreken van de Iranoorlog meer dan duizend mensen geëvacueerd uit het Midden-Oosten. Dat gebeurde zowel over land als door de lucht. De organisatie verwacht dat meer evacuaties volgen.

7 uur geleden