Venezolaanse oppositieleider Machado strijdvaardig bij betoging
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider Maria Corina Machado heeft zich bij de menigte gevoegd die in Caracas bijeenkwam om te protesteren tegen de herverkiezing van de autocratische president Nicolás Maduro. Ze was na de omstreden uitslag van de stembusgang nog niet in het openbaar verschenen, maar was zaterdag prominent en strijdvaardig aanwezig.
Machado werd bij aankomst begroet met vreugdekreten en geschreeuw om "vrijheid". Als reactie zei ze tegen de duizenden betogers: "We zijn nog nooit zo sterk geweest als vandaag. Het regime was nog nooit zo zwak. Het is elke legitimiteit kwijt."
Machado kwam aanrijden in vrachtwagen met daarom de tekst "Venezuela heeft gewonnen". Ze werd vergezeld door verscheidene andere tegenstanders van Maduro, die alom wordt beschuldigd van verkiezingsfraude.
Getwijfeld
Edmundo Gonzalez Urrutia, die door de oppositie naar voren was geschoven als presidentskandidaat doordat het regime Machado daarvoor had uitgesloten, ontbrak. Hij verscheen ook niet bij een hoorzitting van het Hooggerechtshof, nadat Maduro het tribunaal had gevraagd de verkiezingsuitslag te onderzoeken en te certificeren.
De Venezolaanse kiesraad bevestigde vrijdag Maduro als officiële winnaar met 52 procent van de stemmen tegen Gonzalez Urrutia 43, een nog ruimer verschil dan daags na de stembusgang werd bekendgemaakt. Om dat te vieren had Maduro zijn aanhang ook opgeroepen zaterdag mee te doen aan de "moeder van alle marsen" in Caracas.
Behalve in Venezuela zelf - de oppositie schatte op grond van peilingen en exitpolls door 70 procent van de kiesgerechtigden te zijn gesteund - werd ook elders openlijk getwijfeld aan de uitslag. Onder andere de Verenigde Staten, Argentinië, Ecuador en Uruguay spraken uit dat er moet zijn gesjoemeld.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Oekraïne omvat voorstellen om Russische energieleveranties aan Europa te herstellen, grote Amerikaanse investeringen in Russische zeldzame aardmetalen en energie, en het aanwenden van bevroren Russische staatsactiva. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal.
43 minuten geledenWASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".
9 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.
10 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".
12 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
12 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
13 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
13 uur geleden