Vele honderden protesteren in Amsterdam voor ruimere basisbeurs
AMSTERDAM (ANP) - Vele honderden studenten zijn zaterdag bijeen op de Dam in Amsterdam om te protesteren voor een ruimere basisbeurs. Ook willen ze dat studenten die onder het leenstelsel hebben gestudeerd meer compensatie krijgen. Het geld dat daarvoor moet worden vrijgemaakt, mag niet ten koste gaan van de onderwijsbegroting, aldus de studenten.
De studenten, veelal in het rood gekleed, roepen onder meer de leus 'Wat willen wij? Schuldenvrij'. De demonstranten hebben borden bij zich met teksten als 'CompensEERLIJK voor de pechgeneratie' en 'Ik sta in het rood'. Een van de aanwezigen zegt te demonstreren omdat ze "genaaid is door de overheid". Ze heeft een studieschuld en wil daar geen rente over betalen. Ook wil ze niet dat haar schuld geregistreerd is.
Spoken word-artiest Rachad Debdoubi sprak op het podium van een "akelige en lelijke studieschuld". "Het leenstelsel is een faƧade." Ook kregen verschillende politici het woord over de schulden van studenten en de basisbeurs. Zo zei Laurens Dassen van Volt dat studenten eerlijk gecompenseerd moeten worden voor "het schandaal dat jullie de afgelopen jaren is aangedaan". Stephan van Baarle van DENK zei toe te willen werken naar het kwijtschelden van deze studieschulden. "We hebben nu jongeren die niet aan hun toekomst kunnen werken vanwege het verrotte beleid." Volgens Sylvana Simons van BIJ1 moeten "we niet vergeten dat deze maatregelen de allerzwaksten treffen".
Mars
Het protest wordt georganiseerd door FNV Young & United en de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) en begon op de Dam. Volgens de organisatoren zijn er tussen de duizend en tweeduizend mensen op de been. Vanaf de Dam trekken de demonstranten in een mars door de stad. De actie wordt later op de dag weer afgesloten op de Dam met muziek.
In februari protesteerden studenten ook tegen de in hun ogen lage compensatie voor het leenstelsel.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De zaak tegen Viruswaarheid-voorman Willem Engel, die in hoger beroep is veroordeeld tot een taakstraf van zestig uur voor opruiing in de coronatijd, moet deels opnieuw worden behandeld. Dat adviseert de advocaat-generaal (AG) aan de Hoge Raad.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onderzoekers van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam trekken een studie naar het gebruik van een pijnmiddel tegen langdurige coronaklachten voorlopig terug. Er is te veel twijfel of het onderzoek wel volgens de regels is verlopen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag bij de rechtbank hoger beroep aangetekend in de zaak over het dodelijke ongeluk met de Stint in Oss. "Het OM kan zich niet verenigen met de overwegingen en de conclusies van de rechtbank", aldus het OM na het bestuderen van het vonnis.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma vindt dat de Universiteit Utrecht meer had moeten doen om de gebouwen te beveiligen tegen bezettingsacties. Haar woordvoerder bevestigt dat na een bericht van RTV Utrecht vrijdag. In de afgelopen jaren hebben pro-Palestijnse activisten meerdere universiteitsgebouwen in het centrum van de stad bezet gehouden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door een datalek zijn gegevens van medewerkers van de Dienst Justitiƫle Inrichtingen (DJI) gelekt. Een woordvoerster van de organisatie zegt na berichtgeving van Argos hierover dat het gaat om mailadressen, telefoonnummers en beveiligingscertificaten van DJI-medewerkers.
3 uur geledenSLEEUWIJK (ANP) - De drie jonge tieners die sinds woensdagavond werden vermist nadat ze vermoedelijk te voet vanuit het Noord-Brabantse dorp Sleeuwijk waren vertrokken, zijn terecht, meldt de politie.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - Februari was een zachte maand, maar ook somber. De gemiddelde temperatuur lag hoog, met 5,8 graden tegen 4,4 graden normaal. Het aantal zonuren viel tegen, meldt Weeronline. De zon scheen gemiddeld 76 uur over het land, normaal is dat in februari 95 uur. De hoeveelheid regen verschilde niet veel van normaal: dit jaar viel 58 millimeter neerslag tegen een klimaatgemiddelde van 65 millimeter.
4 uur geleden