Vele honderden protesteren in Amsterdam voor ruimere basisbeurs
AMSTERDAM (ANP) - Vele honderden studenten zijn zaterdag bijeen op de Dam in Amsterdam om te protesteren voor een ruimere basisbeurs. Ook willen ze dat studenten die onder het leenstelsel hebben gestudeerd meer compensatie krijgen. Het geld dat daarvoor moet worden vrijgemaakt, mag niet ten koste gaan van de onderwijsbegroting, aldus de studenten.
De studenten, veelal in het rood gekleed, roepen onder meer de leus 'Wat willen wij? Schuldenvrij'. De demonstranten hebben borden bij zich met teksten als 'CompensEERLIJK voor de pechgeneratie' en 'Ik sta in het rood'. Een van de aanwezigen zegt te demonstreren omdat ze "genaaid is door de overheid". Ze heeft een studieschuld en wil daar geen rente over betalen. Ook wil ze niet dat haar schuld geregistreerd is.
Spoken word-artiest Rachad Debdoubi sprak op het podium van een "akelige en lelijke studieschuld". "Het leenstelsel is een façade." Ook kregen verschillende politici het woord over de schulden van studenten en de basisbeurs. Zo zei Laurens Dassen van Volt dat studenten eerlijk gecompenseerd moeten worden voor "het schandaal dat jullie de afgelopen jaren is aangedaan". Stephan van Baarle van DENK zei toe te willen werken naar het kwijtschelden van deze studieschulden. "We hebben nu jongeren die niet aan hun toekomst kunnen werken vanwege het verrotte beleid." Volgens Sylvana Simons van BIJ1 moeten "we niet vergeten dat deze maatregelen de allerzwaksten treffen".
Mars
Het protest wordt georganiseerd door FNV Young & United en de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) en begon op de Dam. Volgens de organisatoren zijn er tussen de duizend en tweeduizend mensen op de been. Vanaf de Dam trekken de demonstranten in een mars door de stad. De actie wordt later op de dag weer afgesloten op de Dam met muziek.
In februari protesteerden studenten ook tegen de in hun ogen lage compensatie voor het leenstelsel.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In de duinen van Den Haag is dinsdagavond brand uitgebroken. De brandweer bestrijdt het vuur en heeft een NL-Alert verzonden vanwege de rook die vrijkomt.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De patiëntengegevens die zijn gestolen bij de hack bij softwareleverancier ChipSoft zijn nergens gepubliceerd en de gegevens zijn inmiddels vernietigd. Dat meldt het bedrijf in een verklaring op de eigen website.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe Nationaal Park Hollandse Duinen langs de Zuid-Hollandse kust moet een plek worden waar mensen en dieren tot rust kunnen komen. Arno Bonte, gedeputeerde natuur voor de provincie Zuid-Holland, wil er op sommige plekken extra recreatiemogelijkheden realiseren terwijl op andere locaties juist de natuur voorrang krijgt. Door de natuur te verbeteren verwacht hij ook dat het makkelijker wordt om vergunningen te verlenen voor bijvoorbeeld het bouwen van woningen. Vergunningen daarvoor worden nu moeizaam verstrekt vanwege de problemen met stikstof.
2 uur geledenBUSSUM (ANP) - De politie heeft dinsdag een man opgepakt in het onderzoek naar een moord in Hilversum in 2011. Het gaat om een 61-jarige man uit Bussum, die verdacht wordt van betrokkenheid bij de dood van Pablo Hermeler.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Opnieuw heeft de politie geschoten tijdens een voorval met een persoon met "onbegrepen gedrag". Dit keer ging het om een situatie in Hilversum. De man of vrouw in kwestie moest met een ambulance naar het ziekenhuis.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vele feestvierders die met de trein reisden tijdens Koningsdag hebben weer een boel viezigheid achtergelaten. De NS heeft zeven treinstellen uit de dienstregeling gehaald omdat ze te smerig waren om ingezet te worden. "Reizigers kunnen de komende dagen nog hinder ondervinden", meldt het vervoersbedrijf.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In bijna heel Nederland geldt een verhoogd risico op natuurbranden, doordat het al een tijdje niet heeft geregend. In zeker 20 van de 25 veiligheidsregio's is fase 2 van kracht, het hoogste waarschuwingsniveau.
6 uur geleden