Veiligheidsraad buigt zich vrijdag over Nordstream-sabotage
MOSKOU (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad komt vrijdag bijeen om zich te buigen over de gaslekkages in de pijpleidingen Nordstream 1 en 2 in de Oostzee. Dat heeft de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken Ann Linde woensdag gezegd tijdens een persconferentie na te zijn ingelicht door Frankrijk, de huidige voorzitter van de VN-Raad.
Rusland had eerder op de dag bij monde van buitenlandwoordvoerster Maria Zacharova gevraagd om dat spoedberaad. Moskou ontkent de beschuldigingen zelf achter de sabotage te zitten die heeft geleid tot het ontsnappen van het gas. Het Kremlin vindt dat de Amerikaanse president Joe Biden maar eens antwoord moet geven op de vraag of de Verenigde Staten op 25 en 26 september het dreigement hebben uitgevoerd ten aanzien van Nordstream 2.
De VS waren sterk gekant tegen de aanleg van die gaspijpleiding van Oest-Loega, ten westen van Sint-Peterbsurg, naar Duitsland, die overigens niet in gebruik is genomen. Washington wijst elke betrokkenheid bij de sabotage van de hand. De Russische veiligheidsdienst FSB heeft de zaak in onderzoek en spreekt volgens persbureau Interfax van "internationaal terrorisme".
Twee explosies
Nord Stream AG rapporteerde dinsdag "ongekende schade" die een dag eerder was aangericht aan het buizennetwerk in de buurt van het Deense eiland Bornholm. Zweedse seismologen registreerden in het gebied twee explosies. Het scheepvaartverkeer werd geadviseerd op ten minste 8 kilometer afstand te blijven van de lekken. Ook vliegtuigen moesten hun route aanpassen.
Kristoffer Böttzauw, de directeur van het Deens energiebureau, vertelde dat inmiddels al meer dan de helft van het aardgas dat in de leidingen zat naar het zeeoppervlak is geborreld en vervlogen. De rest is er naar verwachting komend weekeinde uit. Volgens klimaatactivisten bevatten de Nordstream 1 en 2 ongeveer 350.000 ton gas. Greenpeace becijferde dat die hoeveelheid te vergelijken is met de uitstoot van bijna 30 miljoen ton CO2, ofwel meer dan twee derde van de jaarlijkse emissie van Denemarken.
Meer uit Buitenland
KHARTOEM (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op de Soedanese stad Sinja zijn zeker 27 mensen omgekomen, melden de lokale autoriteiten. Nog eens 73 personen raakten gewond door de aanval, die volgens de regionale gezondheidsminister werd uitgevoerd door de Rapid Support Forces (RSF).
29 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben vorig jaar het hoogste aantal burgerdoden in Oekraïne geregistreerd sinds 2022, het jaar waarin Rusland Oekraïne binnenviel. Er vielen in 2025 voor zover bekend 2514 doden en 12.142 gewonden onder burgers, aldus het VN-Mensenrechtenkantoor.
31 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - In Engeland is een proces begonnen tegen de Russische kapitein van een vrachtschip dat vorig jaar op de Noordzee in botsing kwam met een tanker. Bij het incident ontstond een grote brand en kwam een bemanningslid om het leven.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Iraanse diplomaten zijn niet langer welkom in en bij de gebouwen van het Europees Parlement. Dat meldt voorzitter van het Europees Parlement Roberta Metsola op X.
1 uur geledenNUUK (ANP/RTR) - De regering van Groenland heeft benadrukt dat de verdediging van het eiland in NAVO-verband geregeld zou moeten worden. De regering benadrukt "op geen enkele" manier te accepteren dat de Verenigde Staten het gebied willen inlijven.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum zegt een "goed gesprek" te hebben gehad met haar Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Ze hebben het volgens haar onder meer gehad over handel en de bestrijding van drugssmokkel, schrijft Sheinbaum op X.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt "de afgelopen uren" 116 gevangenen te hebben vrijgelaten. Mensenrechtenorganisaties zijn kritisch op de claim en meldden lagere aantallen.
2 uur geleden