Veiligheidsexperts zien meer gevaarlijke situaties op werk
EINDHOVEN (ANP) - Op de werkvloer ontstaan steeds vaker onveilige situaties doordat de aandacht voor het veilig laten werken van personeel verslapt. Dat schrijft de Nederlandse Vereniging voor Veiligheidskunde (NVVK) in een open brief aan werkgeversorganisaties, die ook op de site van de netwerkorganisatie van 3000 veiligheidsexperts is verschenen.
"Veel leden constateren nu binnen hun werkomgeving een ontwikkeling die niet past bij een gezonde economie", schrijft de NVVK. "Zij merken dat de gezondheid en veiligheid van medewerkers in het geding is. Door verwatering van de controle op en naleving van arbeidsveiligheidsregels en -wetgeving ontstaan steeds vaker onveilige situaties op de werkvloer."
Een groot probleem is een tekort aan gekwalificeerde deskundigen op het gebied van veiligheid. Zij zijn volgens de NVVK hard nodig om vooral in het midden- en kleinbedrijf in kaart te brengen waar de risico's het grootst zijn en hoe de veiligheid beter kan. Maar door de schaarste zou er vaker sprake zijn van nalatigheid op de werkvloer. Ook geven ondernemers in de ogen van de veiligheidsexperts weinig prioriteit aan arbeidsveiligheid binnen hun begroting.
Geschokt
De veiligheid van het personeel moet volgens de netwerkorganisatie meer aandacht krijgen binnen het beleid van ondernemingen. Daarbij kan het helpen om werknemers bij te scholen over dit thema of zelfs op te leiden tot veiligheidskundige.
Vakbond CNV reageert geschokt op de conclusies van de NVVK. "Ongekend dat de Arboregels zo vaak worden geschonden", zegt CNV-voorzitter Piet Fortuin. "We roepen werknemers massaal op om zelf melding te doen van onveilige situaties."
Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland stellen in een reactie dat veiligheid op het werk "uiteraard heel belangrijk" is en een "gedeeld belang" van werkgevers en werknemers. Volgens de lobbyclubs voor het bedrijfsleven zijn de arbeidsomstandigheden in Nederland over het algemeen goed, al zou er nog wel ruimte zijn voor verbetering. Ze wijzen erop dat de overheid ook meer zou kunnen inzetten op handhaving.
Meer uit Financieel
HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.
14 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
15 uur geledenWENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.
15 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.
18 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.
20 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
21 uur geleden