VEH wil meer transparantie over kosten nieuwbouwvergunningen
AMERSFOORT (ANP) - Gemeenten moeten transparanter worden in de onderbouwing van de kosten van een bouwvergunning voor een nieuwbouwwoning. Daarvoor pleit Vereniging Eigen Huis (VEH). De prijs voor een vergunning voor een nieuwbouwwoning is volgens de belangenvereniging dit jaar gemiddeld met 24 procent gedaald. Deze kostenverlaging wordt echter vertekend door grote en onverklaarbare uitschieters bij gemeenten.
VEH en WoningBouwersNL ondervroegen in een steekproef veertig gemeenten naar de nieuwe bouwleges. 21 gemeenten reageerden. In zestien gemeenten daalden de bouwleges, in vier gemeenten gingen de leges omhoog. Een gemeente wijzigde de tarieven niet.
Met de gemiddelde prijsdaling lijken de bouwleges voor een eengezins- en een vrijstaande woning enigszins in de buurt te komen van de toezegging van de overheid. Zo beloofde demissionair minister Hugo de Jonge dat de invoering van de nieuwe Omgevingswet per 1 januari 2024 zou leiden tot gemiddeld 30 procent lagere bouwleges.
Het gunstige beeld wordt volgens VEH echter vertekend door enkele extreme uitschieters, zowel naar boven als naar beneden. Waar in de ene gemeente de bouwleges met 80 procent werden verhoogd, verlaagde een andere gemeente dezelfde leges met 90 procent. "Soms wekken deze enorme verschillen de indruk dat de bouwleges 'met een natte vinger' zijn vastgesteld", zei VEH-directeur Cindy Kremer, die benadrukte dat het onderzoek naar de bouwleges onder alle gemeenten deze zomer wordt voortgezet.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP) - De oorlog in Iran stuwt ook de prijzen van landbouwgewassen. Op de grote grondstoffenmarkt in Chicago worden bijvoorbeeld sojabonen, maïs en tarwe almaar duurder. Consumenten kunnen dit gaan merken als ze boodschappen doen in de supermarkt, al zal de impact van land tot land verschillen.
6 minuten geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul gingen maandag hard omlaag door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan. Door de strijd in het olierijke Midden-Oosten zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.
20 minuten geledenLONDEN (ANP) - De ministers van Financiën van de G7 gaan maandag praten over een gezamenlijke vrijgave van strategische olievoorraden. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de G7. Door de oorlog in het Midden-Oosten en verstoringen van de productie in de regio zijn de olieprijzen zeer hard gestegen. De prijs steeg maandag tot boven de 100 dollar per vat, het hoogste niveau sinds medio 2022.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse olieprijs is zondag gestegen tot boven de 100 dollar per vat. Dat was niet meer gebeurd sinds de zomer van 2022. De prijs van Amerikaanse olie, West Texas Intermediate (WTI), steeg met 20 procent naar ruim 109 dollar per vat.
5 uur geledenBAGDAD (ANP) - De olieproductie in Irak is met ongeveer 60 procent ingestort omdat door de Iran-oorlog te weinig tankers beschikbaar zijn om de ruwe olie te verschepen. Het belangrijke olieland produceert nu nog ongeveer 1,7 tot 1,8 miljoen vaten olie per dag, tegenover ongeveer 4,3 miljoen vaten per dag voor het begin van het conflict.
17 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is deze week met bijna 10 procent gestegen, de grootste wekelijkse stijging sinds 2023. Dit kwam door het escalerende conflict in het Midden-Oosten, dat de leveringen uit de regio verstoorde, terwijl grondstoffenhandelaren zich voorbereiden op mogelijke verdere onderbrekingen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - TUI haalde afgelopen nacht met drie repatriëringsvluchten meer dan 550 reizigers op naar Frankfurt en Hannover, zegt een woordvoerster van de Nederlandse tak van de reisorganisatie. Ongeveer 300 reizigers werden opgehaald uit de Malediven en zo'n 250 van de luchthaven Al Ain in Abu Dhabi.
18 uur geleden