Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VEH: verschil in kosten bouwvergunning gemeentes soms 10.000 euro

VEH: verschil in kosten bouwvergunning gemeentes soms 10.000 euro

AMERSFOORT (ANP) - Het kan voor kopers van nieuwbouwwoningen duizenden euro's schelen in welke gemeente hun huis wordt gebouwd. De kosten die gemeenten in rekening brengen voor de aanvraag van bouwvergunningen verschillen sterk per plaats, berekende Vereniging Eigen Huis (VEH). Tussen de goedkoopste en duurste gemeente loopt dat prijsverschil bij een woning van 300.000 euro zelfs op tot 10.000 euro, stelt de belangenvereniging voor huizenbezitters.

Bouwleges zijn de kosten voor die gemeenten in rekening brengen als bouwers vergunningen aanvragen. Het geld dat bouwbedrijven daaraan kwijt zijn, verrekenen ze doorgaans in de verkoopprijs van nieuwbouwwoningen.

Gemiddeld betaalt een koper 5300 euro aan bouwleges bij de aankoop van een nieuwbouwwoning van 300.000 euro. Maar de bedragen lopen zeer uiteen in verschillende plaatsen. Zo zijn deze kosten in de gemeente Den Haag iets meer dan 1800 euro, terwijl ze in de gemeenten Zeist of Wormerland oplopen tot 12.000 euro.

Oneerlijk

Directeur Cindy Kremer van VEH noemt die grote verschillen oneerlijk. "Dat botst met de grote nood aan betaalbare woningen. De minister zou daarom een maximumbedrag moeten stellen aan de bouwleges die gemeenten rekenen", betoogt ze.

VEH vreest nog hogere kosten voor kopers van nieuwbouw door een wetswijziging rond de kwaliteitscontroles bij nieuwbouw. Volgend jaar zijn gemeenten daar niet langer verantwoordelijk voor bij relatief eenvoudige gebouwen zoals eengezinswoningen, maar private controleurs. Zij moeten nagaan of een gebouw voldoet aan de technische vereisten. Bouwbedrijven moeten deze "kwaliteitsborgers" inhuren en zullen die kosten ook verrekenen in de verkoopprijs.

Bouwminister De Jonge

Minister Hugo de Jonge van Volkshuisvesting stelde in een antwoord op Kamervragen dat daar een daling van de leges tegenover staat. Doordat de kwaliteitscontrole niet langer een taak is van de gemeente, zouden ze ongeveer 30 procent minder werk hebben bij het verstrekken van bouwvergunningen. Dat moet zich volgens De Jonge vertalen in een even grote daling van de leges.

Maar volgens VEH betwijfelen deskundigen of dit inderdaad zal gebeuren bij alle categorieƫn nieuwbouwwoningen. "Vooral in het betaalbare woningsegment tot 350.000 euro moeten we voorkomen dat woningen hierdoor nog duurder worden", stelt Kremer.

Meer uit Financieel

Terughoudendheid op Wall Street na eerdere recordstanden

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten vrijdag weinig beweging zien, na de nieuwe recordstanden van een dag eerder. Beleggers leken te zijn geschrokken van een artikel in de Financial Times. Ingewijden zeiden tegen de krant dat Donald Trump aandringt op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent op goederen uit de Europese Unie.

2 uur geleden
Facebook-moederbedrijf Meta ondertekent AI-gedragscode EU niet

MENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Meta Platforms, het moederbedrijf van onder meer Facebook en Instagram, zal de gedragscode voor AI-systemen van de Europese Commissie niet ondertekenen. Dit meldt de directeur voor internationale aangelegenheden bij Meta, Joel Kaplan, op het socialemediaplatform LinkedIn.

3 uur geleden
Damen Shipyards wil dat OM afziet van verdenking sanctieomzeiling

GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen Shipyards heeft het Openbaar Ministerie (OM) verzocht af te zien van vervolging van een verdenking in een strafzaak tegen het bedrijf. Het gaat om de verdenking dat Damen sanctiemaatregelen tegen Rusland zou hebben overtreden. Dit bevestigt een woordvoerder na berichtgeving door het FD.

4 uur geleden
FT: Trump dringt aan op heffing van minstens 15 procent voor EU

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dringt aan op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent voor de Europese Unie. Daarmee heeft hij zijn eisen in handelsgesprekken opgeschroefd, melden ingewijden aan de Financial Times (FT).

4 uur geleden
AEX-index eindigt lager, opnieuw koersverlies voor ASML

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met een kleine min geƫindigd. Met name de koers van ASML drukte de stemming in de hoofdindex op het Damrak. De chipmachinemaker uit Veldhoven zakte 2,6 procent.

7 uur geleden
Ruim 100.000 aanvragen voor Noodfonds Energie goedgekeurd

ROTTERDAM (ANP) - Meer dan 100.000 aanvragen voor het Tijdelijk Noodfonds Energie zijn al goedgekeurd. Het fonds verwachtte al ongeveer zoveel huishoudens te kunnen helpen met de energierekening, nadat 224.000 aanvragen waren ingediend. Een op de tien aanvragen moet nog worden beoordeeld en worden mogelijk ook goedgekeurd.

8 uur geleden
Pechtold stopt bij Nederlandse Loterij om burgemeesterschap

RIJSWIJK (ANP) - Alexander Pechtold stopt op 1 januari als voorzitter van de raad van commissarissen van de Nederlandse Loterij. De voormalig leider van D66 ziet het niet zitten om de functie te combineren met zijn nieuwe baan als burgemeester van Delft, waar hij in september mee begint. Dat meldt de Nederlandse Loterij, bekend van onder meer Staatsloterij en TOTO.

9 uur geleden