Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VEH: groter woningtekort omdat nieuwbouwwoning afschrikt

VEH: groter woningtekort omdat nieuwbouwwoning afschrikt

DEN HAAG (ANP) - Het woningtekort wordt groter, omdat nieuwbouwwoningen te duur zijn. Hierdoor kiezen woningzoekenden minder vaak voor een nieuwbouwwoning en moeten ze het zoeken in de bestaande woningvoorraad. Dat stelt de Vereniging Eigen Huis (VEH) als reactie op nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Die lieten zien dat de verkoop van nieuwbouwwoningen in het tweede kwartaal van dit jaar is gehalveerd.

De belangenorganisatie van woningbezitters ziet meerdere oorzaken voor de daling van het aantal verkochte nieuwbouwwoningen. Kopers worden geconfronteerd met hoge prijzen en dat schrikt af, zegt een woordvoerder van de VEH. "De hogere prijzen komen deels door de gestegen hypotheekrente en hogere bouwkosten. Ook speelt de ontwikkelingstijd mee. Huizen die nu in de verkoop zijn, zijn jaren geleden al ontwikkeld en destijds berekend op lagere bouwkosten en rentes. Door omstandigheden zijn woningen nu duurder geworden. Een nieuwbouwwoning die toen aantrekkelijk was geprijsd, is dat nu niet meer. Bovendien is er een nadruk op binnenstedelijk bouwen, wat duurder is dan buiten de stad."

Hierdoor gaan woningzoekenden op zoek naar een huis in de bestaande woningvoorraad, stelt de VEH. "Dat is veelal een huis dat je nog moet verbouwen of verduurzamen, maar wat er wel al staat en waarbij je nog kan onderhandelen over de prijs. Dat is bij nieuwbouw niet zo." Maar het aanbod van woningen is schaars en dus neemt het woningtekort alleen maar toe, aldus de belangenorganisatie.

Een "quick fix" is er volgens de VEH niet. Het Rijk en de gemeentes kunnen volgens de organisatie wel iets doen aan de dure bouwgrond. De prijs van bouwgrond maakt een groot deel uit van de totaalprijs van een nieuwbouwwoning. "Nu denken veel mensen: als ik kijk wat ik kan lenen en wil betalen voor een huis, kom ik niet uit. Dan lukt het niet."

Meer uit Financieel

Nvidia steekt 5 miljard dollar in Intel voor samenwerking

SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Chipontwikkelaar Nvidia belegt 5 miljard dollar in aandelen van branchegenoot Intel. De twee bedrijven gaan ook samenwerken aan de ontwikkeling van producten die datacenters en pc's sneller laten werken, maakte Nvidia bekend.

38 minuten geleden
ExxonMobil schort plannen voor plasticrecycling in Rotterdam op

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - ExxonMobil schort 100 miljoen euro aan investeringen voor plasticrecyclingprojecten in Rotterdam en Antwerpen op. Het Amerikaanse olie- en gasconcern wil op de twee bestaande locaties jaarlijks 80.000 ton plasticafval verwerken. Maar het kan projecten van deze grootte volgens een topbestuurder niet hervatten zonder dat EU-regels worden aangepast.

39 minuten geleden
Studie: 290 miljard schade Duitse economie door cyberaanvallen

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse economie heeft over het afgelopen jaar bijna 290 miljard euro aan schade opgelopen door cyberaanvallen. Dat meldt de Duitse IT-brancheorganisatie Bitkom in een rapport. Die cyberaanvallen worden volgens Bitkom steeds vaker uitgevoerd door buitenlandse inlichtingendiensten. Vooral Rusland en China zouden hier vaak achter zitten.

1 uur geleden
Arbeidsinspectie legt Gelders uitzendbureau twee maanden stil

DEN HAAG (ANP) - De Arbeidsinspectie legt een uitzendbureau uit Gelderland tijdelijk stil, omdat de betalingen aan uitzendkrachten en de administratie van het bedrijf niet op orde waren. Het uitzendbureau mag vanwege de overtredingen twee maanden geen personeel uitlenen en krijgt een boete van 153.000 euro.

2 uur geleden
Duitse toezichthouder keurt overname eigenaar MediaMarkt goed

BONN (ANP) - De Duitse markttoezichthouder heeft de overname van Ceconomy, de Duitse eigenaar van elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, door de Chinese webwinkel JD.com goedgekeurd. Volgens het Bundeskartellamt is JD.com tot nu toe nauwelijks actief in Duitsland en heeft de overname weinig gevolgen voor de concurrentie op de Duitse markt.

3 uur geleden
ACM begint onderzoek naar prijzen voor producten in supermarkten

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) begint een onderzoek naar de prijzen van producten in Nederlandse supermarkten. Volgens de toezichthouder zijn er signalen dat sommige boodschappen over de grens goedkoper zijn dan in Nederland.

3 uur geleden
Grotere inzet vertrouwenspersonen op werkvloer, volgens Arbo Unie

NIEUWEGEIN (ANP) - De inzet van vertrouwenspersonen op de werkvloer neemt toe. Dat ziet arbodienstverlener Arbo Unie, die spreekt van een groeiende bewustwording rond sociale veiligheid op de werkvloer.

3 uur geleden