Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veel vragen van alle partijen aan Halsema om UvA-demonstraties

Veel vragen van alle partijen aan Halsema om UvA-demonstraties

AMSTERDAM (ANP) - Zowel coalitiepartijen als oppositiepartijen hebben veel vragen gesteld aan burgemeester Femke Halsema over de aanpak vanuit de veiligheidsdriehoek (burgemeester, politie en OM) bij de pro-Palestijnse demonstraties op de UvA afgelopen week. De partijen in de commissie Algemene Zaken veroordelen vrijdag het geweld dat bij de demonstraties heeft plaatsgevonden. "Geweld tegen demonstranten, politie en journalisten is volstrekt onacceptabel", aldus Fatihya Abdi van de PvdA.

Bij de PvdA en coalitiepartners D66 en GroenLinks leeft vooral de vraag hoe onderscheid is gemaakt tussen vreedzame demonstranten en onruststokers. Volgens Imane Nadif van GroenLinks is dat onderscheid onvoldoende gemaakt. Rob Hofland van D66 wil verder graag weten hoe de veiligheidsdriehoek wil voorkomen dat vreedzame demonstraties worden "gesaboteerd" door mensen die geweld willen gebruiken. De partijen willen verder ook duidelijkheid over het aantal gewonden dat is gevallen bij de demonstraties.

De meer rechtsgeoriënteerde oppositiepartijen in de raad (CDA, VVD en JA21) zijn vooral benieuwd of de schade die is aangericht, zal worden verhaald op de demonstranten. Verder vraagt Daan Wijnants (VVD) zich af of de politie niet eerder had moeten ingrijpen toen barricades werden opgeworpen. Kevin Kreuger van JA21 sluit zich daarbij aan, waarbij hij zich ook afvraagt of het leger niet kan worden ingezet.

Donker

Linkse oppositiepartijen (PvdD, Volt, DENK) vragen daarbij ook aan de burgemeester om te verklaren waarom de ontruiming van het tentenkamp op Roeterseiland in de nacht van maandag op dinsdag plaatsvond. "Moest dit nou in de nacht, in het donker", aldus Juliet Broersen (Volt), die daarbij ook opmerkt dat de driehoek niet had kunnen verwachten dat de demonstraties na deze ontruiming voorbij zouden zijn. Anke Bakker (PvdD) vraagt zich verder af of het niet tijd wordt voor de gemeente Amsterdam om universiteiten op te roepen banden met Israëlische instituten te verbreken.

Veel partijen geven ook aan dat het gaat om een diverse groep demonstranten. Onder meer GroenLinks, PvdA en D66 hekelen landelijke politici die de demonstraties automatisch linken aan antisemitisme. Demissionair premier Mark Rutte en staatssecretaris Eric van der Burg hadden het over antisemitisme als ze spraken over de demonstraties.

Meer uit Binnenland

Plaquette eert oppositieleider Navalny bij ambassade Rusland

DEN HAAG (ANP) - Tegenover de Russische ambassade in Den Haag is een plaquette geplaatst voor de Russische oppositieleider Aleksej Navalny, die vorig jaar overleed. De Haagse wethouder Robert Barker heeft die zaterdag onthuld, samen met de weduwe van de dissident. Het plaatje is op een bank geschroefd. In het Nederlands, Engels en Russisch staat erop: "Aleksej Navalny (1976-2024), gestorven voor vrijheid".

30 minuten geleden
KOZP: 'laatste demo' tegen Zwarte Piet in Yerseke en op Texel

AMSTERDAM (ANP) - Kick Out Zwarte Piet (KOZP) wil op 15 november demonstreren tegen te zwart geschminkte pieten bij de sinterklaasintochten in het Zeeuwse Yerseke en op Texel. De organisatie, die dit jaar voor het laatst actief is, zegt dat daar nog steeds zwarte pieten aanwezig zijn en pleit voor een racismevrije sinterklaasintocht.

2 uur geleden
Twintig auto's beschadigd door brand bij bedrijf in Leeuwarden

LEEUWARDEN (ANP) - Door een grote brand bij een autorecyclingbedrijf in Leeuwarden zijn zaterdagochtend meerdere voertuigen beschadigd. Volgens de veiligheidsregio hebben ongeveer twintig auto's in brand gestaan. Inmiddels zijn alle auto's geblust.

2 uur geleden
Joost Prinsen herdacht in advertenties van weekendkranten

DEN HAAG (ANP) - Joost Prinsen wordt zaterdag in meerdere rouwadvertenties en in diverse kranten herdacht door bekenden en oud-collega's. De acteur en presentator overleed maandag op 83-jarige leeftijd.

4 uur geleden
Twee gewonden bij steekpartij in woning Helmond

HELMOND (ANP) - Bij een steekpartij in een woning aan de Peelhof in het Noord-Brabantse Helmond zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee personen gewond geraakt. Het gaat om een man en een vrouw, meldt de politie. Het incident vond rond 02.30 uur plaats.

9 uur geleden
In groot deel van het land code geel om dichte mist

DEN HAAG (ANP) - In een groot deel van het land, behalve in het westen, komt in de nacht van vrijdag op zaterdag en zaterdagochtend plaatselijk dichte mist voor. Het KNMI heeft daarom voor alle provincies, behalve Limburg, Zeeland en Zuid- en Noord-Holland, code geel afgekondigd. De waarschuwing geldt tot 11.00 uur.

12 uur geleden
Brand op schip in haven Terneuzen

TERNEUZEN (ANP) - In de haven van het Zeeuwse Terneuzen is vrijdagavond brand uitgebroken op een schip. De brandweer heeft opgeschaald en is met drie blusvoertuigen en een hoogwerker aanwezig. Ook zetten brandweerlieden een speciaal blussysteem in dat werkt met ultrahoge druk om het vuur onder controle te krijgen.

12 uur geleden