Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veel bekijks bij zonsverduistering, enthousiasme over opkomst

Veel bekijks bij zonsverduistering, enthousiasme over opkomst

DEN HAAG (ANP) - De zonsverduistering trok donderdag veel bekijks op meerdere plekken in het land, blijkt uit een rondvraag langs enkele kijklocaties. De gedeeltelijke zonsverduistering was donderdag in heel Nederland te zien tussen 11.19 en 13.31 uur. "De verbazing is het leukst, wanneer mensen horen dat de maan écht voor de zon schuift", vertelt Milo Grootjen, hoofd van het Artis-planetarium en astronoom.

Tijdens de zonsverduistering kwam de maan tussen de aarde en de zon te staan, waardoor deze gedeeltelijk voor de zon schoof. Onder meer het planetarium in Artis schonk aandacht aan het fenomeen. De Amsterdamse dierentuin had buiten een telescoop neergezet, waarvan het beeld binnen werd geprojecteerd op een scherm. Er waren astronomen aanwezig om bezoekers meer over de verduistering te vertellen. "Het weer was gelukkig goed en we hebben best veel bezoekers gehad, zowel jong als oud", vertelt Grootjen. Een presentatie over de verduistering trok ongeveer tweehonderd bezoekers.

Ook de Blaauw Sterrenwacht van de Rijksuniversiteit Groningen organiseerde verschillende evenementen. Zo werden op vijf plekken eclipsbrillen uitgedeeld en konden bezoekers speciale verrekijkers lenen. Sterrenkundige Marlies van de Weijgaert, een van de organisatoren, vertelt dat er meer belangstelling was dan gedacht: "Op het toppunt keken bijna vijfhonderd mensen naar een van onze livestreams. Ook hebben we een stuk of duizend brillen uitgedeeld, achteraf gezien hadden we er nog meer moeten inslaan."

Eclipsbrillen

Museum en sterrenwacht Sonnenborgh in Utrecht had expres tot de zonsverduistering gewacht om de deuren weer te openen, ook al mochten ze al op 5 juni open. Alle tijdsloten tijdens de eclips waren nagenoeg uitverkocht door ongeveer 70 bezoekers. Bij hun tickets kregen zij een eclipsbril om in de tuin of op het waarneemdak te komen kijken. Ook konden mensen door een speciale telescoop kijken.

In s’-Heerenberg, in het zuidoosten van Gelderland, had Manuel Jolink van Sidewalk Astronomy Montferland drie telescopen buiten neergezet en eclipsbrillen klaargelegd voor voorbijgangers. "Het liep lekker door", vertelt Jolink. De nagenoeg 40 bezoekers mochten hun eclipsbrillen mee naar huis nemen. "Volgend jaar is er weer een zonsverduistering, dus dan komen die brillen weer van pas", meent Jolink.

Netbeheerder TenneT had extra stroom ingekocht als voorbereiding op de eclips, omdat de verduistering leidt tot minder opgewekte zonne-energie. Ondanks dat de zonsverduistering op deze zonnige dag mogelijk een verlies van 800 Megawatt zou kunnen opleveren, meer dan Amsterdam verbruikt, meldt TenneT dat er geen problemen zijn ontstaan.

Meer uit Binnenland

Zeer grote brand bij monumentaal pand in Breda op landgoed Burgst

BREDA (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag is rond 02.30 uur brand uitgebroken in een monumentaal landhuis aan de Burgstsedreef in de wijk Haagse Beemden in Breda, meldt de Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant. Het vuur woedt op landgoed Burgst, dat omringd is door bos en nabij een woonwijk ligt. Mogelijk ondervindt de omgeving hinder van rookontwikkeling.

1 uur geleden
Buienradar meldt hagelstenen zo groot als knikkers in Limburg

MAASTRICHT (ANP) - In Limburg zijn hagelstenen zo groot als knikkers naar beneden gekomen, zegt Buienradar. Het KNMI waarschuwde eerder al voor onweer en mogelijk wateroverlast in het zuiden van de provincie.

10 uur geleden
Timmermans: overheid moet aandeelhouder defensiebedrijven worden

DEN HAAG (ANP) - De overheid moet mede-aandeelhouder worden van 'strategisch relevante' defensiebedrijven, bepleit Frans Timmermans zaterdagavond in de talkshow Dit is Tijs. "Die bedrijven hebben maar één klant, en dat is de belastingbetaler", aldus de leider van de grootste oppositiepartij GroenLinks-PvdA. Daarom vindt hij dat de overheid er ook wat over te zeggen moet hebben.

10 uur geleden
42-jarige Poolse man overleden in meer bij Weert

WEERT (ANP) - Een 42-jarige Poolse man is zaterdag overleden tijdens het zwemmen in een meer bij het Limburgse Weert. Het gaat volgens de politie om een noodlottig ongeval.

10 uur geleden
Inspectie ziet stijgend aantal meldingen van verwaarloosde dieren

DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen over verwaarloosde huisdieren is vorig jaar verder toegenomen, meldt de Landelijke Inspectie Dierenwelzijn (LID). Vooral het aantal verwaarloosde katten is gestegen.

14 uur geleden
Actie XR op Media Park rustig verlopen

HILVERSUM (ANP) - Het protest van enkele tientallen activisten van Extinction Rebellion (XR) op het Media Park in Hilversum, bij het gebouw van de NOS, is zonder incidenten verlopen. De actie, die rond het middaguur begon, is omstreeks 14.30 uur beëindigd.

14 uur geleden
XR voert actie voor gebouw NOS op het Media Park

HILVERSUM (ANP) - Tientallen activisten van Extinction Rebellion voeren actie op het Media Park in Hilversum, bij een gebouw van de NOS. Ze vinden dat de berichtgeving van de omroep over klimaatzaken is gebaseerd op "mis­leidende frames" en stellen dat de NOS een duidelijker verband moet leggen tussen "de klimaatcrisis en extreem weer". Ook pleiten ze voor een wekelijks "klimaat­journaal waarin klimaat­rechtvaardigheid centraal staat".

17 uur geleden