Veel bekijks bij zonsverduistering, enthousiasme over opkomst
DEN HAAG (ANP) - De zonsverduistering trok donderdag veel bekijks op meerdere plekken in het land, blijkt uit een rondvraag langs enkele kijklocaties. De gedeeltelijke zonsverduistering was donderdag in heel Nederland te zien tussen 11.19 en 13.31 uur. "De verbazing is het leukst, wanneer mensen horen dat de maan écht voor de zon schuift", vertelt Milo Grootjen, hoofd van het Artis-planetarium en astronoom.
Tijdens de zonsverduistering kwam de maan tussen de aarde en de zon te staan, waardoor deze gedeeltelijk voor de zon schoof. Onder meer het planetarium in Artis schonk aandacht aan het fenomeen. De Amsterdamse dierentuin had buiten een telescoop neergezet, waarvan het beeld binnen werd geprojecteerd op een scherm. Er waren astronomen aanwezig om bezoekers meer over de verduistering te vertellen. "Het weer was gelukkig goed en we hebben best veel bezoekers gehad, zowel jong als oud", vertelt Grootjen. Een presentatie over de verduistering trok ongeveer tweehonderd bezoekers.
Ook de Blaauw Sterrenwacht van de Rijksuniversiteit Groningen organiseerde verschillende evenementen. Zo werden op vijf plekken eclipsbrillen uitgedeeld en konden bezoekers speciale verrekijkers lenen. Sterrenkundige Marlies van de Weijgaert, een van de organisatoren, vertelt dat er meer belangstelling was dan gedacht: "Op het toppunt keken bijna vijfhonderd mensen naar een van onze livestreams. Ook hebben we een stuk of duizend brillen uitgedeeld, achteraf gezien hadden we er nog meer moeten inslaan."
Eclipsbrillen
Museum en sterrenwacht Sonnenborgh in Utrecht had expres tot de zonsverduistering gewacht om de deuren weer te openen, ook al mochten ze al op 5 juni open. Alle tijdsloten tijdens de eclips waren nagenoeg uitverkocht door ongeveer 70 bezoekers. Bij hun tickets kregen zij een eclipsbril om in de tuin of op het waarneemdak te komen kijken. Ook konden mensen door een speciale telescoop kijken.
In s’-Heerenberg, in het zuidoosten van Gelderland, had Manuel Jolink van Sidewalk Astronomy Montferland drie telescopen buiten neergezet en eclipsbrillen klaargelegd voor voorbijgangers. "Het liep lekker door", vertelt Jolink. De nagenoeg 40 bezoekers mochten hun eclipsbrillen mee naar huis nemen. "Volgend jaar is er weer een zonsverduistering, dus dan komen die brillen weer van pas", meent Jolink.
Netbeheerder TenneT had extra stroom ingekocht als voorbereiding op de eclips, omdat de verduistering leidt tot minder opgewekte zonne-energie. Ondanks dat de zonsverduistering op deze zonnige dag mogelijk een verlies van 800 Megawatt zou kunnen opleveren, meer dan Amsterdam verbruikt, meldt TenneT dat er geen problemen zijn ontstaan.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen (CDA) heeft Defensie gevraagd om te helpen Nederlanders terug te halen die in het Midden-Oosten zijn gestrand. Dat zei hij in Café Kockelmann.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In de gevangenissen ontstaat dit jaar een tekort van 265 cellen als er niet wordt ingegrepen, verwacht staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie). Door allerlei noodmaatregelen is er op dit moment geen cellentekort, hoewel de gevangenissen overvol zijn. In een Kamerbrief kondigt de D66'er aan dat ze dit najaar "aanvullende maatregelen" wil nemen om dit te voorkomen. Ze schrijft nog niet welke.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De afgelopen week was "exemplarisch" voor de zwakke positie die de Europese Unie heeft op het wereldtoneel, zei Rob Jetten. Het ging in zijn wekelijkse persconferentie over de uiteenlopende standpunten van EU-landen rond de oorlog in Iran. "Wil Europa de taal van de macht leren spreken en serieus meedoen op het wereldtoneel, dan zal ook op dit vlak de Europese samenwerking aanzienlijk moeten verbeteren."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse militairen kunnen mogelijk slachtoffer worden van de oorlog met Iran, zei Rob Jetten vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "We schatten de kans heel klein in dat dit risico er is. Maar 100 procent uitsluiten kan in deze snel escalerende geweldssituatie denk ik nooit." De D66-premier had het specifiek over de mogelijke inzet van een Nederlands marinefregat in de Middellandse Zee. Frankrijk heeft hierom gevraagd en het kabinet wil hier maandag een besluit over nemen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een toeslagenouder mag een bronzen standbeeld in de tuin van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie & Veiligheid niet laten veilen, oordeelt de rechter vrijdag in een kort geding. Yasmin Molleman had beslag laten leggen op het standbeeld om te zorgen dat de staat haar nog 15.000 euro betaalt aan dwangsommen, maar opnieuw beslist de rechter dat ze daar geen recht op heeft.
7 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg blijft bij het standpunt geen nieuwe spoorverbinding voor goederentreinen tussen België en Duitsland over Limburgs grondgebied te willen. Die verbinding was er ooit via de zogenoemde IJzeren Rijn, een oude spoorlijn die al jaren buiten gebruik is. Met name vanuit België leeft de wens om een nieuw traject op te zetten via Limburg, maar de provincie en andere Limburgse overheden vinden dat de lasten voor omwonenden en de natuur niet opwegen tegen de baten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De zoektocht naar nieuwe advocaten die Ridouan Taghi kunnen bijstaan in het hoger beroep van het grote Marengo-proces, heeft tot nu toe nog niets opgeleverd, meldt de toezichthouder op de advocatuur. Het dekenberaad deed in december een oproep aan alle strafrechtadvocaten die Taghi konden en wilden bijstaan om zich te melden. De zoektocht wordt daarom vanaf maandag verlengd met acht weken.
9 uur geleden