Veel bekenden in top VVD-lijst, Van Ark op nummer 2
DEN HAAG (ANP) - De top 10-kandidaten op de lijst van de VVD bestaat volledig uit zittende Kamerleden of bewindslieden. Na lijsttrekker Mark Rutte staat huidig minister voor Medische Zorg Tamara van Ark op nummer twee. Behalve Rutte bestaat de top 5 volledig uit vrouwen.
Op nummer drie staat Sophie Hermans, voormalig politiek assistent van Rutte en de campagneleider voor de vorige verkiezingen. Kamerlid Bente Becker staat op nummer vier, zij wordt als grote belofte gezien: iemand die het partijleiderschap straks misschien wel van Rutte kan overnemen. Staatssecretaris Bas van 't Wout staat op nummer zes.
Pas op nummer twaalf staat een nieuwe naam: Eelco Heinen werkte lange tijd achter de schermen bij de VVD-fractie in de Tweede Kamer. Na hem staat Queeny Rajkowski, momenteel Raadslid in Utrecht. Net zoals bij de vorige verkiezingen staat olympisch zwemkampioen Maarten van der Weijden helemaal onderaan de lijst, als lijstduwer.
Meer dan de helft van de 32 zittende Kamerleden staat niet op de lijst, maar de meeste nieuwkomers staan dus een stuk lager. Dat viel ook jongerenclub JOVD op. De VVD-lijst is volgens de liberale jongeren "vernieuwend en divers, maar toont weinig lef", zegt de organisatie op Twitter. "Na 10 jaar regeren zijn kritische denkers meer dan welkom, in plaats van politiek klapvee met alleen een VVD-CV." De JOVD vraagt zich af waar "die middenklassers die de VVD wil laten herrijzen" zijn.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-verkenner Wouter Koolmees heeft "rechtse partijen buitenspel gezet" in de formatie, door te adviseren dat D66 en het CDA eerst alleen met elkaar verder gaan praten. Dat vindt JA21-leider Joost Eerdmans. Hij vraagt zich hardop af of de rechtse kiezer zich serieus genomen voelt door deze keuze van Koolmees.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal waakt ervoor de komende weken te veel onderwerpen op de agenda van de kabinetsformatie te zetten. Hij wil de lijst "behapbaar houden", zei hij tijdens een Kamerdebat over de uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen van twee weken geleden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yesilgöz verbaast zich over de tussenstap waarin in eerste instantie alleen D66 en het CDA met elkaar onderhandelen over een coalitieakkoord. De VVD-leider vertelde tijdens het debat over de verkiezingsuitslag dat dit als oplossing wordt gezien wanneer "twee partijen moeten samenwerken maar inhoudelijk ver uit elkaar liggen", iets waar volgens de lijsttrekker momenteel "geen sprake van" is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kiezer "heeft duidelijk gekozen voor een mentaliteit van samenwerking", denkt partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA). In het debat over de verkiezingsuitslag noemt hij het "een duidelijk signaal" dat middenpartijen als D66 en het CDA hebben gewonnen. "Het gaat om een mentaliteit: gericht op samenwerking en het niet uitvergroten van verschillen, zonder je eigen meningen en opvattingen tekort te doen."
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt zich zorgen over de rol van kunstmatige intelligentie (AI) voor de nationale en internationale veiligheid. Het kabinet werkt daarom aan een internationale AI-strategie om het AI-beleid "toekomstbestendig" te maken, vertelde demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel donderdag tijdens een conferentie over AI in Eindhoven. Concreet betekent dit dat het kabinet via de EU, de NAVO en de Verenigde Naties wil pleiten voor "effectieve wet- en regelgeving rondom AI".
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) voelt niets voor de optie om als EU geld uit de kapitaalmarkt op te halen om Oekraïne financieel te steunen. Hij geeft de voorkeur aan het gebruik van de Russische bevroren tegoeden voor een lening aan Oekraïne of aan bilaterale leningen of giften via de nationale begrotingen aan Oekraïne. Dat zei hij voor het begin van de vergadering van EU-ministers van Financiën in Brussel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig CDA-leider Sybrand Buma wordt informateur naast Hans Wijers, die D66 zal voordragen. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws en BNR. Buma is momenteel burgemeester van Leeuwarden. Hij zal de gesprekken met beide partijen gaan leiden de komende drie weken.
19 uur geleden