
Vattenfall wil meer windparken bouwen met grote energieklanten
SOLNA (ANP/BLOOMBERG) - Het Zweedse energieconcern Vattenfall, eigenaar van het voormalige Nuon, wil in de toekomst meer samenwerkingen aangaan met grote energieverbruikers voor het aanleggen van windparken op zee. Dat heeft topvrouw Anna Borg gezegd bij de presentatie van nieuwe halfjaarresultaten. Eind vorige maand werd bekend dat het Duitse chemiebedrijf BASF meebetaalt aan een nog te bouwen windmolenpark voor de Zuid-Hollandse kust.
Volgens Borg zijn dergelijke samenwerkingen interessant omdat volgens haar zowel Vattenfall als grote energieverbruikers naar het terugdringen van de CO2-uitstoot streven. Zo'n project kan daaraan bijdragen.
BASF werd door de vorige maand gesloten deal voor bijna de helft eigenaar van het park Hollandse Kust Zuid. Dat wordt naar verwachting het grootste ter wereld. De bouw begint in juli en het park moet in 2023 af zijn. In totaal komen er 140 windturbines te staan, die 1,5 gigawatt kunnen opwekken. Dat staat ongeveer gelijk aan het stroomverbruik van 1,5 miljoen Nederlandse huishoudens.
Hollandse Kust Zuid is tevens het eerste windmolenpark in Nederland dat zonder subsidies wordt gebouwd. Voor Vattenfall komt het daarom goed uit dat er een mede-investeerder is. BASF heeft ook een contract afgesloten voor de langjarige levering van groene stroom vanuit het windmolenpark, dat zo'n 18 kilometer voor de kust van Den Haag en Leiden ligt.
Vattenfall slaagde er in de helft van dit jaar in om de omzet licht op te voeren, tot meer dan 80 miljard kroon. Omgerekend is dat bijna 8 miljard euro. De winst kwam uit om een kleine 24 miljard kroon, waar een jaar geleden nog een verlies van 1,6 miljard kroon in de boeken ging. Volgens Borg gaat het om een sterk resultaat. Daarbij profiteerde Vattenfall van het relatief koude weer in de eerste maanden van het jaar en gestegen elektriciteitsprijzen in de landen waarin het concern actief is. Ook kreeg de winst van Vattenfall een boost van een flinke subsidie in Duitsland in verband met de inspanningen van onze oosterbuur om af te stappen van kernenergie.
Meer uit Financieel
MAASTRICHT (ANP) - Bouwconcern BAM gaat aan de slag met de uitbreiding en versterking van het elektriciteits- en waterleidingnet in Limburg. Het bedrijf heeft een samenwerkingsovereenkomst voor twaalf jaar gesloten met netbeheerder Enexis en Waterleiding Maatschappij Limburg (WML). Het project heeft een waarde van zo'n 600 miljoen euro.
23 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - JDE Peet's behoorde maandag tot de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. Het Amerikaanse frisdrankenconcern Keurig Dr Pepper, bekend van 7UP, Schweppes en Dr Pepper, wil het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick overnemen voor 15,7 miljard euro, ofwel 31,85 euro per aandeel.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Amerikaanse bedrijf Keurig Dr Pepper neemt voor 15,7 miljard euro Douwe Egberts-moederconcern JDE Peet's over. Dat maakten de twee bedrijven maandag gezamenlijk bekend, nadat eerder al door zakenmedia was bericht over de overname.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft onlinebank bunq een boete van 2,6 miljoen euro opgelegd om ernstige tekortkomingen bij zijn aanpak om witwassen te voorkomen. Volgens de toezichthouder gaf bunq in vier klantdossiers onvoldoende opvolging aan signalen en onregelmatigheden, waardoor witwasrisico's niet of niet tijdig werden gezien.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse bedrijf Keurig Dr Pepper wil Douwe Egberts-moederconcern JDE Peet's overnemen voor een bedrag van ongeveer 18 miljard dollar, omgerekend 15,4 miljard euro. Dat meldden bronnen aan persbureau Bloomberg. Mogelijk wordt de overname maandag al bekendgemaakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB roept het kabinet op om de accijnzen voor benzine niet langer te laten meestijgen met de inflatie. Mede door deze zogeheten indexatie dreigt tanken na de jaarwisseling een stuk duurder te worden. ANWB-bestuursvoorzitter Marga de Jager stelt dat de extra lastenverzwaring "autorijden onnodig duur" maakt en de betaalbaarheid van rijden onder druk zet.
4 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - NEC is dankzij een soepele thuiszege op NAC Breda weer koploper van de Eredivisie. De ploeg van trainer Dick Schreuder creëerde met name in de eerste helft kansen, al slaagde toen alleen Tjaronn Chery erin te scoren vanaf de strafschopstip. Al vroeg in de tweede helft vergrootte Basar Önal de marge voor de Nijmegenaren, Vito van Crooij bepaalde in het laatste kwartier de eindstand op 3-0.
18 uur geleden