Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vattenfall stopt met aanleg warmtenetten voor bestaande woningen

Vattenfall stopt met aanleg warmtenetten voor bestaande woningen

DIEMEN (ANP) - Vattenfall stopt met de aanleg van nieuwe, grote warmtenetten die al gebouwde woningen verwarmen. De energiemaatschappij vreest dat de kosten daarvan zo hoog zullen zijn dat het onmogelijk is betaalbare tarieven te rekenen, zonder daar zelf verliezen op te lijden. Hierdoor gaan plannen voor de aansluiting van 7000 tot 15.000 woningen op 'stadswarmte' niet door, zegt Ahmed Abdisalaam van Vattenfall Warmte.

Vattenfalls divisie voor warmtenetten, die als alternatief gelden voor verwarming met aardgas, staat volgens Abdisalaam onder "extreme financiële druk". Net als bij andere warmtebedrijven ging de vraag omlaag doordat Nederlanders na de energiecrisis blijvend minder zijn gaan stoken. Tegelijkertijd liepen de kosten op.

Vattenfall hekelt ook een spoedwet waarmee toenmalig minister voor Klimaat en Energie Rob Jetten warmte betaalbaar wilde houden. Die maatregel zorgt er volgens Abdisalaam voor dat warmtebedrijven "structureel minder dekking van de kosten hebben".

Teleurstellend

Een woordvoerder van de nieuwe minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) noemt het besluit erg jammer. "We hebben ze hard nodig." Vattenfall heeft eerder aangegeven te willen stoppen met warmtenetten voor reeds gebouwde woningen. Met nieuwbouw gaan ze door, benadrukt de woordvoerder.

Hermans zal zeker in gesprek gaan met het bedrijf, om te vragen waar het tegenaan loopt. Maar de overheid kan niet overal soelaas bieden, aldus het ministerie. Het kabinet gaat ook gewoon door met de door Vattenfall bekritiseerde Warmtewet.

Pijnlijk gevolg

De gemeente Amsterdam, die veel huizen aardgasvrij wilde maken met warmtenetten van Vattenfall, noemt de beslissing teleurstellend. "Een pijnlijk gevolg van jarenlang vertraging en geen structurele oplossingen vanuit het Rijk", reageert wethouder Dirk de Jager (Duurzaamheid). Hij wil in gesprek met Hermans. Want juist in deze onvermijdelijke energietransitie, moeten bewoners kunnen rekenen op betaalbare en duurzame alternatieven om hun huizen te verwarmen."

In Amsterdam kwam Vattenfall dit jaar al in conflict met woningcorporaties om de sterk gestegen kosten voor de aanleg van warmtenetten. De corporaties besloten in maart te stoppen met nieuwe aansluitingen op het warmtenet, omdat die huurders zouden opzadelen met fors hogere vaste kosten voor hun aansluiting. Dat zou in sommige gevallen een hogere rekening opleveren dan voor gas.

Landelijk vraagstuk

Ook Vattenfall wil in gesprek met minister Hermans. "Dit is een landelijk vraagstuk, niet lokaal", stelt de energieleverancier.

Meer uit Financieel

Transavia schrapt vluchten in mei en juni vanwege kerosineprijzen

SCHIPHOL (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia schrapt een deel van haar vluchten in mei en juni nu de prijzen voor vliegtuigbrandstof sterk stijgen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het bedrijf aan persbureau AFP laten weten.

5 uur geleden
Senator VS wil instemmen met benoeming beoogde Fed-voorzitter

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Republikeinse senator Thom Tillis zal stemmen voor de benoeming van Kevin Warsh als de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat heeft hij zondag gezegd tijdens een interview met NBC News. Daarmee lijkt de beëdiging van de door Donald Trump voorgedragen kandidaat als opvolger van de huidige Fed-voorzitter Jerome Powell zekerder te worden. Powells termijn loopt in mei af.

10 uur geleden
Oman ondertekent investeringsdeals van 200 miljoen voor industrie

MUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.

12 uur geleden
Minister Hongkong: beursgangen leveren dit jaar al miljarden op

HONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.

16 uur geleden
Magyar: 'oligarchen' van Orbán sluizen bezittingen weg

BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".

1 dag geleden
VS slaan alarm over vermeende diefstal AI-kennis door China

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.

1 dag geleden
VS leggen Chinese raffinaderij sancties op om inkoop Iraanse olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.

1 dag geleden