Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vattenfall dicht bij oplossing conflict stadswarmte Amsterdam

Vattenfall dicht bij oplossing conflict stadswarmte Amsterdam

DIEMEN (ANP) - Vattenfall zegt dicht bij een oplossing te zijn voor het conflict over stadswarmte in Amsterdam. Woningcorporaties in de hoofdstad besloten in maart te stoppen met aansluitingen op het warmtenet uit onvrede over snel gestegen kosten. Vattenfall hoopt met een grotere pot subsidie het alternatief voor gas betaalbaar te houden, maar kon verder nog geen details geven over het naderende akkoord.

Het energiebedrijf zegt veel geleerd te hebben van de onrust, die ontstond toen de vaste kosten voor het gebruik van stadswarmte dit jaar met tientallen procenten omhooggingen en ook boven die van gas kwamen te liggen. De belofte vanuit de overheid was juist dat stadswarmte altijd goedkoper zou moeten zijn dan gas, om het zo aantrekkelijk te maken om over te stappen.

Vattenfall staat nog altijd achter de tariefverhoging, die volgens het bedrijf nodig was omdat onder meer de inkoop- en aannemerskosten sterk zijn gestegen. "Ik denk wel dat we onze klanten veel meer moeten uitleggen over het hoe en waarom van die tarieven. We verwijten onszelf niets, want wij zijn ook maar mensen", zegt Laurien Smies, een zakelijk directeur bij Vattenfall, tijdens een toelichting op de jaarcijfers van de warmtenetten. Die worden speciaal gepresenteerd om meer duidelijkheid te verschaffen.

Kostenstijging

Vattenfall voerde zijn omzet uit warmtenetten vorig jaar met 44 procent op tot 448 miljoen euro, maar door een eveneens flinke kostenstijging bleef de winst met 11 miljoen euro ongeveer gelijk. Vattenfall vreest dat de komst van een noodwet, die gebruikers moet beschermen tegen grote kostenstijgingen voor het warmtenet, de winst de komende tijd kan laten halveren.

Verder wordt de leverancier in zijn verdienmodel geplaagd door de brand in de afvalverwerkingscentrale AVR in Rotterdam september vorig jaar, waardoor er kosten worden gemaakt om de belangrijke warmtebron te vervangen met gas, en de milde afgelopen winter. Door de hogere temperaturen en de lagere hoeveelheid afgenomen stadswarmte liep Vattenfall 15 tot 20 procent omzet mis.

De brand bij AVR toonde Vattenfall aan hoe afhankelijk huishoudens in sommige gebieden zijn van één warmtebron. Daarom zet het bedrijf nu in op het aanboren van meer verschillende bronnen binnen bepaalde gebieden, zoals aardwarmte en warmte uit water. Voordeel is dat deze duurzamer zijn, maar ze zijn ook prijziger. Vattenfall kan nu nog niet zeggen of dit gevolgen gaat hebben voor de tarieven, laat een woordvoerder weten.

Meer uit Financieel

Porsche sluit dochterondernemingen, 500 banen gaan verloren

STUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.

1 uur geleden
Kleine min voor AEX-index, chipfondsen wel omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.

3 uur geleden
Consumentenvertrouwen VS naar nieuw dieptepunt om inflatiezorgen

ANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.

4 uur geleden
Wall Street hoger na beter dan verwacht banenrapport VS

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.

6 uur geleden
Kunstmestproducent Yara heeft last van actie XR in Vlaardingen

VLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.

7 uur geleden
Branche: caravan maakt 'comeback', vooral bij jonge gezinnen

BUNNIK (ANP) - De caravan is in Nederland aan een comeback bezig, stellen brancheorganisaties BOVAG en Kampeer en Caravan Industrie (KCI) na nieuwe cijfers over de verkopen. In maart en april werden bijna een vijfde meer caravans geregistreerd dan in dezelfde maanden vorig jaar. Met name bij jonge gezinnen is de caravan in trek, stelt de branche.

7 uur geleden
Scheepvaartblad: Iran zet plan voor tol in Straat van Hormuz door

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een autoriteit opgericht om tol te innen bij schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Dat meldt het scheepvaartvakblad Lloyd's List. Het plan van Teheran voor een tolheffing kon eerder op veel kritiek rekenen, omdat het in strijd is met internationaal recht, waarin een vrije doorvaart is afgesproken.

7 uur geleden