Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU voert methaanregels energie-import mogelijk een jaar later in

EU voert methaanregels energie-import mogelijk een jaar later in

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie geeft importeurs van olie en gas mogelijk een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moet de invoer van fossiele brandstoffen in de Europese Unie voldoen aan monitoring- en rapportageregels, die zijn bedoeld om de methaanuitstoot te verminderen. Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) zei vrijdag dat de EU de invoering ervan mogelijk uitstelt tot 2028.

Olie- en gasbedrijven hebben de nieuwe regels fel bekritiseerd, omdat ze de leveringszekerheid in gevaar zouden kunnen brengen. De Europese Commissie had eerder dit jaar al geadviseerd sancties bij overtredingen tot 2030 uit te stellen. Desondanks blijven de sector en lidstaten waarschuwen dat dit niet genoeg is om juridische duidelijkheid te bieden.

Jørgensen zei vrijdag in een interview met persbureau Bloomberg dat het uitstel daar een reactie op is. "Ik heb mijn diensten opdracht gegeven om te onderzoeken of het mogelijk is het importdeel van de wetgeving met een jaar uit te stellen", zei hij. "En dit zou de marktpartijen de tijd geven om ervoor te zorgen dat ze deze nieuwe regels inderdaad kunnen implementeren zonder dat dit onze leveringszekerheid en de prijzen schaadt."

Klimaatverandering

Methaan is een broeikasgas dat vrijkomt bij de productie van olie en gas en draagt sterk bij aan de opwarming van de aarde. Vanaf 2030 kunnen boetes worden opgelegd voor importen die een drempelwaarde voor de methaanintensiteit overschrijden. Binnen het huidige kader kunnen die voor bedrijven oplopen tot 20 procent van hun jaaromzet.

De Eurocommissaris stelde verder dat Brussel de ambities niet terugschroeft. "Methaan vormt nog altijd de kern van onze strijd tegen klimaatverandering en we willen hierin wereldleiders blijven."

Meer uit Financieel

Pentagon mag Anthropic van hof uitsluiten van opdrachten

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic uitsluiten van opdrachten omdat de techonderneming een nationaal veiligheidsrisico zou vormen. Dat heeft een hof van beroep in Washington D.C. geoordeeld in een rechtszaak over het conflict tussen Anthropic en de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth.

52 minuten geleden
AEX-index eindigt hoger, olieprijzen dalen na Iraans voorstel

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een plus de handel uitgegaan. De lagere olieprijzen hielpen het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de verliezers in de hoofdindex en zakten 0,9 procent en 1,9 procent.

2 uur geleden
Waterpeil bij belangrijk knelpunt Rijn zakt tot nieuw dieptepunt

KAUB (ANP/DPA) - Het waterpeil in de Rijn in Duitsland heeft een nieuw laagterecord bereikt door de aanhoudende droogte. Het waterpeil bij het Duitse Kaub, een belangrijk knelpunt in de Rijn, zakte half augustus tot onder de 10 centimeter. Uit cijfers van de Waterwegen- en Scheepvaartautoriteit (WSA) blijkt vrijdag dat het peil is gedaald tot 2 tot 5 centimeter onder dat niveau.

2 uur geleden
Hackers benaderen klanten en medewerkers van flitsbezorger Flink

DEN HAAG (ANP) - Cybercriminelen benaderen momenteel klanten en medewerkers van Flink met betalingsverzoeken. Dat gebeurt nadat de flitsbezorger is getroffen door een datalek, bevestigt Flink na berichtgeving door de NOS.

3 uur geleden
Wall Street begint licht hoger door optimisme over AI

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten begonnen. Vooral de AI-aandelen waren in trek bij beleggers door het aanhoudende enthousiasme over kunstmatige intelligentie (AI). De zorgen over de hoge olieprijzen, die de inflatie dreigen aan te jagen, en de stijgende rentes op staatsobligaties, die de leenkosten voor overheden, bedrijven en consumenten opdrijven, werden daardoor weer even aan de kant geschoven.

3 uur geleden
Heinen komt niet met eigen alternatief voor tuchtrecht banken

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën komt niet met een onafhankelijk alternatief voor de Stichting Tuchtrecht Banken (STB). Na de ministerraad zei minister Eelco Heinen het te betreuren dat de stichting stopt. De sector komt met een nieuw initiatief en "dat vind ik heel belangrijk". De VVD-bewindsman wil dat eerst een kans geven.

5 uur geleden
Banken kunnen tuchtrecht zelf ontwikkelen, vindt NVB

AMSTERDAM (ANP) - Banken kunnen zelf het tuchtrecht ontwikkelen waaraan bankmedewerkers zich moeten houden, zegt een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). De brancheorganisatie reageert op het nieuws dat de stichting die het tuchtrecht toepast volgend jaar stopt uit onvrede over de opstelling van banken. Volgens de Stichting Tuchtrecht Banken (STB) is het een vergissing geweest om de organisatie van het tuchtrecht aan banken zelf over te laten.

5 uur geleden