Van Rij: aandeleninkopen drogen op als ze worden belast
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Marnix van Rij (Belastingen) denkt niet dat het belasten van aandeleninkopen door beursgenoteerde ondernemingen de staatskas veel zal opleveren. Hij verwacht dat bedrijven andere manieren zullen zoeken om geld terug te geven aan hun aandeelhouders, als het huidige fiscale voordeel op deze vorm komt te vervallen.
Dat schrijft de demissionaire bewindsman aan de Tweede Kamer. Die had hem vorig jaar al gevraagd om de fiscale vrijstelling van aandeleninkopen door beursfondsen, de zogeheten inkoopfaciliteit, tegen het licht te houden. De discussie is nu weer actueel omdat een Kamermeerderheid wél belasting wil heffen over aandeleninkopen en de opbrengst daarvan wil gebruiken voor extra armoedemaatregelen.
Van Rij vreest evenwel dat deze partijen zich ten onrechte rijk rekenen. De verwachting is dat "slechts een zeer klein deel" van de aandeleninkopen door beursgenoteerde bedrijven nog zal doorgaan, wanneer de vrijstelling van dividendbelasting wordt geschrapt of beperkt.
Vrijstelling
De staatssecretaris wijst er bovendien op dat de vrijstelling van aandeleninkopen van dividendbelasting in 2001 is ingevoerd om een concurrentienadeel van Nederlandse beursgenoteerde bedrijven ten opzichte van buitenlandse rivalen te voorkomen. Er zijn strenge voorwaarden aan verbonden om te voorkomen dat bedrijven helemaal geen belasting afdragen over winsten die zij laten terugvloeien naar aandeelhouders.
Wanneer deze uitzondering komt te vervallen, kan dat ertoe leiden dat de aandelen van Nederlandse bedrijven het naar verhouding minder goed gaan doen op de beurs, waarschuwt Van Rij. "Dit schaadt de Nederlandse internationale concurrentiepositie."
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus meldde dinsdag dat wereldwijd mogelijk tot 628 van zijn populaire A320-vliegtuigen moeten worden geïnspecteerd vanwege een 'kwaliteitsprobleem' met metalen platen dat aan het licht is gekomen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren zijn mensen terughoudender geworden om binnen vijf jaar over te stappen naar elektrisch rijden. Volgens een onderzoek van de ANWB komt dit onder meer door het verminderen van de stimuleringsmaatregelen door de overheid. Zo is de aankoopsubsidie voor elektrische auto's geschrapt en moet er sinds dit jaar ook motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen worden betaald.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft dinsdag een inval gedaan in een woning in het Zuid-Hollandse dorp Noordeloos, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Rijnmond. Volgens die regionale omroep gebeurde dat bij de woning van Kommer Damen, de voormalige topman van scheepsbouwer Damen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten de handel uitgegaan. Een dag eerder sloten de belangrijkste graadmeters nog met aanzienlijke verliezen nadat de bitcoin en andere cryptomunten onderuit waren gegaan. Dinsdag herstelde de bitcoin, 's werelds meest verhandelde cryptomunt, weer van de val begin deze week.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump maakt begin volgend jaar bekend wie de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve wordt. De termijn van Jerome Powell als preses van de centralebankenkoepel eindigt in mei. Trump vertelde journalisten dat hij al weet wie de opvolger zal zijn.
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI meldt dat er meer storingen dan normaal zijn bij zijn populaire chatbot ChatGPT. Het techbedrijf onderzoekt wat er precies misgaat, staat op de pagina met statusupdates van OpenAI.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Webwinkel bol heeft zijn gehele categorie sekspoppen voorlopig offline gehaald, naar aanleiding van berichtgeving van RTL. Het nieuwsmedium schreef dat tot dinsdag op kinderen lijkende sekspoppen via die webwinkel werden verkocht.
11 uur geleden