Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Lienden ontslagen als bestuurder van mondkapjesstichting

Van Lienden ontslagen als bestuurder van mondkapjesstichting

AMSTERDAM (ANP) - Sywert van Lienden wordt ontslagen als bestuurder van Stichting Hulptroepen Alliantie (SHA), heeft de rechtbank in Amsterdam donderdag besloten. Het Openbaar Ministerie vroeg om zijn ontslag omdat justitie denkt dat hij klanten vanuit de mondkapjesstichting, waarover hij beweerde er zonder winstoogmerk mee begonnen te zijn, doorgesluisd heeft naar een commerciële bv, die losstond van de stichting. Hiermee verdiende hij miljoenen.

Van Lienden mag, net als zijn eveneens ontslagen kompaan Bernd Damme, de komende vijf jaar geen bestuurder of commissaris van een stichting worden, meldt de rechtbank.

Volgens de rechtbank hebben de bestuurders, en dan met name Van Lienden, naar buiten toe benadrukt "dat zij zich belangeloos met SHA inzetten voor de zorg". Het onderscheid tussen SHA en de commerciële bv was daarbij niet helder, aldus de rechters. Hierbij wordt ook verwezen naar de naam van de bv, Relief Goods Alliance (RGA). "De naam RGA komt vrijwel neer op de Nederlandse vertaling van SHA, wat op zichzelf genomen al voor verwarring kan zorgen."

Deals

Een van de deals voor de levering van mondkapjes die gesloten werd, was met het ministerie van Volksgezondheid. Van Lienden ontkende tijdens een eerdere zitting dat de oprichting van SHA vanaf het begin al een eigen belang diende. Volgens hem was het juist de overheid die het via commerciële levering wilde regelen. Ook meldde de voormalig bestuurder meermaals in de rechtbank dat hij privé zwaar is getroffen door de controverse die is ontstaan.

Die maatschappelijke controverse is echter door toedoen van Van Lienden en Damme zelf ontstaan, zegt de rechtbank nu. "Pas nadat in de media aandacht was besteed aan de betrokkenheid van RGA bij de mondkapjesdeal en aan de dubbelrol die de bestuurders van SHA daarbij hadden gespeeld, hebben ze daarover meer duidelijkheid verschaft. Dat zij dit vanwege geheimhoudingsverplichtingen niet eerder konden doen, is niet gebleken."

Van Lienden en Damme waren in april al geschorst op verzoek van het OM. Een derde zakenpartner, Camille van Gestel, stapte eerder uit eigen beweging op. Nu het duo ontslagen is onderzoekt een nieuw bestuur de aansprakelijkheid van het voormalige bestuur. Naast deze civiele procedure loopt er ook een strafrechtelijk onderzoek.

Meer uit Binnenland

Vierde verdachte opgepakt voor fatale schietpartij Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een vierde verdachte aangehouden vanwege de dood van een 41-jarige man uit Rotterdam in zijn woonplaats zaterdagochtend. Een vrouw die eerder werd aangehouden, zit inmiddels niet meer vast, meldt de politie.

2 uur geleden
VNG: suggestie gesjoemel verkiezingen is bedreiging democratie

UTRECHT (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) noemt de berichten waarin gesjoemel met stemmen voor de Tweede Kamerverkiezingen wordt gesuggereerd "een directe bedreiging voor de democratische rechtsstaat". PVV-leider Wilders deelde vrijdag op X berichten waarin wordt getwijfeld aan de betrouwbaarheid van het stemproces. De herkomst van de berichten bleef onduidelijk en Wilders leverde ook geen bewijs voor fraude.

5 uur geleden
Herstelwerkzaamheden overweg bij Meteren begonnen

METEREN (ANP) - Spoorbeheerder ProRail en aannemer Strukton zijn zaterdag begonnen met het herstel van de beveiligde overweg bij het Gelderse Meteren waar afgelopen week een treinongeluk plaatsvond. Dat meldt ProRail zaterdag. Op de overweg worden de spoorbomen, overwegverlichting en de spoorstaven vervangen.

5 uur geleden
Advies water te koken rond Utrecht duurt zeker tot en met dinsdag

UTRECHT (ANP) - Het advies om in de regio Utrecht water drie minuten te koken voor gebruik, geldt in ieder geval tot en met dinsdag. Waterbedrijf Vitens heeft zaterdag twintig monsters van water uit het gebied genomen en op kweek gezet. Over twee dagen wordt dan duidelijk of de bacterie enterokokken is gevonden. "Dat proces kunnen we niet versnellen en moet zorgvuldig gebeuren", legt een woordvoerder uit.

7 uur geleden
Treinverkeer tussen Amsterdam Zuid en Schiphol start weer op

AMSTERDAM (ANP) - De seinstoring tussen Amsterdam Zuid en Schiphol is opgelost, meldt een woordvoerder van ProRail. Het treinverkeer tussen Amsterdam Zuid en Schiphol wordt weer opgestart.

9 uur geleden
Politie publiceert foto's verdachten na dood Sherwin Peterhof

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft foto's gepubliceerd van twee verdachten die betrokken zouden zijn bij de gewelddadige dood van Sherwin Peterhof uit Suriname. Het gaat om de 57-jarige Denise Soekra uit Paramaribo en de 32-jarige Claimond Maes uit Rotterdam.

9 uur geleden
Marcouch roept na 'haatdaad' op queervlag te hijsen

ARNHEM (ANP) - Nadat onbekenden in Arnhem een regenboogbanner in brand hadden gestoken, roept burgemeester Ahmed Marcouch zaterdag op de regenboogvlag te hijsen. Dat heeft de gemeente Arnhem zelf ook gedaan.

10 uur geleden