Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van der Maat: vertraging zet onderzeedienst op het spel

Van der Maat: vertraging zet onderzeedienst op het spel

DEN HAAG (ANP) - Als er vertraging ontstaat in de aanschaf van de nieuwe onderzeeboten dan wordt het voortbestaan van de onderzeedienst op het spel gezet, waarschuwt demissionair staatssecretaris Christophe van der Maat (Defensie). Uitstel van de aankoop gaat hij "nooit uitvoeren".

De Tweede Kamer sprak maandag over de voorlopige gunning van de miljardenorder voor vier nieuwe onderzeeboten aan het Frans bedrijf Naval. De grootste partij in de Tweede Kamer, de PVV, wil zich nog niet aan het besluit van Van der Maat vastpinnen.

Volgens de bewindsman moet er vaart worden gemaakt met het project. "Er is geen maand te verliezen." Vertraging kan veel geld kosten en ertoe leiden dat de marine een tijd zonder onderzeeboten komt te zitten. "De schade zal enorm groot zijn", aldus Van der Maat.

PVV

Hoewel PVV'er Joeri Pool nog geen steun wilde uitspreken, was hij minder uitgesproken dan in een eerder debat in maart. Toen had hij het nog over een "potentiële economische ramp" en zou een gunning aan de Fransen een "doodsteek zijn voor veel maritieme kennis en innovatie in Nederland".

Coalitiepartij BBB schaarde zich achter de plannen. Voorheen was de partij heel kritisch. VVD en NSC steunen het eveneens. GroenLinks-PvdA wil dat het nieuwe kabinet in het regeerprogram opneemt hoe hij de voortgang van het project gaat waarborgen. VVD'er Silvio Erkens suggereerde ook zoiets.

Juridisch verplicht

Zorgen over de bijdrage van de Nederlandse industrie aan het project, probeerde minister Micky Adriaansens (Economische Zaken) zoveel mogelijk weg te nemen. Het aandeel van het Nederlandse bedrijfsleven is juridisch verplicht, zei ze. De Franse werf kan daar volgens haar niet onderuit komen.

Volgens Van der Maat klopt berichtgeving niet dat de Amerikanen moeilijk doen over plaatsing van kruisraketten in de onderzeeboten. Ook krijgt de controledienst van de overheid "onbelemmerde" inzicht in de boeken van Naval om die te controleren. Over beide onderwerpen wilden veel partijen opheldering.

De offerte van de Fransen is tot 28 juli geldig. De Duitse scheepswerf TKMS heeft een kort geding aangespannen omdat zij de opdracht is misgelopen.

Meer uit Politiek

Jetten wil 'financiële puzzel' dinsdag grotendeels klaar hebben

DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten wil het financiële deel van de formatiegesprekken met CDA en VVD dinsdag "voor een groot deel" voor elkaar hebben. In januari wil Jetten ook met andere partijen praten.

2 dagen geleden
Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht

DEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.

5 dagen geleden
Geen hogere rekengrens stikstofuitstoot per 1 januari

DEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.

6 dagen geleden
Schiphol mag van kabinet twee jaar door zonder natuurvergunning

DEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.

6 dagen geleden
Wiersma geeft gehoor aan Kamer, geen versoepeling uitrijden mest

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.

6 dagen geleden
Staatssecretaris: voldoende voor Nederlands niet verplicht maken

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.

6 dagen geleden
Wiersma bespreekt mestmotie in kabinet, 'Kamer hoogste orgaan'

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."

6 dagen geleden