Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal ongeldige stemmen daalt in proef met kleiner stembiljet

Aantal ongeldige stemmen daalt in proef met kleiner stembiljet

DEN HAAG (ANP) - In de vijf gemeenten waar kiezers als proef met een kleiner stembiljet hebben gestemd, zijn minder stemmen ongeldig verklaard dan bij het vorige experiment, bij de Europese verkiezingen vorig jaar. De Kiesraad noemt dat verheugend.

De proef moet nog worden geëvalueerd. Volgens Wim Kuijken, voorzitter van de Kiesraad, zijn de eerste signalen van kiezers en stembureauleden positief. Bij de verkiezingen voor het Europees Parlement was 0,74 procent van de stemmen in de deelnemende gemeenten ongeldig; nu is dat 0,48 procent.

De proef werd gehouden in Alphen aan den Rijn en Midden-Delfland (Zuid-Holland), Boekel (Noord-Brabant), Borne (Overijssel) en Tynaarlo (Drenthe). Op de bovenste helft van het biljet staan de logo's en namen van partijen, op de onderste helft de nummers van de kandidaten. Kiezers maken twee vakjes rood: bij de partij en bij het nummer van de kandidaat van die partij. Als het werkt, hoeven kiezers geen stembiljet ter grootte van een strandlaken te gebruiken.

Landelijk is ongeveer 0,3 procent van de stemmen ongeldig verklaard.

Meer uit Politiek

Kiesraad: uitslag Amsterdam kwam laat, kennis proces moet beter

DEN HAAG (ANP) - De gemeente Amsterdam heeft haar einduitslag voor de Tweede Kamerverkiezingen pas donderdagavond doorgegeven aan de Kiesraad. "Echt heel laat", zei de voorzitter van de raad, Wim Kuijken, vrijdag bij het vaststellen van de uitslag.

1 uur geleden
Rijkaart heeft geen moeite met argwaan Wilders over verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Minister Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB) heeft "niet zo'n moeite" met de X-berichten waarin Geert Wilders vorige week de suggestie wekte dat er gesjoemeld is met stemmen bij de Tweede Kamerverkiezingen, zonder bewijs te leveren. "Er worden wel vaker in het vuur van de strijd dat soort berichten de ether in geslingerd. Ik kan me dat ook wel indenken. Soms zit er ook wel een beetje emotie in, een primaire reactie", zei de demissionaire bewindsman voor de ministerraad.

1 uur geleden
Brekelmans denkt aan civiele inzet bij stabiliseringsmacht Gaza

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Ruben Brekelmans van Defensie denkt aan een civiele inzet in Gaza als daar een internationale stabiliseringsmacht komt. De Amerikaanse president Donald Trump zei donderdag (lokale tijd) dat militairen uit meerdere landen daar snel heen moeten om de situatie onder controle te krijgen. Hoe die Nederlandse inzet eruit moet zien, is nog niet bekend.

2 uur geleden
D66 en PVV krijgen beide 26 zetels, bevestigt Kiesraad

DEN HAAG (ANP) - D66 heeft de meeste stemmen gekregen bij de Tweede Kamerverkiezingen vorige week. De partij komt met 26 zetels in de Kamer. De PVV van Geert Wilders heeft evenveel zetels. Het verschil tussen de twee partijen is 29.668 stemmen.

3 uur geleden
Keijzer vindt eigen populariteit onder BBB-stemmers 'bitterzoet'

DEN HAAG (ANP) - Haar relatief grote populariteit onder BBB-kiezers smaakt voor Mona Keijzer "een beetje bitterzoet". Dat heeft de demissionaire woonminister en vicepremier gezegd voor aanvang van de wekelijkse ministerraad. "Ik had natuurlijk liever gezien dat er nog veel meer mensen op BBB gestemd hadden."

3 uur geleden
FVD wil dat de Kamer eerst stemt en dan ministers zoekt

DEN HAAG (ANP) - Lidewij de Vos van Forum voor Democratie wil dat de Tweede Kamer eerst over grote thema's stemt, om vervolgens ministers te zoeken die die wensen gaan uitwerken. Dat idee legt De Vos ook voor aan verkenner Wouter Koolmees (D66), zei ze voordat ze met hem in gesprek ging.

19 uur geleden
Dassen: Volt wordt een 'progressief kompas' in de oppositie

DEN HAAG (ANP) - Laurens Dassen houdt met zijn partij Volt naar alle waarschijnlijkheid nog maar één zetel over en wil daarmee een "progressief kompas" worden in de oppositie. Voorafgaand aan zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) zei hij te hopen op een "breed meerderheidskabinet" van D66, VVD, CDA en GroenLinks-PvdA.

20 uur geleden