Van der Burg past regels sobere opvanglocatie Ter Apel aan
DEN HAAG (ANP) - De regels om kansloze asielzoekers te plaatsen in een sobere opvanglocatie in Ter Apel worden aangepast. Demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) was door een rechterlijke uitspraak gedwongen om zijn beleid aan te passen.
In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de bewindsman dat hij vasthoudt aan zijn plan om kansloze asielzoekers beschikbaar te houden voor de asielprocedure. Deze groep zorgt ook voor de meeste overlast onder de asielzoekers. Het gaat vooral om mensen uit landen als Marokko en Algerije.
In Ter Apel werden de kansloze asielzoekers in een zogeheten procesbeschikbaarheidslocatie (pbl) geplaatst. Daar waren zij dan voortdurend beschikbaar voor de asielprocedure. De rechtbank oordeelde in maart in een zaak van een Algerijn dat in de pbl zijn vrijheid te veel werd beperkt. Na de uitspraak werd het proefproject gepauzeerd.
Overlast
Het nieuwe plan van Van der Burg houdt in dat kansloze asielzoekers zich in Ter Apel twee keer per dag moeten laten registreren door het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Als de asielzoeker dit niet doet of overlast veroorzaakt kan die in de sobere opvanglocatie worden geplaatst.
"De oplegging van de vrijheidsbeperkende maatregel is een escalatiestap die wordt opgelegd indien het gedrag van de vreemdeling daartoe aanleiding geeft", schrijft de staatssecretaris. In de pbl zal "een intensief dagprogramma, gericht op het asielproces en terugkeer worden aangeboden".
Van der Burg hoopt dat de sobere opvanglocatie zo spoedig mogelijk weer open kan. Voor het zo ver is moet volgens hem wel eerst de situatie in Ter Apel normaliseren. Daar worden nu meer mensen opgevangen dat is afgesproken. Van der Burg gaat ook kijken of een pbl in het asielzoekerscentrum in Budel kan worden geopend.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Jaimi van Essen stelt zijn plan dat ervoor moet zorgen dat grond- en oppervlaktewater minder worden vervuild door mest met een halfjaar uit. De D66-bewindsman verschuift de deadline van 1 januari naar 1 juli 2027. Dat doet hij omdat hij de mestregels wil laten aansluiten op beleidsvoorstellen op het gebied van stikstof die hij over een paar weken bekend zal maken.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de maatregel die de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden en de Syrische Golanhoogte moet verbieden. Verder onderzoekt het kabinet nog of ook een verbod op diensten en investeringen mogelijk is.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.
16 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.
16 uur geleden