Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van der Burg over opvang: gemeenten lopen tegen grenzen aan

Van der Burg over opvang: gemeenten lopen tegen grenzen aan

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten lopen "tegen grenzen wat mogelijk is" aan wat betreft de opvang voor Oekraïense vluchtelingen. Dat zegt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) na afloop van het Veiligheidsberaad.

Van der Burg had de 25 burgemeesters, die namens de veiligheidsregio's het overleg bijwoonden, gevraagd om voor 23 mei minstens 50.000 opvangplekken te realiseren, maar dat zal volgens hen moeilijk worden. Maandag maakte het ministerie van Justitie en Veiligheid bekend dat er inmiddels ruim 42.000 plekken beschikbaar zijn.

Zodra de 50.000 plekken gerealiseerd zijn, wil het kabinet dat er nog eens 25.000 bijkomen. De staatssecretaris hoopt dat dit eind juni is gelukt. Een speciale organisatie gaat helpen om de extra 25.000 plekken te vinden. Deze 'Nationale Opvangorganisatie' (NOO) zal bestaan uit "enkele tientallen" mensen die gemeenten gaan ondersteunen.

Landelijk aanspreekpunt

Hubert Bruls, voorzitter van het Veiligheidsberaad, noemt de NOO een goede eerste stap en ziet daarin een landelijk aanspreekpunt voor gemeenten. De burgemeester van Nijmegen noemt een voorbeeld waarin een gemeente een locatie wil ontwikkelen tot opvangplek, maar daarvoor een contract van een jaar moet aangaan voor 1 miljoen euro. "Dat is geen investering die je zomaar kan aangaan. Dan heb je instemming nodig van je opdrachtgever en dat is in dit geval de Rijksoverheid." De NOO kan dan op korte termijn beslissen of dit wel of niet door moet, "en dan kunnen wij vooruit".

Toch zal de NOO niet genoeg zijn, zegt Bruls, want "we hebben handjes nodig in de gemeenten". Hoe meer opvang er is, hoe meer daaromheen georganiseerd moet worden in onder meer zorg en onderwijs. Voor hulp daarbij hebben de burgemeester maandag geen toezeggingen van de staatssecretaris gekregen. "Daar gaan we het overleg nu over aan."

Inzet van Bruls daarbij zijn grootschalige opvangvoorzieningen om zo de mankracht te bundelen vanwege de schaarste aan mensen en een overspannen arbeidsmarkt. Dat maakt het mogelijk efficiënt te werken omdat bijvoorbeeld huisartsen en docenten dan maar naar één locatie hoeven te gaan. "Want anders ga je dit niet voor elkaar krijgen met 75.000 mensen. Dan heb je die mensen misschien wel onderdak geboden, maar hebben we geen fatsoenlijk schoolaanbod, onvoldoende medische zorg en onvoldoende welzijnsondersteuning."

Meer uit Binnenland

Onderzoek naar mogelijke vogelgriep in Wildlands Emmen

EMMEN (ANP) - In dierenpark Wildlands in Emmen wordt onderzoek gedaan naar vogelgriep. Dat gebeurt omdat er aanwijzingen zijn dat het virus aanwezig is in enkele dode vogels, meldt het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur.

4 uur geleden
Berendsen vindt deelname Rusland aan Paralympics 'onbegrijpelijk'

DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken vindt het "onbegrijpelijk dat Rusland vandaag onder eigen vlag mag meedoen aan de Paralympische Spelen, terwijl ze blijven aanvallen". Hij verwijst op X naar aanvallen die Rusland in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft uitgevoerd op energie-infrastructuur en spoorwegen in Oekraïne.

10 uur geleden
KLM-repatriëringsvlucht vanuit Oman uitgesteld om veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Ook een repatriëringsvlucht van KLM van Oman naar Amsterdam is tot nader order uitgesteld "vanwege de veiligheidssituatie", meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. De vlucht zou zondag om 00.45 uur vertrekken vanuit de hoofdstad Muscat.

10 uur geleden
Iraniërs op de Dam willen actie van Nederlandse regering

AMSTERDAM (ANP) - Iraniërs zijn zaterdag in een mars door Amsterdam naar het Amerikaanse consulaat gelopen. Ze herdachten omgekomen Amerikaanse militairen en riepen de Nederlandse regering op meer te doen voor het Iraanse volk, dat lijdt onder de oorlog met Israël en de Verenigde Staten.

11 uur geleden
Verdachte moord Haagse garagehouder vrijgelaten voor uitspraak

DEN HAAG (ANP) - Ruben B., de verdachte van de moord op de Haagse garagehouder Loek van Dam in 1992, is enkele weken voordat de rechtbank uitspraak doet in de heropende zaak vrijgelaten. Dat bevestigt zijn advocaat Elizabeth Bijl na berichtgeving door Omroep West.

11 uur geleden
Corendon-repatriëringsvlucht uit Oman uitgesteld om veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe repatriëringsvlucht van Muscat in Oman naar Amsterdam is uitgesteld "vanwege de veiligheidssituatie". Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken over de vlucht van Corendon, die zaterdagmiddag zou vertrekken.

13 uur geleden
Familie: Lenferink zal vast gniffelen om verkeerd geboortejaar

AMSTERDAM (ANP) - Volgens de familie van Jan Lenferink zal de overleden presentator vast "gniffelen" om de ontstane verwarring over zijn geboortejaar. Online staat dat Lenferink op 9 december 1948 is geboren, maar eigenlijk kwam hij drie jaar eerder al ter wereld.

17 uur geleden