Vakbond: vanaf maandag waarschuwingsstakingen bij Volkswagen
WOLFSBURG (ANP/DPA) - De Duitse vakbond IG Metall roept op tot grootschalige waarschuwingsstakingen bij Volkswagen. "Maandag zullen er in alle fabrieken waarschuwingsstakingen beginnen", kondigde vakbondsonderhandelaar Thorsten Gröger aan. Hij gaf vooralsnog geen verdere details over de werkonderbrekingen bij de grootste autofabrikant van Europa, die de druk op moeten voeren in een conflict tussen de autobouwer en de vakbond.
Zaterdagnacht verliep de zogeheten vredesplicht, waarin stakingen niet zijn toegestaan. IG Metall had al aangekondigd vanaf begin december tot tijdelijke werkonderbrekingen op te roepen, maar noemde eerder nog geen concrete data.
Het conflict draait om de beloning van ongeveer 120.000 werknemers in de fabrieken van Volkswagen. Het bedrijf weigert tot nu toe elke loonsverhoging en wil in plaats daarvan de lonen met 10 procent verlagen, omdat het concern het financieel zwaar heeft. Ook fabriekssluitingen en gedwongen ontslagen worden overwogen. Op 9 december komen beide partijen weer bijeen voor een volgende cao-onderhandelingsronde.
Voorstellen afgewezen
Vrijdag wees de directie nog de voorstellen van medewerkers voor besparingen af. IG Metall opperde samen met de ondernemingsraad dat het schrappen van bonussen en kortere werktijden genoeg besparingen opleveren, maar Volkswagen denkt dat zo'n ingreep niet tot structureel lagere kosten leidt.
De autobouwer kampt met een zwakke vraag naar auto's en een moeizame overgang naar de productie van elektrische auto's, wat tot overcapaciteit leidt. Ook wordt de concurrentie in China, een belangrijke afzetmarkt, feller. Tegelijkertijd zijn de productiekosten in Duitsland relatief hoog.
Meer uit Financieel
ZIERIKZEE (ANP) - Fashiongroep Omoda neemt de onlinewinkel Wehkamp over van de Britse investeringsmaatschappij Apax Partners. Daarmee komt Wehkamp na elf jaar weer in Nederlandse handen.
8 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het aantal reizigers op Europese luchthavens is in april gedaald ten opzichte van een jaar geleden. Het is voor het eerst dat het aantal passagiers is teruggelopen sinds de luchtvaartsector zich herstelde van de coronapandemie, meldt de koepelorganisatie van Europese luchthavens ACI Europe. De daling is het gevolg van de Iranoorlog en een staking in Duitsland.
22 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) behoorde donderdag tot de grote verliezers op het Damrak. De koersdaling van ruim 6 procent volgde op de aankondiging van investeringsfirma Pershing Square van miljardair Bill Ackman om zijn belang in het bedrijf te verkopen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Nederland telt meer miljonairs en hun gezamenlijke vermogen is ook gegroeid. Dat blijkt uit een onderzoek van adviesbureau Capgemini naar miljonairs in Nederland en ruim twintig andere landen.
1 uur geledenMADRID (ANP/BLOOMBERG) - ING werkt aan een overnamebod op de Spaanse vermogensbeheerder Singular Bank. Dat meldt de Spaanse zakenkrant Cinco Días op basis van bronnen. Ook de grote Italiaanse bank Intesa Sanpaolo zou interesse hebben in een overname van Singular.
1 uur geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De wereldwijde vraag naar chips die nodig zijn om toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) te laten draaien, is groter dan wat fabrikanten kunnen leveren. Dat zei topman C.C. Wei van het Taiwanese chipconcern TSMC donderdag op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in Hsinchu.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zonnepanelenbezit in Nederland is ongelijk verdeeld over huishoudens. Dat blijkt uit een studie van het Centraal Planbureau (CPB). Huishoudens met een hoger inkomen en vermogen beschikken vaker over de duurzame manier van energie opwekken.
3 uur geleden