Vakbond: vanaf maandag waarschuwingsstakingen bij Volkswagen
WOLFSBURG (ANP/DPA) - De Duitse vakbond IG Metall roept op tot grootschalige waarschuwingsstakingen bij Volkswagen. "Maandag zullen er in alle fabrieken waarschuwingsstakingen beginnen", kondigde vakbondsonderhandelaar Thorsten Gröger aan. Hij gaf vooralsnog geen verdere details over de werkonderbrekingen bij de grootste autofabrikant van Europa, die de druk op moeten voeren in een conflict tussen de autobouwer en de vakbond.
Zaterdagnacht verliep de zogeheten vredesplicht, waarin stakingen niet zijn toegestaan. IG Metall had al aangekondigd vanaf begin december tot tijdelijke werkonderbrekingen op te roepen, maar noemde eerder nog geen concrete data.
Het conflict draait om de beloning van ongeveer 120.000 werknemers in de fabrieken van Volkswagen. Het bedrijf weigert tot nu toe elke loonsverhoging en wil in plaats daarvan de lonen met 10 procent verlagen, omdat het concern het financieel zwaar heeft. Ook fabriekssluitingen en gedwongen ontslagen worden overwogen. Op 9 december komen beide partijen weer bijeen voor een volgende cao-onderhandelingsronde.
Voorstellen afgewezen
Vrijdag wees de directie nog de voorstellen van medewerkers voor besparingen af. IG Metall opperde samen met de ondernemingsraad dat het schrappen van bonussen en kortere werktijden genoeg besparingen opleveren, maar Volkswagen denkt dat zo'n ingreep niet tot structureel lagere kosten leidt.
De autobouwer kampt met een zwakke vraag naar auto's en een moeizame overgang naar de productie van elektrische auto's, wat tot overcapaciteit leidt. Ook wordt de concurrentie in China, een belangrijke afzetmarkt, feller. Tegelijkertijd zijn de productiekosten in Duitsland relatief hoog.
Meer uit Financieel
DE MEERN (ANP) - Het aantal hypotheekaanvragen is afgelopen maand flink gestegen vergeleken met een jaar eerder. Vooral in de derde week van november was er een piek, na aankondigingen van rentestijgingen door meerdere geldverstrekkers. Het aantal aanvragen steeg met ruim 12 procent ten opzichte van een jaar eerder, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN).
37 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het overgrote deel van de ongeveer 6000 Airbus-vliegtuigen van het type A320 die te maken hadden met een softwareprobleem, heeft in het weekend de benodigde update gekregen. Hierdoor heeft de Europese fabrikant Airbus een grotere verstoring kunnen voorkomen bij wat de grootste terugroepactie van het bedrijf tot nu toe was.
39 minuten geledenESSEN (ANP/BLOOMBERG) - De topman van E.ON, het Duitse moederbedrijf van Essent en Energiedirect.nl, vindt dat Duitsland het tempo van de uitbreiding van wind- en zonne-energie moet vertragen. Volgens Leonhard Birnbaum hebben de stroomnetten in Duitsland moeite om de toename van nieuwe hernieuwbare projecten aan te kunnen. Dat heeft hij gezegd in de Süddeutsche Zeitung.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is maandag gestegen naar een nieuw recordniveau. De prijs van het veelgebruikte metaal wordt aangejaagd door de vrees dat de wereldmarkt afstevent op een aanbodtekort. De haast om koper naar de Verenigde Staten te brengen in afwachting van mogelijke Amerikaanse importtarieven lijkt de tekorten elders te verergeren, doordat mijnbouwers moeite hebben om aan de vraag te voldoen. Koper is zeer gewild door de belangrijke rol ervan in de elektrificatie en de energietransitie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hotel-, restaurant- en caféhouders zijn het laatste kwartaal van dit jaar minder somber geworden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de stemming in de branche nog steeds overwegend negatief, maar gaandeweg het jaar lijkt het vertrouwen wel te verbeteren. Met onder meer de feestdagen in aantocht zijn horecaondernemers in de nieuwste peiling van het statistiekbureau vooral minder negatief over het economisch klimaat in de komende drie maanden.
2 uur geledenZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft in november opnieuw een lichte verbetering laten zien ten opzichte van een maand eerder. Zowel de productie als het aantal nieuwe orders groeide. De verwachtingen voor het komende jaar lagen ook op het hoogste niveau sinds juli, al liggen die nog wel onder het langetermijngemiddelde. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse peiling.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in oktober meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,1 procent, na een stijging van 3,8 procent in september. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 1,6 procent hoger dan een jaar geleden. Online werd bijna 5 procent meer omgezet dan een jaar eerder.
3 uur geleden