Vakbond: vanaf maandag waarschuwingsstakingen bij Volkswagen
WOLFSBURG (ANP/DPA) - De Duitse vakbond IG Metall roept op tot grootschalige waarschuwingsstakingen bij Volkswagen. "Maandag zullen er in alle fabrieken waarschuwingsstakingen beginnen", kondigde vakbondsonderhandelaar Thorsten Gröger aan. Hij gaf vooralsnog geen verdere details over de werkonderbrekingen bij de grootste autofabrikant van Europa, die de druk op moeten voeren in een conflict tussen de autobouwer en de vakbond.
Zaterdagnacht verliep de zogeheten vredesplicht, waarin stakingen niet zijn toegestaan. IG Metall had al aangekondigd vanaf begin december tot tijdelijke werkonderbrekingen op te roepen, maar noemde eerder nog geen concrete data.
Het conflict draait om de beloning van ongeveer 120.000 werknemers in de fabrieken van Volkswagen. Het bedrijf weigert tot nu toe elke loonsverhoging en wil in plaats daarvan de lonen met 10 procent verlagen, omdat het concern het financieel zwaar heeft. Ook fabriekssluitingen en gedwongen ontslagen worden overwogen. Op 9 december komen beide partijen weer bijeen voor een volgende cao-onderhandelingsronde.
Voorstellen afgewezen
Vrijdag wees de directie nog de voorstellen van medewerkers voor besparingen af. IG Metall opperde samen met de ondernemingsraad dat het schrappen van bonussen en kortere werktijden genoeg besparingen opleveren, maar Volkswagen denkt dat zo'n ingreep niet tot structureel lagere kosten leidt.
De autobouwer kampt met een zwakke vraag naar auto's en een moeizame overgang naar de productie van elektrische auto's, wat tot overcapaciteit leidt. Ook wordt de concurrentie in China, een belangrijke afzetmarkt, feller. Tegelijkertijd zijn de productiekosten in Duitsland relatief hoog.
Meer uit Financieel
ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.
46 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een brede coalitie van winkeliersverenigingen en horecabrancheorganisaties is verbolgen dat het kabinet niets doet aan de hoge brandstofaccijnzen en de accijnzen op alcohol zelfs verder verhoogt. De coalitie 'Steun onze Grensregio's' vindt dat het kabinet een verkeerde koers heeft gekozen met het voorgestelde maatregelenpakket naar aanleiding van de Iranoorlog. "Wij hopen dat de Tweede Kamer wel oog heeft voor de leefbaarheid in de grensregio's en voor de inwoners en ondernemers daar."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Netbeheerders hoeven aanzienlijk minder in de uitbreiding van het elektriciteitsnet te investeren als het Rijk, provincies en gemeenten duidelijkere keuzes maken over het energiesysteem van de toekomst. Dat stelt de Autoriteit Consument & Markt. De ACM gaat daarover een brief sturen aan de minister van Klimaat en Groene Groei, waarin zij benadrukt dat politieke keuzes nodig zijn om onnodige kosten te voorkomen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Apple ging dinsdag licht omlaag op de beurzen in New York. De iPhone-maker kondigde aan dat Tim Cook vanaf september stopt als topman. Hij wordt dan vervangen door John Ternus, de huidige baas van de hardwaredivisie van Apple. Ternus, die in 2001 begon bij het techconcern, werd al gezien als een waarschijnlijke opvolger van Cook. Het aandeel daalde 0,5 procent.
3 uur geledenWEESP (ANP) - Geldmaat start een proef met biljetten van 100 euro in pinautomaten. Nu is 50 euro nog het hoogste biljet dat kan worden opgenomen. In 46 Geldmaatwinkels in grote steden en grootwinkelcentra komt het biljet in de loop van mei en juni beschikbaar. Dat maakte Geldmaat, het bedrijf dat het beheer en onderhoud van de automaten regelt voor de grote banken in Nederland, bekend.
3 uur geleden