Vakbond: vanaf maandag waarschuwingsstakingen bij Volkswagen
WOLFSBURG (ANP/DPA) - De Duitse vakbond IG Metall roept op tot grootschalige waarschuwingsstakingen bij Volkswagen. "Maandag zullen er in alle fabrieken waarschuwingsstakingen beginnen", kondigde vakbondsonderhandelaar Thorsten Gröger aan. Hij gaf vooralsnog geen verdere details over de werkonderbrekingen bij de grootste autofabrikant van Europa, die de druk op moeten voeren in een conflict tussen de autobouwer en de vakbond.
Zaterdagnacht verliep de zogeheten vredesplicht, waarin stakingen niet zijn toegestaan. IG Metall had al aangekondigd vanaf begin december tot tijdelijke werkonderbrekingen op te roepen, maar noemde eerder nog geen concrete data.
Het conflict draait om de beloning van ongeveer 120.000 werknemers in de fabrieken van Volkswagen. Het bedrijf weigert tot nu toe elke loonsverhoging en wil in plaats daarvan de lonen met 10 procent verlagen, omdat het concern het financieel zwaar heeft. Ook fabriekssluitingen en gedwongen ontslagen worden overwogen. Op 9 december komen beide partijen weer bijeen voor een volgende cao-onderhandelingsronde.
Voorstellen afgewezen
Vrijdag wees de directie nog de voorstellen van medewerkers voor besparingen af. IG Metall opperde samen met de ondernemingsraad dat het schrappen van bonussen en kortere werktijden genoeg besparingen opleveren, maar Volkswagen denkt dat zo'n ingreep niet tot structureel lagere kosten leidt.
De autobouwer kampt met een zwakke vraag naar auto's en een moeizame overgang naar de productie van elektrische auto's, wat tot overcapaciteit leidt. Ook wordt de concurrentie in China, een belangrijke afzetmarkt, feller. Tegelijkertijd zijn de productiekosten in Duitsland relatief hoog.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen vinden het "een prima geste" van Schiphol om de havengelden tijdelijk te verlagen vanwege de situatie in het Midden-Oosten. "Schiphol doet dit uit eigen beweging. Daar maak ik uit op dat ze inzien dat die stijging van 41 procent van vorig jaar toch wel heel erg verkeerd is gevallen. Nu grijpen ze de hoge kerosineprijzen aan om dat te herstellen. Daar zijn we blij mee", reageert BARIN-voorzitter Marnix Fruitema namens de in Nederland actieve luchtvaartmaatschappijen.
28 minuten geledenWALDENBUCH (ANP/DPA) - De Duitse chocolademaker Ritter Sport gaat voor het eerst in zijn 114-jarige bestaan banen schrappen om kosten te besparen. Het familiebedrijf kampt met gestegen kosten voor met name cacao, maar ook voor energie en verpakkingsmaterialen. Daarom wordt ingegrepen in het personeelsbestand op het hoofdkantoor in Waldenbuch in de buurt van Stuttgart.
28 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol geeft luchtvaartmaatschappijen een tijdelijke korting op zijn havengelden van ruim 10 procent, vanwege de situatie in het Midden-Oosten. De luchthaven doet dit omdat de kosten van de maatschappijen onverwacht en sterk zijn gestegen door de hoge kerosineprijs.
55 minuten geledenARNHEM (ANP) - Een groothandelaar in bloemen en planten en twee medewerkers uit de gemeenten Zevenaar en Arnhem worden verdacht van het witwassen van tientallen miljoenen euro's. Twee bedrijfspanden, drie woningen en een opslagbox in de gemeenten Westland, Zevenaar en Arnhem zijn doorzocht, meldt de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD).
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Huiseigenaren hebben het afgelopen jaar voor een recordbedrag aan leningen afgesloten om hun woning tegen gunstige voorwaarden te verduurzamen. Het Nationaal Warmtefonds financierde vorig jaar 506 miljoen euro aan nieuwe leningen, een stijging van 18 procent. Ongeveer 31.700 woningeigenaren konden hun huis energiezuiniger maken, meldt het fonds in zijn jaarverslag.
1 uur geledenGRÜNHEIDE (ANP/DPA) - Tesla zoekt duizend extra werknemers voor zijn grote fabriek voor elektrische auto's in het Duitse Grünheide in de buurt van Berlijn. Dat heeft Tesla gemeld aan persbureau dpa. Volgens Tesla is die uitbreiding van het personeelsbestand nodig om aan de stijgende Europese vraag naar de Model Y van het bedrijf te kunnen voldoen.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De haven van Antwerpen-Brugge begon eind maart de eerste gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten te voelen. Dit had een beperkt effect op de overslag in het eerste kwartaal. Die daalde met 3,2 procent ten opzichte van een jaar eerder. De haven schrijft de daling toe aan weersomstandigheden, een staking en zwakke export.
2 uur geleden