Vakbond CNV: brandstofplan Jetten dupeert miljoenen werkenden
UTRECHT (ANP) - Een hogere brandstofprijs zoals D66-klimaatminister Rob Jetten overweegt om het autoverkeer te verduurzamen dupeert miljoenen werkenden, stelt vakbond CNV. "Met dit plan leggen werkenden opnieuw weer flink bij om te kunnen werken. Dit kan wel oplopen tot 100 euro per maand extra", zegt CNV-voorzitter Piet Fortuin. De vakbond wil dat het plan daarom van tafel gaat.
Om de klimaatdoelen te halen, wil Jetten het verplicht maken om duurzame maar ook duurdere brandstoffen te mengen met gewone brandstof. De prijzen van benzine zullen daardoor verder stijgen waardoor autorijden wordt ontmoedigd. Een jaar later zou de aanschafbelasting (bpm) op nieuwe benzine- en dieselauto's ook fors omhoog gaan. Mogelijk wordt deze zelfs verdubbeld.
Volgens CNV is de auto voor ruim 60 procent van de werkenden noodzakelijk om op het werk te komen. Een elektrische auto is voor de overgrote meerderheid van werkend Nederland te duur en zij zijn dus afhankelijk van een benzine- of dieselauto, stelt de vakbond. "We maken ons al ruimere tijd sterk voor een hogere reiskostenvergoeding aan de cao-tafels. Maar de rek is er op een gegeven moment wel uit, als het kabinet de brandstofprijzen steeds weer verhoogt."
Sinds dit jaar is de onbelaste reiskostenvergoeding gestegen naar 21 cent. "Deze hogere vergoeding wordt natuurlijk meteen tenietgedaan als het kabinet de benzine en diesel weer duurder maakt", zegt Fortuin. "Mocht het kabinet toch met hogere brandstofprijzen komen, dan is een adequate vergoeding voor werknemers zeer noodzakelijk."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Adyen behoorde dinsdag tot de stijgers op het Damrak met een plus van bijna 2 procent. Het betaalbedrijf, dat transacties verwerkt voor bedrijven als Facebook-moederbedrijf Meta, Uber, H&M, eBay en Microsoft, presenteerde voorafgaand aan een beleggersdag in Amsterdam nieuwe doelen voor de komende jaren. Voor 2026 rekent Adyen nog altijd op een omzetgroei van 20 tot 25 procent. Na 2026 stijgt de omzet jaarlijks met ongeveer 20 procent. Financieel topman Ethan Tandowsky zei verder "aanzienlijke kansen" te zien voor Adyen om een van de grootste spelers in de branche te worden.
1 uur geledenHELSINKI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De uitstoot van CO2 in China laat over heel dit jaar mogelijk een afname zien. Dat constateert de Finse klimaatdenktank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Volgens cijfers van de organisatie is het beeld over de afgelopen achttien maanden al grotendeels stabiel.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in oktober gemiddeld 3,1 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie daalde daarmee vergeleken met de 3,3 procent in september.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street zijn maandag flink hoger geëindigd, gesteund door hoop dat er spoedig een einde komt aan de nu al veertig dagen durende shutdown van de federale overheid. In de Senaat worden stappen gezet om een einde te maken aan de langste shutdown in de Amerikaanse geschiedenis.
11 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Een groep Zweedse bedrijven, waaronder energieconcern Vattenfall, ingenieursgroep ABB en staalbedrijf SSAB, gaat investeren in de bouw van de eerste kernreactoren van het land sinds de jaren tachtig. De kernreactoren zijn nodig om te kunnen voldoen aan de sterk groeiende vraag naar stroom in Zweden.
13 uur geledenEELDE (ANP) - Bloemenveiling Royal FloraHolland sluit zijn locatie in Eelde. Volgens het bedrijf is de bijna honderd jaar oude veiling in het noorden van Drenthe niet meer rendabel. Royal FloraHolland, met het hoofdkantoor in Aalsmeer, heeft in Nederland ook vestigingen in Naaldwijk en Rijnsburg.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Britse olie- en gasconcern Shell trekt zich terug uit twee windparken in de Noordzee, voor de oostkust van Schotland. Na "een strategische herziening" stopt het bedrijf met de projecten MarramWind en CampionWind.
16 uur geleden