V1 bij Deventer onschadelijk gemaakt, bewoners naar huis
DEVENTER (ANP) - De Duitse 'vliegende bom' die in een weiland langs de snelweg A1 bij Deventer werd gevonden, is zondag onschadelijk gemaakt. Een kleine duizend inwoners van het Gelderse Wilp mochten zondagavond om 20.00 uur terug naar huis. Een uurtje later dan gepland, omdat de "unieke klus" de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) meer moeite kostte dan verwacht.
In de V(Vergeltungswaffe) 1 zaten twee ontstekers die de bom van 935 kilo springstof zouden kunnen laten detoneren. De eerste ontsteker kwam vrij gemakkelijk uit het projectiel, maar de tweede zat muurvast. Pas na uren lukte het de EOD om de ontsteker los te zagen met een watersnijder. Beide ontstekers zijn zondagavond in het weiland bij Wilp tot ontploffing gebracht. De springlading is in stukken uit de V1 gehaald. Die laat de EOD later deze week bij Lochem exploderen.
Het Duitse onbemande straalvliegtuig met springlading uit de Tweede Wereldoorlog is vorig jaar bij wegwerkzaamheden aan de A1 gevonden. Het projectiel werd in 1945 afgevuurd vanaf een lanceerinstallatie ten noordoosten van Deventer en was onderweg naar Antwerpen. Maar de 'vliegende bom' kwam al kort na de lancering in de drassige grond vlakbij de IJssel terecht. Onderzoek wees begin dit jaar uit dat de bom na 75 jaar nog op scherp stond.
In totaal 427 adressen in een straal van 1400 meter rondom de vindplaats zijn zondag uit veiligheidsoverwegingen ontruimd. Volgens de burgemeesters van Deventer en Voorst (waar Wilp bij hoort) zijn de ontruiming en ook de terugkeer zondagavond vlekkeloos verlopen. Aan het karwei hebben zondag elf organisaties en diensten met in totaal meer dan 400 mensen gewerkt. De snelweg A1 bij Deventer, de IJssel en het luchtruim, die vanaf 06.00 uur waren afgesloten, gaan later zondagavond weer open voor verkeer.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Mona Keijzer (Asiel en Migratie, BBB) heeft vrijdagmorgen busbedrijf Qbuzz ten onrechte aangewezen als verantwoordelijke voor de pendelbus van en naar het Groningse Ter Apel. Dat laat het ministerie van Asiel en Migratie weten na vragen van het ANP.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De speciale pendelbus die rijdt tussen station Emmen en het asielzoekerscentrum in Ter Apel is niet meer gratis. Dat schrijft demissionair minister Mona Keijzer (Asiel, BBB) vrijdag aan de Tweede Kamer. De kaartjesverkoop was gestopt vanwege overlast door wanbetalers.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De teller van 3FM Serious Request staat na een dag actievoeren op 4.306.428 euro. Dat is vrijdagavond bekendgemaakt op NPO 3FM. Niet eerder werd er op de eerste dag van de actie zoveel geld opgehaald.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het COA heeft van het ministerie van Asiel en Migratie (A&M) de opdracht gekregen om nareizigers naar een hotel te brengen in de gemeente waar ze uiteindelijk ook een huis moeten krijgen. Demissionair minister Mona Keijzer heeft gemeenten dat via een brief laten weten, het ANP zag die brief in. Het doel is dat er zo plek vrijkomt in asielzoekerscentra en mensen eerder kunnen beginnen met het opbouwen van een leven in de gemeente waar ze uiteindelijk een huis moeten krijgen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgevers die verzuimen de regels tegen schijnzelfstandigheid na te komen, krijgen ook in 2026 nog geen boete. Wel wil het kabinet dat volgend jaar boetes worden opgelegd aan werkgevers en werkenden die opzettelijk de zzp-wetgeving overtreden.
5 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Qbuzz verwijst vrijdag naar een eerder statement waarin staat dat het vervoersbedrijf niet de opdrachtgever en uitvoerder is van de pendeldienst tussen het azc van Ter Apel en station Emmen. Dat terwijl demissionair asielminister Mona Keijzer (BBB) vrijdagochtend zei dat Qbuzz de beveiliging moet regelen voor de pendelbus.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander geeft zijn kersttoespraak dit jaar vanuit de vestibule van Paleis Huis ten Bosch. Dat meldt de Rijksvoorlichtingsdienst vrijdag. In 2019 en 2021 kwam de kersttoespraak ook vanuit de centrale entreehal van het Haagse woonpaleis.
6 uur geleden