Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

UWV: 'Steeds meer ICT-banen in Zeeland, maar personeelstekort blijft'

UWV: 'Steeds meer ICT-banen in Zeeland, maar personeelstekort blijft'

ZEELAND - De vraag naar ICT’ers in Zeeland blijft toenemen en de ICT-sector wordt naar verwachting de snelst groeiende branche in de komende jaren. Dat blijkt uit een prognose van het UWV.  Die verwachte groei gaat hand in hand met personeelstekorten: nergens is de arbeidsmarkt zo krap als voor ICT-beroepen.

“In Zeeland is er al sinds 2017 sprake van een zeer krappe arbeidsmarkt voor ICT-beroepen”, stelt Milou Audenaerd, arbeidsmarktadviseur bij UWV. “Hoewel het aantal ICT’ers nog altijd stijgt, had die groei sterker kunnen zijn als er meer personeel beschikbaar zou zijn. Toch zijn er nog altijd kansen. Zo zijn er in Zeeland relatief veel vacatures voor softwareontwikkelaars, terwijl er ook nog werkzoekende ICT’ers staan ingeschreven als softwareontwikkelaar.”

Hoe dat kan, legt Audenaerd uit. “Een kwalitatieve mismatch. Bedrijven zoeken vooral naar jonge hbo’ers of wo’ers met recente ervaring, terwijl de mensen die aan de kant staan relatief vaker mensen met een mbo-diploma zijn, en 55-plussers die in een verder verleden in de ICT hebben gewerkt. Gezien de snelle technologische ontwikkelingen kun je dan niet zomaar weer direct aan het werk. Er ligt voor iedereen een uitdaging om die kloof te dichten.”

Kwantitatieve en kwalitatieve mismatch
Het aantal banen in de ICT groeit in Zeeland al jaren, en ook in 2023 en 2024 worden er weer tientallen extra banen verwacht. In 2015 waren er nog 1200 ICT-banen in Zeeland, in 2024 zijn dat er naar verwachting 1.600. Hoewel de ICT de kleinste Zeeuwse banensector is, is het de komende jaren in verhouding één van de sterkst groeiende sectoren in de regio.

Die verwachte banengroei van enkele tientallen gaat samen met een nog veel grotere vraag naar ICT’ers. In het eerste kwartaal van 2023 stonden er 230 ICT-vacatures open. Aan de andere kant waren er in juli 2023 slechts 40 WW-uitkeringen voor mensen met een ICT-achtergrond. De krapte neemt in de ICT dus toe, en het wordt steeds moeilijker om met de direct inzetbare werkzoekenden de vacatures te vervullen.

Deze tekorten worden versterkt door een kwalitatieve mismatch: de meeste werkgevers vereisen minimaal een hbo- of wo-diploma, terwijl ongeveer de helft van de mensen met een WW-uitkering en een ICT-achtergrond als hoogste opleiding mbo-niveau 2, 3 of 4 heeft. Daar komt bij dat de ICT een sector is met relatief veel jonge werknemers. 57% van de werknemers in de Zeeuwse ICT-sector is tussen de 27 en 50 jaar. De keerzijde daarvan is dat ICT’ers van 55 jaar en ouder oververtegenwoordigd zijn in de groep werkzoekenden. Bijna een derde van de Zeeuwse ICT’ers met een WW-uitkering is 55 jaar of ouder. Dit is hoog in verhouding tot het aandeel 55-plussers onder werkende ICT’ers (landelijk 14%).

Werkzoekenden omscholen en bijscholen
Hoewel het aantal direct inzetbare werkzoekenden niet voldoende is om het grote aantal vacatures te vervullen, zijn er nog wel degelijk kansen om de groep werkzoekenden aan te spreken. Veel werkgevers zijn al intensiever en anders gaan werven. Zo zetten ze headhunters in, laten ze vacatures langer openstaan of benaderen ze kandidaten rechtstreeks via sociale media. Maar om de kwalitatieve mismatch op te lossen zijn ook andere oplossingen nodig, zoals een grotere focus op vaardigheden in plaats van diploma’s. Ook het om- en bijscholen van werkzoekenden kan uitkomst bieden, waarbij Aan de Slag in Zeeland kan ondersteunen.

Meer uit Tholen

Levchenko komt naar Oud-Vossemeer voor gesprek met jeugd over vrijheid

OUD VOSSEMEER - Aan het begin van het nieuwe schooljaar organiseert Stichting Roosevelt Oud-Vossemeer een uniek Vrijheidscollege. De stichting heeft Evgeniy Levchenko bereid gevonden zijn persoonlijke verhaal te komen vertellen. Deze bijeenkomst vindt plaats op 19 september. 

17 uur geleden
Speciale route en goed doel tijdens Zevendorpentocht Eiland Tholen

THOLEN - Op zaterdag 5 juli wordt voor de 35e keer de Zevendorpentocht Eiland Tholen georganiseerd. Er wordt gelopen voor het goede doel StaVoord6, in samenwerking met Stalland 550. Dit jaarlijkse wandelevenement op en over het eiland Tholen voert de deelnemers langs vele mooie wegen en dorpen op het eiland. 

22 uur geleden
Jan toont beeldhouwwerken in nieuwe expositie bij Kunstkamer Holland Huis

SCHERPENISSE - In Kunstkamer Holland Huis is vanaf zaterdag een expositie te zien van kunstenaar Jan, die zich ruim twaalf jaar heeft verdiept in het beeldhouwen in steen en hout. De expositie geeft een overzicht van zijn werk, dat bestaat uit diverse soorten steen zoals Belgisch hardsteen, Vilvoordse zandsteen, serpentijn en steen uit de groeve van Fontenoille.

1 dag geleden
Vernieuwing Smerdiek-West gevierd met buurtfeest: ‘Hier is het fijn samenwonen’

SINT-MAARTENSDIJK - In Sint-Maartensdijk is woensdag gevierd dat zeven jaar van sloop, nieuwbouw en buurtverbetering hun vruchten hebben afgeworpen. De wijk Smerdiek-West is flink opgeknapt en klaar voor de toekomst, zo luidt de boodschap.

1 dag geleden
OM eist tien jaar cel voor gijzeling en dumpen van lichaam bij Oesterdam

THOLEN - Het Openbaar Ministerie heeft tien jaar cel geëist tegen de 39-jarige Thomas G. uit Schiedam. De officier van justitie verdenkt hem van het gijzelen van een Colombiaanse man, het dumpen van zijn lichaam bij de Oesterdam en het voorbereiden van drugshandel.

1 dag geleden
Tholen profiteert beperkt van ruimte op stroomnet: ‘De wachtlijst is veel te lang’

THOLEN - De wachtlijst voor het aansluiten van bedrijven op het stroomnet in de gemeente Tholen is nog altijd veel te lang, vindt de VVD Tholen. De partij vraagt zich af waarom slechts twee van de tientallen Zeeuwse bedrijven op de lijst binnenkort toegang krijgen tot het stroomnet. Volgens de fractie moet de gemeente mogelijk kijken naar batterijparken als oplossing. 

2 dagen geleden
Zeeuwse molens openen zaterdag hun deuren tijdens Zeeuwse Molendag

SINT PHILIPSLAND/THOLEN - Diverse molens in de gemeente Tholen openen zaterdag hun deuren tijdens de tweede Zeeuwse Molendag. Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen bezoekers het molenambacht ontdekken en ervaren hoe deze eeuwenoude traditie springlevend blijft. De dag wordt georganiseerd door Vereniging De Zeeuwse Molen en het Gilde van Molenaars Zeeland, ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de vereniging.

2 dagen geleden