Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

UvA: totale kosten schade pro-Palestijnse protesten 4,1 miljoen

UvA: totale kosten schade pro-Palestijnse protesten 4,1 miljoen

AMSTERDAM (ANP) - De totale kosten van de schade door de bezettingen en vernielingen tijdens pro-Palestijnse protesten op campussen van de Universiteit van Amsterdam (UvA) in mei en juni bedragen ruim 4,1 miljoen euro. Dat meldt de UvA woensdag.

Op de Roeterseilandcampus, het Binnengasthuisterrein en het Science Park van de UvA werden tijdens de protesten onder meer barricades opgeworpen, ruimten, ruiten en deuren vernield en muren beklad. Onder de totale kosten van de schade vallen onder meer het vervangen van koffieautomaten, meubilair en beveiligingscamera's, het verwijderen van graffiti van gebouwen en in lokalen en het vervangen van ingegooide ruiten. Gebouwen moesten volgens de UvA worden opgeruimd en schoongemaakt, beeldschermen moesten worden vervangen en kantines moesten opnieuw worden bevoorraad.

"De kosten zijn nu zo goed als helemaal bekend, omdat (bijna) alle aangevraagde offertes en facturen voor herstelwerkzaamheden of vervangingen binnen zijn", meldt de universiteit woensdag. Zo bedragen de kosten voor het herstel en schade aan de buitenkant van gebouwen 600.000 euro, voor de binnenkant gaat het om 300.000 euro, is te zien in een kostenplaatje dat de UvA naar buiten heeft gebracht.

Extra beveiliging

Ook is de bouw van de nieuwe Universiteitsbibliotheek vertraagd door een protest op het Binnengasthuisterrein, "met grote financiƫle gevolgen", aldus de universiteit. In het kostenplaatje staat daar een bedrag van 2,8 miljoen euro voor.

De UvA heeft verder extra beveiliging in moeten zetten, gebouwen soms moeten sluiten of een portier voor de deur moeten zetten, wat tot nog toe ruim 140.000 euro heeft gekost. Die kosten zijn niet meegenomen in de ruim 4,1 miljoen euro.

Samenwerking

De universiteit stelt de gemaakte schade op de daders te verhalen "als dat juridisch haalbaar is. Helaas is in deze situatie niet altijd duidelijk wie verantwoordelijk is voor welke vernielingen of gevolgschade." Als schade niet te verhalen is op de daders, wil de UvA aanspraak maken op haar verzekering.

De pro-Palestijnse activisten willen dat de UvA de samenwerking met Israƫlische academische instellingen verbreekt vanwege de oorlog in de Gazastrook.

Meer uit Binnenland

Fietser overleden bij aanrijding met auto in Putten

PUTTEN (ANP) - Een fietser is om het leven gekomen bij een aanrijding met een auto aan de Beulekampersteeg in het Gelderse Putten. Het ongeluk gebeurde rond middernacht in de nacht van vrijdag op zaterdag, meldt de politie. Hulpdiensten arriveerden snel na het ongeluk, maar konden het leven van het slachtoffer niet meer redden.

1 uur geleden
Bij Haagse D66 kreeg nummer twee meer stemmen dan lijsttrekker

DEN HAAG (ANP) - De lijsttrekker en fractievoorzitter van D66 in Den Haag, Yousef Assad, was niet de grote stemmentrekker bij de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag. Hij heeft minder stemmen gekregen dan de nummer twee op de lijst van zijn partij, Marije Mostert. Uit de voorlopige uitslag, die vrijdag is vastgesteld, blijkt dat Assad 8082 stemmen heeft gekregen en Mostert 9904.

2 uur geleden
Grote brand bij opslaglocatie in Amsterdam onder controle

AMSTERDAM (ANP) - De grote brand die sinds vrijdagmiddag woedt aan de Nieuwe Hemweg in Amsterdam, is onder controle. "De situatie is stabiel", meldt de veiligheidsregio. De brandweer is nog bezig met nablussen.

6 uur geleden
Meerdere in opspraak geraakte FVD'ers komen in gemeenteraden

NIEUWEGEIN (ANP) - Meerdere in opspraak geraakte kandidaten van Forum voor Democratie (FVD) komen in verschillende gemeenteraden. NRC en de Volkskrant onderzochten hoe FVD'ers actief waren bij extreemrechtse organisaties als de Geuzenbond en de nationaalsocialistische Nederlandse Volks-Unie (NVU). De landelijke partij bleef achter hen staan en door verschillende zetelwinsten voor de FVD komt een aantal onderzochte kandidaten in de raden.

8 uur geleden
Met vuurwapen gevluchte gedetineerde aangehouden in Utrecht

UTRECHT (ANP) - De gedetineerde die vrijdag in Utrecht met een vuurwapen op de vlucht sloeg, is uren later door de politie in de buurt van het Diakonessenhuis aangehouden. De politie laat weten dat bij de aanhouding waarschuwingsschoten zijn gelost. Niemand raakte gewond. Bij de man is een vuurwapen aangetroffen.

10 uur geleden
Meldingen van schietincident in Utrecht in buurt Diakonessenhuis

UTRECHT (ANP) - De politie in Utrecht heeft meldingen binnengekregen van een schietincident in de omgeving van het Diakonessenhuis, waar eerder op de dag een gevangene met een vuurwapen is ontsnapt. Een woordvoerder van de politie weet niet of er daadwerkelijk is geschoten en of er een verband is met de voortvluchtige man.

10 uur geleden
Twee 15-jarige jongens vast voor explosie in Rotterdam-Delfshaven

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee minderjarige verdachten aangehouden voor een explosie bij een portiekwoning in Rotterdam-Delfshaven begin deze maand. Het gaat om twee 15-jarige jongens uit Rozenburg en Spijkenisse. De politie heeft de aanhoudingen vrijdag bekendgemaakt.

11 uur geleden