Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

UvA: totale kosten schade pro-Palestijnse protesten 4,1 miljoen

UvA: totale kosten schade pro-Palestijnse protesten 4,1 miljoen

AMSTERDAM (ANP) - De totale kosten van de schade door de bezettingen en vernielingen tijdens pro-Palestijnse protesten op campussen van de Universiteit van Amsterdam (UvA) in mei en juni bedragen ruim 4,1 miljoen euro. Dat meldt de UvA woensdag.

Op de Roeterseilandcampus, het Binnengasthuisterrein en het Science Park van de UvA werden tijdens de protesten onder meer barricades opgeworpen, ruimten, ruiten en deuren vernield en muren beklad. Onder de totale kosten van de schade vallen onder meer het vervangen van koffieautomaten, meubilair en beveiligingscamera's, het verwijderen van graffiti van gebouwen en in lokalen en het vervangen van ingegooide ruiten. Gebouwen moesten volgens de UvA worden opgeruimd en schoongemaakt, beeldschermen moesten worden vervangen en kantines moesten opnieuw worden bevoorraad.

"De kosten zijn nu zo goed als helemaal bekend, omdat (bijna) alle aangevraagde offertes en facturen voor herstelwerkzaamheden of vervangingen binnen zijn", meldt de universiteit woensdag. Zo bedragen de kosten voor het herstel en schade aan de buitenkant van gebouwen 600.000 euro, voor de binnenkant gaat het om 300.000 euro, is te zien in een kostenplaatje dat de UvA naar buiten heeft gebracht.

Extra beveiliging

Ook is de bouw van de nieuwe Universiteitsbibliotheek vertraagd door een protest op het Binnengasthuisterrein, "met grote financiële gevolgen", aldus de universiteit. In het kostenplaatje staat daar een bedrag van 2,8 miljoen euro voor.

De UvA heeft verder extra beveiliging in moeten zetten, gebouwen soms moeten sluiten of een portier voor de deur moeten zetten, wat tot nog toe ruim 140.000 euro heeft gekost. Die kosten zijn niet meegenomen in de ruim 4,1 miljoen euro.

Samenwerking

De universiteit stelt de gemaakte schade op de daders te verhalen "als dat juridisch haalbaar is. Helaas is in deze situatie niet altijd duidelijk wie verantwoordelijk is voor welke vernielingen of gevolgschade." Als schade niet te verhalen is op de daders, wil de UvA aanspraak maken op haar verzekering.

De pro-Palestijnse activisten willen dat de UvA de samenwerking met Israëlische academische instellingen verbreekt vanwege de oorlog in de Gazastrook.

Meer uit Binnenland

Ziekenhuizen willen maatregelen tegen commerciële privéklinieken

UTRECHT (ANP) - Ziekenhuizen willen dat de politiek maatregelen neemt tegen privéklinieken. Een deel daarvan werkt "met een op productie en winst gericht verdienmodel, met behulp van een agressieve mediacampagne", stelt de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ).

2 uur geleden
Giro555-geld heeft 15 miljoen mensen in Turkije en Syrië bereikt

DEN HAAG (ANP) - In twee jaar tijd zijn 15,4 miljoen mensen in Turkije en Syrië geholpen met het door Giro555 opgehaalde geld na de aardbevingen in februari 2023. Meer dan 50.000 mensen kwamen toen om het leven. In Nederland werd nadien ruim 128 miljoen euro opgehaald, wat inmiddels allemaal is uitgegeven, meldt Giro555.

2 uur geleden
Sint-Maarten vraagt Nederland financiële steun voor politiebureau

PHILIPSBURG (ANP) - Sint-Maarten heeft Nederland formeel om financiële steun gevraagd om problemen bij de politiefaciliteiten op het eiland aan te pakken, zo is zondag bekendgemaakt. Volgens minister-president Luc Mercelina is daarvoor 6,5 miljoen dollar (ongeveer 5,6 miljoen euro) nodig.

7 uur geleden
Officieel warmste 7 december ooit gemeten, meldt Weeronline

HOUTEN (ANP) - Het is zondag de warmste 7 december ooit gemeten, meldt Weeronline. Om 21.20 uur was het volgens het weerbureau in De Bilt 14,0 graden. "Het oude record was 13,8 graden en werd in 2007 gemeten. Mogelijk stijgt de temperatuur nog een paar tienden van een graad verder", aldus Weeronline.

7 uur geleden
Onderzoek: omwonenden geitenstal krijgen vaker longontsteking

DEN HAAG (ANP) - Omwonenden van een geitenstal hebben vaker een longontsteking, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS. Dat zou blijken uit een onderzoek dat de Gezondheidsraad heeft uitgevoerd in opdracht van het kabinet en deze week wordt gepresenteerd. Wie binnen een straal van 500 meter van een geitenhouderij woont, heeft 73 procent meer kans op een longontsteking dan andere Nederlanders.

7 uur geleden
Van Zanen over Tarwekamp: maatwerk, besluiten en tijd nodig

DEN HAAG (ANP) - Na de herdenking van de fatale explosie aan de Tarwekamp in Den Haag zei burgemeester Jan van Zanen dat hij maatwerk blijft leveren aan alle getroffenen van de aanslag. "Wij laten niemand los, totdat die op eigen benen kan staan." Van Zanen zegt geen "generieke maatregelen" te willen inzetten.

11 uur geleden
Twee gevechtsvliegtuigen opgestegen vanaf Volkel om drone

VOLKEL (ANP) - Een drone is de reden dat de Koninklijke Luchtmacht zondagochtend twee gevechtsvliegtuigen heeft laten opstijgen vanaf de militaire vliegbasis in Volkel. De drone heeft het luchtruim weer verlaten en vormde geen directe dreiging, meldt het ministerie van Defensie. De F-35's zijn weer teruggekeerd naar de vliegbasis.

11 uur geleden