Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

UvA: totale kosten schade pro-Palestijnse protesten 4,1 miljoen

UvA: totale kosten schade pro-Palestijnse protesten 4,1 miljoen

AMSTERDAM (ANP) - De totale kosten van de schade door de bezettingen en vernielingen tijdens pro-Palestijnse protesten op campussen van de Universiteit van Amsterdam (UvA) in mei en juni bedragen ruim 4,1 miljoen euro. Dat meldt de UvA woensdag.

Op de Roeterseilandcampus, het Binnengasthuisterrein en het Science Park van de UvA werden tijdens de protesten onder meer barricades opgeworpen, ruimten, ruiten en deuren vernield en muren beklad. Onder de totale kosten van de schade vallen onder meer het vervangen van koffieautomaten, meubilair en beveiligingscamera's, het verwijderen van graffiti van gebouwen en in lokalen en het vervangen van ingegooide ruiten. Gebouwen moesten volgens de UvA worden opgeruimd en schoongemaakt, beeldschermen moesten worden vervangen en kantines moesten opnieuw worden bevoorraad.

"De kosten zijn nu zo goed als helemaal bekend, omdat (bijna) alle aangevraagde offertes en facturen voor herstelwerkzaamheden of vervangingen binnen zijn", meldt de universiteit woensdag. Zo bedragen de kosten voor het herstel en schade aan de buitenkant van gebouwen 600.000 euro, voor de binnenkant gaat het om 300.000 euro, is te zien in een kostenplaatje dat de UvA naar buiten heeft gebracht.

Extra beveiliging

Ook is de bouw van de nieuwe Universiteitsbibliotheek vertraagd door een protest op het Binnengasthuisterrein, "met grote financiële gevolgen", aldus de universiteit. In het kostenplaatje staat daar een bedrag van 2,8 miljoen euro voor.

De UvA heeft verder extra beveiliging in moeten zetten, gebouwen soms moeten sluiten of een portier voor de deur moeten zetten, wat tot nog toe ruim 140.000 euro heeft gekost. Die kosten zijn niet meegenomen in de ruim 4,1 miljoen euro.

Samenwerking

De universiteit stelt de gemaakte schade op de daders te verhalen "als dat juridisch haalbaar is. Helaas is in deze situatie niet altijd duidelijk wie verantwoordelijk is voor welke vernielingen of gevolgschade." Als schade niet te verhalen is op de daders, wil de UvA aanspraak maken op haar verzekering.

De pro-Palestijnse activisten willen dat de UvA de samenwerking met Israëlische academische instellingen verbreekt vanwege de oorlog in de Gazastrook.

Meer uit Binnenland

Onderzoek: meer dan helft Nederland steunt delen MAGA-ideologie

WASSENAAR (ANP) - Meer dan de helft van de Nederlanders steunt delen van de rechtse MAGA-ideologie van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat blijkt uit een onderzoek van instituut Clingendael. 54 procent van de ondervraagden gelooft dat de 'westerse beschaving', waarbij de definitie daarvan aan henzelf is gelaten, bedreigd wordt. Een grote groep staat kritisch tegenover migratie en progressieve ideeën.

49 minuten geleden
Trouwen op gemeentehuis duurder dan jaar eerder

DEN HAAG (ANP) - Trouwen op het gemeentehuis is in 2026 in bijna alle gemeenten duurder geworden dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een inventarisatie van het ANP van alle tarieven voor een huwelijksceremonie op het gemeentehuis.

56 minuten geleden
Organisatie Pride Amsterdam pakt uit voor 30e editie

AMSTERDAM (ANP) - De Canal Parade is normaal het sluitstuk van Pride Amsterdam, maar dit jaar vindt de kleurrijke botenparade plaats halverwege het evenement, op 1 augustus. Dat komt doordat deze 30e editie van Pride Amsterdam tegelijk ook de 10e viering van World Pride is. Het evenement duurt daarom twee weken in plaats van een week. Er worden extra veel bezoekers verwacht.

12 uur geleden
Gemeente Breda roept op niet meer naar drukke binnenstad te komen

BREDA (ANP) - De gemeente Breda roept carnavalsvierders op niet meer naar de binnenstad te komen vanwege de drukte. "De binnenstad van Breda raakt vol! Kom er niet meer naartoe", zegt de gemeente.

15 uur geleden
Schade aan bovenleiding bij Utrecht groter dan gedacht

UTRECHT (ANP) - Tijdens de herstelwerkzaamheden van de defecte bovenleiding bij Utrecht zijn meer kapotte onderdelen gevonden dan eerder werd aangenomen. Een woordvoerder van ProRail laat weten dat nieuwe onderdelen naar de locatie moeten worden gebracht, omdat de schade groter is dan gedacht. De herstelwerkzaamheden lopen hierdoor opnieuw vertraging op. ProRail verwacht tot zeker 20.00 uur nodig te hebben voor de reparatie.

16 uur geleden
NS overrompeld door troep carnavalsvierders: neem rommel mee

UTRECHT (ANP) - De NS zegt overrompeld te zijn door de puinhoop die carnavalsvierders in de trein achterlaten. De spoorwegmaatschappij roept treinreizigers op hun rommel mee te nemen.

16 uur geleden
Brabantse gemeenten: kleed je warm aan tijdens carnaval

BREDA (ANP) - Gemeenten in Brabant waarschuwen carnavalsvierders zaterdag voor de kou. Mensen moeten zich warm aankleden, zeggen ze. De eerste carnavalsdag op vrijdag verliep volgens Breda "gezellig en veilig". Het weer blijft een "aandachtspunt", aldus de gemeente. Tilburg en Den Bosch geven dezelfde waarschuwing. Het advies is laagjes kleding te dragen tijdens de koude nachten.

18 uur geleden