Universiteit Maastricht krijgt na hack losgeld terug met winst
MAASTRICHT (ANP) - De Universiteit Maastricht krijgt een deel van het losgeld dat eind 2019 werd betaald aan hackers terug met flinke winst. Dat bevestigt een woordvoerder van de universiteit na berichtgeving van de Volkskrant. Een onderzoeksteam van het Openbaar Ministerie (OM) en de politie spoorde een deel van het losgeld op.
De universiteit werd in 2019 slachtoffer van een hackersaanval, waardoor onder meer het e-mailverkeer stil kwamen te liggen en de website van de bibliotheek onbereikbaar was. De universiteit betaalde de hackers losgeld in de vorm van bitcoins, destijds met een waarde van bijna 200.000 euro.
Een deel van de cryptomunten werd door de politie en het OM teruggevonden. Digitale sporen die bij de hack waren achtergelaten leidden een cybercrimeteam naar Oekraïne, waar na onder meer het doorzoeken van een woning een 'wallet' werd gevonden met een deel van het losgeld, zo legt het OM uit. De cryptovaluta hadden op dat moment een waarde van ongeveer 40.000 euro. In april van dit jaar konden de munten na een juridisch traject in beslag worden genomen.
Totale schade
De bitcoins zijn op het moment een stuk meer waard, waardoor de universiteit nu zo'n half miljoen euro terugkrijgt. Het geld is al omgezet van crypto- naar gewone valuta, aldus de universiteitswoordvoerder, maar er moet juridisch nog een en ander geregeld worden voor het op de rekening van het instituut staat.
Ondanks dat de Universiteit Maastricht meer geld terugkrijgt dan ze aan losgeld betaalde, benadrukt de woordvoerder dat er geen sprake is van winst. "De totale schade was flink hoger dan wat er nu terugkomt." Zo moest er onder meer een ICT-bedrijf worden ingehuurd. "Niettemin zijn we hier erg blij mee."
Het geld zal worden ondergebracht in een fonds voor studenten met financiële problemen. "Tijdens die cyberaanval - maar vooral tijdens de coronapandemie daarna - hebben we gezien hoe kwetsbaar studenten zijn."
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.
22 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitbreiding van windenergie op land in Nederland is op een historisch laag niveau. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) maandag. Voor dit jaar wordt een daling van het totale opwekvermogen verwacht.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het vliegtuig met opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius is zondag rond 20.30 uur geland op het vliegveld van Eindhoven. Dat ziet een ANP-verslaggever. Het toestel vertrok rond 16.50 uur vanaf Tenerife, waar de passagiers eerder op de dag van het schip waren gehaald.
6 uur geledenTENERIFE (ANP) - Meer dan negentig van de bijna 150 opvarenden van het door het hantavirus getroffen cruiseschip Hondius zullen tegen het einde van zondag zijn geëvacueerd vanaf de Canarische Eilanden. Dat meldt de Spaanse staatssecretaris van Volksgezondheid, Javier Padilla, in een op sociale media gedeelde video.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - Een van de Fransen die aan boord was van het Nederlandse cruiseschip Hondius vertoont symptomen van het hantavirus. Dat schrijft de Franse premier Sébastien Lecornu op X. Alle vijf de Fransen die zijn gerepatrieerd vanaf Tenerife zijn in "strikte isolatie geplaatst tot nader order".
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft Spanje bedankt voor de hulp bij de repatriëring van de opvarenden van cruiseschip Hondius van rederij Oceanwide Expeditions uit Vlissingen. Een vliegtuig met onder anderen acht Nederlandse passagiers is zondag onderweg van het Spaanse eiland Tenerife naar Eindhoven.
8 uur geleden