Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Universiteit Maastricht krijgt na hack losgeld terug met winst

Universiteit Maastricht krijgt na hack losgeld terug met winst

MAASTRICHT (ANP) - De Universiteit Maastricht krijgt een deel van het losgeld dat eind 2019 werd betaald aan hackers terug met flinke winst. Dat bevestigt een woordvoerder van de universiteit na berichtgeving van de Volkskrant. Een onderzoeksteam van het Openbaar Ministerie (OM) en de politie spoorde een deel van het losgeld op.

De universiteit werd in 2019 slachtoffer van een hackersaanval, waardoor onder meer het e-mailverkeer stil kwamen te liggen en de website van de bibliotheek onbereikbaar was. De universiteit betaalde de hackers losgeld in de vorm van bitcoins, destijds met een waarde van bijna 200.000 euro.

Een deel van de cryptomunten werd door de politie en het OM teruggevonden. Digitale sporen die bij de hack waren achtergelaten leidden een cybercrimeteam naar Oekraïne, waar na onder meer het doorzoeken van een woning een 'wallet' werd gevonden met een deel van het losgeld, zo legt het OM uit. De cryptovaluta hadden op dat moment een waarde van ongeveer 40.000 euro. In april van dit jaar konden de munten na een juridisch traject in beslag worden genomen.

Totale schade

De bitcoins zijn op het moment een stuk meer waard, waardoor de universiteit nu zo'n half miljoen euro terugkrijgt. Het geld is al omgezet van crypto- naar gewone valuta, aldus de universiteitswoordvoerder, maar er moet juridisch nog een en ander geregeld worden voor het op de rekening van het instituut staat.

Ondanks dat de Universiteit Maastricht meer geld terugkrijgt dan ze aan losgeld betaalde, benadrukt de woordvoerder dat er geen sprake is van winst. "De totale schade was flink hoger dan wat er nu terugkomt." Zo moest er onder meer een ICT-bedrijf worden ingehuurd. "Niettemin zijn we hier erg blij mee."

Het geld zal worden ondergebracht in een fonds voor studenten met financiële problemen. "Tijdens die cyberaanval - maar vooral tijdens de coronapandemie daarna - hebben we gezien hoe kwetsbaar studenten zijn."

Meer uit Binnenland

Problemen met treinverkeer in noorden duren tot in de avond

GRONINGEN (ANP) - Het duurt waarschijnlijk nog tot zaterdagavond voordat de problemen met het treinverkeer in het noorden van het land zijn verholpen. Het winterse weer veroorzaakt wisselstoringen en andere overlast.

5 uur geleden
ProRail: datum terugkeer naar normale dienstregeling nog onzeker

UTRECHT (ANP) - ProRail bereidt zich voor op herstelwerkzaamheden aan het spoor na een week vol problemen door het winterse weer. Een terugkeer naar de standaard dienstregeling is volgens de spoorbeheerder "complex" en een datum voor een volledige terugkeer naar normaal is "onzeker".

5 uur geleden
Spoorproblemen noorden houden tot in de middag aan

GRONINGEN (ANP) - De treinproblemen in het noorden van het land duren voort, is te zien op de website van de NS. In Groningen rijden op meerdere trajecten tot zeker 15.15 uur geen of veel minder treinen.

9 uur geleden
Havenbedrijf: onduidelijk of Ferro Dome gered kan worden

ROTTERDAM (ANP) - Het is nog onbekend of de Ferro Dome, een voormalige gasopslag in Rotterdam, gered kan worden. "Dit is een van de vele onduidelijkheden", zegt een woordvoerder van beheerder Havenbedrijf Rotterdam. Deze week bleek dat het dak is ingezakt door de sneeuw.

11 uur geleden
Meeste sportcomplexen in Tilburg weer open na sluiting om sneeuw

TILBURG (ANP) - De meeste binnensportlocaties in Tilburg zijn zaterdag weer open, meldt de gemeente. Veel sportlocaties waren sinds donderdag uit voorzorg dicht, omdat er veel ijs en sneeuw op de daken lag. Alleen de Ireen Wüst IJsbaan en Zwembad Reeshof blijven zaterdag gesloten. Die gaan zondag weer open.

11 uur geleden
Wisselstoringen en kapotte treinen in het noorden van het land

GRONINGEN (ANP) - In het noorden van het land zijn er zaterdagochtend problemen op het spoor, is te zien op de website van NS. Door wisselstoringen en defecte treinen is op meerdere trajecten in Groningen en Friesland sprake van vertragingen of uitval van treinen.

12 uur geleden
Aantal wegen nog dicht om winterweer, verder weinig problemen

UTRECHT (ANP) - De N33 en N46 in Groningen zijn ook zaterdagochtend nog dicht als gevolg van het winterse weer. Volgens Rijkswaterstaat gaat de N46 rond het middaguur weer open. Wanneer de N33 weer open kan, is nog onduidelijk. Volgens de dienst zijn meerdere automobilisten daar door de afzetting gereden. "Enkelen hiervan hebben zichzelf vastgereden, wat de gladheidsbestrijding ook weer lastiger maakt."

12 uur geleden