UNICEF waarschuwt voor groeiend gevaar van hitte voor kinderen
NEW YORK (ANP) - Een op de vijf kinderen wereldwijd woont in een gebied waarin het aantal extreem warme dagen in de afgelopen zestig jaar is verdubbeld of nog hoger is geworden. Dat stelt VN-kinderorganisatie UNICEF, die waarschuwt voor het gevaar dat hitte vormt voor kinderen.
"De lichamen van jonge kinderen zijn veel kwetsbaarder bij extreme hitte dan die van volwassenen", aldus een woordvoerder van UNICEF tegen persbureau AFP. "Kinderen zijn fragiel en ademen heel snel. Ze kunnen niet zweten zoals volwassenen dat kunnen. Hittestress kan dodelijk zijn voor ze."
UNICEF houdt een ondergrens van 35 graden Celsius aan voor extreme hitte. Zo'n 466 miljoen kinderen maken die twee keer zo vaak mee als hun grootouders. Ruim een kwart van hen woont in West- en Centraal-Afrika. De VN-organisatie waarschuwt dat in die warme gebieden ondervoeding en besmettelijke ziektes als malaria en dengue ook een groter probleem zijn. Daarnaast kan hitte negatieve gevolgen hebben voor de neurologische ontwikkeling en geestelijke gezondheid van kinderen.
De organisatie roept op tot onder meer betere voorlichting voor ouders, training voor zorgpersoneel en koele schoolgebouwen. Maar UNICEF onderstreept vooral het belang van het terugdringen van klimaatverandering. "Nu overheden werken aan hun nationale klimaatactieplannen, moeten zij erbij stilstaan dat de kinderen van nu en toekomstige generaties zullen moeten leven in de wereld die zij achterlaten," aldus UNICEF-baas Catherine Russell in een verklaring.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben luchtaanvallen uitgevoerd op strijders van Islamitische Staat (IS) in het noordwesten van Nigeria, stelt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De VS deden dat op verzoek van de Nigeriaanse regering. Trump claimt dat de IS-strijders christenen in de regio aanvielen.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Een speciale aanklager in Zuid-Korea heeft een gevangenisstraf van tien jaar geëist tegen voormalig president Yoon Suk-yeol. Volgens de aanklager verdient de ex-president die straf, omdat hij pogingen van de politie om hem te arresteren belemmerde na zijn mislukte poging in 2024 om de militaire noodtoestand af te kondigen. Dat meldt persbureau Yonhap vrijdag. Yoon deed dit volgens de aanklager door zich in januari te verschansen in het presidentiële complex.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - De zware regenstormen die de Amerikaanse staat Californië teisteren, hebben de afgelopen dagen zeker drie mensen het leven gekost, meldt de Los Angeles Times. Hoewel de regen rond de stad Los Angeles donderdag volgens de krant wat afnam, blijven regen- en onweersbuien in verschillende gebieden ook vrijdag nog voor problemen zorgen.
1 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.
14 uur geledenKYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.
15 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.
15 uur geledenWarschau (ANP/RTR) - Polen heeft een Russisch verkenningsvliegtuig boven de Oostzee, ook wel Baltische Zee genoemd, onderschept. "Het vliegtuig vloog dicht bij de grens van het Poolse luchtruim", aldus de krijgsmacht. Poolse straaljagers hebben het vliegtuig onderschept, geïdentificeerd en uit het gebied geëscorteerd.
16 uur geleden