UNESCO: 162 journalisten vermoord in 2022 en 2023
PARIJS (ANP/AFP) - In de afgelopen twee jaar werd elke vier dagen een journalist gedood. Dat blijkt uit een nieuw rapport van UNESCO. Volgens de VN-organisatie wordt in 85 procent van de gevallen niemand veroordeeld voor de moord.
Het land met het hoogste aantal moorden in 2022 was Mexico met negentien. In 2023 werd het hoogste aantal, 24, geregistreerd in de Palestijnse gebieden, aldus UNESCO. Meer dan de helft van de 162 moorden vond plaats in conflictgebieden. In de andere gevallen gaat het vaak om journalisten die georganiseerde misdaad, corruptie of protesten verslaan.
Het nieuwe cijfer ligt 38 procent hoger dan het vorige: in 2020 en 2021 werden 117 moorden op journalisten geregistreerd. Het aantal is sinds de telling over 2016 en 2017 niet zo hoog geweest.
UNESCO brengt de cijfers jaarlijks uit op de Internationale Dag tegen Straffeloosheid van Misdaden tegen Journalisten.
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP) - De kandidaten voor het presidentschap van Peru gaan nek-aan-nek. Waar bij de recentste telling de conservatieve Keiko Fujimori was uitgelopen op haar rivaal Roberto Sánchez, is het in de nieuwste peiling weer het linkse congreslid dat voorligt: 50,3 procent tegenover 49,7 procent.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Israël heeft maandagochtend vroeg luchtaanvallen uitgevoerd op militaire doelen in het westen en midden van Iran, meldt het Israëlische leger. Iraanse staatsmedia melden dat er explosies zijn gehoord in Teheran, Tabriz en Isfahan.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Justitie, Gérald Darmanin, heeft openbaar aanklagers opgedragen om 70.000 aangiften "die met kinderen te maken hebben" met spoed te onderzoeken. Het Franse justitiesysteem heeft hier tot 14 juli, een nationale feestdag, de tijd voor gekregen. Darmanin neemt die stap na de moord op de 11-jarige Lyhanna.
2 uur geledenMANILLA (ANP) - Na een zware aardbeving voor de kust van het Filipijnse eiland Mindanao is maandagochtend vroeg een tsunamiwaarschuwing afgegeven. Naast de Filipijnen zelf geldt de waarschuwing voor onder meer kustgebieden in Indonesië en Japan.
4 uur geledenJEREVAN (ANP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de overwinning uitgeroepen bij de parlementsverkiezingen. Tijdens een persconferentie in de nacht van zondag op maandag noemde Pasjinjan de overwinning van zijn partij Burgercontract een "historische zege".
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - In reactie op de raketaanvallen vanuit Iran, heeft Israël grensovergangen naar de Gazastrook gesloten. Het gaat om een "veiligheidsmaatregel", staat in een verklaring van overheidsinstantie COGAT, die onder meer de toegang tot Gaza coördineert.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president zei na de aanval van Iran op Israël dat hij Benjamin Netanyahu zal vragen af te zien van wraak. Dat verklaarde Donald Trump tegenover nieuwssite Axios. Het telefoongesprek tussen de president en de Israëlische premier zou inmiddels hebben plaatsgevonden.
7 uur geleden