Undercoverafdeling politie op de schop na misstanden
DEN HAAG (ANP) - De afdeling Werken Onder Dekmantel (WOD) van de politie gaat op de schop, zo is woensdag bekendgemaakt. Er hebben zich meerdere incidenten voorgedaan, waaronder de zelfdoding van een undercoveragent, en de al genomen maatregelen zijn volgens politiechef van de Landelijke Eenheid Oscar Dros "onvoldoende toekomstbestendig". In samenspraak met het Openbaar Ministerie worden de lopende werkzaamheden van het huidige team "zo snel als mogelijk op een verantwoorde, gecontroleerde manier geleidelijk afgebouwd".
Er wordt een nieuwe organisatie ontworpen, die volgens Dros onmisbaar is in de strijd tegen de zware georganiseerde criminaliteit. Voorzitter Jan Struijs van de Nederlandse Politiebond (NPB) spreekt tegen De Telegraaf over "uithuilen en opnieuw beginnen".
Over de undercoverafdeling zijn meerdere kritische rapporten verschenen. Volgens betrokkenen heerst er een "giftige en manipulatieve werksfeer", waardoor volgens de Inspectie voor Justitie en Veiligheid ook gevaarlijke situaties zijn ontstaan. De speciale commissie-Brouwer, die onderzoek deed naar de zelfmoord binnen het team, stelde dat die zelfdoding samenhing met het werk van de undercoveragent. Er was te weinig oog voor signalen dat het niet goed met hem ging.
Welzijn
In de nieuwe organisatie moet het welzijn van medewerkers centraal komen te staan "en gaat veel aandacht uit naar nieuwe kaders en (ethische) normen die heimelijk werk verder moeten professionaliseren". Volgens De Telegraaf krijgen alle huidige undercoveragenten andere functies of krijgen ze een functie in een nieuw op te zetten team.
Minister Dilan Yeşilgöz-Zegerius (Justitie en Veiligheid) schrijft aan de Kamer dat ze de opvatting deelt dat er "stevige verbeteringen noodzakelijk zijn". Verder meldt ze dat met het afbouwen van het WOD-team niet wordt afgedaan "aan de grote toewijding en inspanningen welke zijn geleverd door alle betrokken medewerkers. Binnen het heimelijk domein zijn er knappe prestaties geleverd."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De bruine kroeg komt op de Nederlandse lijst van immaterieel erfgoed. Dat heeft fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam Lian Heinhuis vrijdagavond bekendgemaakt in het tv-programma Café Kockelmann.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf heeft een passage verwijderd uit een artikel van 5 maart over Nederlanders die vastzitten in het Midden-Oosten. Het gaat om een interview met een vrouw, Tamara Harema, die zelf repatriëringsvluchten zou organiseren van Oman naar Nederland. Eerder haalde de krant al de bijbehorende foto weg. Onderzoekscollectief Bellingcat meldde donderdag dat de foto vermoedelijk met AI was gemaakt en dat de vluchten waar Harema over sprak, niet leken te bestaan.
4 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag woningen doorzocht in Tilburg van personen die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam. Een woordvoerder van de politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep Brabant.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Simpelere regels zijn volgens meerdere gemeenteraadskandidaten een manier om meer woningen te bouwen, zeggen ze in het NOS-radiodebat in aanloop naar de verkiezingen. Een deel van die regels ligt buiten de macht van gemeenten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen zelf regels maken over het gebruik van onder meer staalslakken. Dat schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Milieu, CDA) in een Kamerbrief nadat hierover onduidelijkheid was ontstaan onder gemeenten. Landelijk is er al een tijdelijk verbod en een vergunningplicht voor staalslakken, omdat dit restproduct van de staalproductie giftig kan zijn.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De vier mensen die betrokken zouden zijn bij de explosie in de nacht van donderdag op vrijdag bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in de Rotterdamse wijk Blijdorp, werden aangehouden bij een andere Rotterdamse synagoge, in de wijk Hillegersberg. Die synagoge ligt op zo'n 6 kilometer afstand van de Nederlands-Israëlitische Gemeente Rotterdam, waar de explosie plaatsvond.
7 uur geleden