Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uitzonderlijke archeologische vondsten bij Aria in Goes

Uitzonderlijke archeologische vondsten bij Aria in Goes

GOES - Bij archeologisch onderzoek in nieuwbouwwijk Aria in Goes zijn bijzondere, middeleeuwse resten ontdekt. “De oudste vondst is een kleine munt uit de twaalfde eeuw”, laat archeologe Els Coppens maandag weten.

De opgravingen zijn uitgevoerd ten noorden en zuiden van het Pykeswegje. Hiervoor heeft Aannemingsbedrijf Fraanje archeologisch onderzoeksbedrijf Artefact ingeschakeld. Er zijn enkele uitzonderlijke voorwerpen, waaronder een complete middeleeuwse lakstempel, ontdekt, vertelt Coppens. Zij is projectleider en archeologe bij Artefact. 

Gesp

Bij het Pykeswegje kwam onder meer een munt met een diameter van 0,9 centimeter, daterend uit de twaalfde eeuw, tevoorschijn. “Daarnaast is er een prachtige gesp, afkomstig uit Limoges in Frankrijk, gevonden. Deze gesp is goed bewaard, dateert uit de dertiende eeuw en behoorde waarschijnlijk een rijke burger toe.”

Lakstempel

Een derde bijzondere vondst is een lakstempel uit de vijftiende eeuw, aldus Coppens. “Het zegel van de lakstempel is volledig bewaard gebleven en duidelijk leesbaar, dat is vrij uitzonderlijk. Lakstempels werden destijds onbruikbaar gemaakt na de dood van de eigenaar. Je kunt ze vergelijken met een handtekening. Niet iedereen kon lezen, maar de afdruk van een wapenschild was wél herkenbaar. Het was dus onmiddellijk duidelijk wie de eigenaar was van een verzegeld document.” 

De eigenaar van het zegel is Pieter Willemsohn, het wapenschild in het midden is van de familie Blanckx. “Dankzij archivaris Frank de Klerk van de gemeente Goes weten we meer over de familie Blackx. Zij bezat in de late middeleeuwen een klein gedeelte van de ambachtsheerlijkheid van Kloetinge. Door de opgravingen weten we dat hun terrein minimaal tot aan het Pykeswegje reikte. De familie had grote invloed in Kloetinge en droeg financieel bij aan het bouwen van de toren van de kerk. Gezien de lakstempel nooit ongeldig is gemaakt, is de kans groot dat Pieter hem verloren heeft of dat de stempel is weggegooid.” 

Meer ontdekkingen 

Als puzzelstukjes geven de archeologische vondsten een beeld van hoe bewoners op deze locatie honderden jaren geleden leefden. “De sporen en vondsten tonen aan dat de mensen leefden in boerderijtjes waar vee gehouden werd. Die waren aanvankelijk van hout, Vanaf de dertiende eeuw kwamen er bankstenen constructies.” 

Coppens vertelt dat langs de bestaande bomenrij een deel van een gebouwtje is aangetroffen met eeuwenoude vondsten, vanaf de elfde eeuw. “Dat de bewoningssporen zo oud zouden zijn, hadden we niet verwacht.”

Meer uit Beveland

Structurelemeer geld voor Stichting Musea de Bevelanden

GOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes heeft besloten om Stichting Musea de Bevelanden voor het jaar 2026 een structurele subsidie van 273.502 euro toe te kennen. Daarnaast wordt de subsidie over 2024 vastgesteld op 263.236 euro, met een aanvullende incidentele bijdrage van 17.500 euro.

10 uur geleden
Vuurwerkoverlast: meld het!

GOES - Ook tijdens de periode voor de jaarwisseling treden politie, Bureau Halt en de gemeente Goes samen op tegen vuurwerkoverlast. Vuurwerk mag je afsteken tijdens de jaarwisseling tussen 18:00 uur en 02:00 uur Het afsteken van vuurwerk buiten deze tijden is verboden.

1 dag geleden
Goese Filmdagen zetten Italiaanse cinema in de schijnwerpers

GOES - Van donderdag 13 tot en met zondag 16 november 2025 vindt in filmtheater 't Beest en de Da Vinci Bioscoop de derde editie van de Goese Filmdagen plaats. Dit jaar staat Italië centraal. Het filmweekend biedt een gevarieerd programma met Italiaanse en Europese films, lezingen, kinderfilms en live muziek.

1 dag geleden
Kledingwinkel Deeltwee deelt royale cheques uit aan goede doelen

GOES - De Goese tweedehands kledingwinkel Deeltwee reikte onlangs drie royale cheques uit aan goede doelen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de winkel aan de Gasthuisstraat ontvangen drie stichtingen elk een bedrag van maar liefst 30.000 euro. 

1 dag geleden
Borsele start campagne voor energiezuiniger wonen

Borsele - De gemeente Borsele is een nieuwe campagne gestart om inwoners en ondernemers te stimuleren hun woning of pand energiezuiniger te maken. Onder de noemer 'Zuunig Borsele' komt de gemeente met vier subsidieregelingen en extra financiële steun bovenop bestaande programma's. Daarmee wil Borsele inwoners helpen bij het isoleren en verduurzamen van hun woningen, met als doel een comfortabeler en energiezuiniger leefklimaat in de hele gemeente.

1 dag geleden
Nieuwbouw winkelcentrum De Bussel fors vertraagd: Zeelandhallen worden genoemd als tijdelijke locatie

Goes - De geplande nieuwbouw van winkelcentrum De Bussel in Goes-Zuid, dat na de herontwikkeling Beukenhof gaat heten, loopt forse vertraging op. Ontwikkelaar Brookland heeft nog geen definitieve tijdelijke locatie gevonden voor de huidige ondernemers, al wordt de Zeelandhallen in Goes genoemd. Door die onzekerheid is de oplevering verschoven naar minimaal 2029.

2 dagen geleden
Leerlingen van ‘s-Gravenpolder staan stil bij Slag om de Schelde

's-Gravenpolder - Op donderdag 5 november kwamen 70 leerlingen van drie basisscholen in 's-Gravenpolder samen voor de jaarlijkse herdenking van de Slag om de Schelde. Leerlingen van groep 7 en 8 van De Rank en De Linden, samen met groep 8 van De Koningin Julianaschool, liepen gezamenlijk naar de Maartsenkerk voor een bijzondere herdenkingsbijeenkomst.

2 dagen geleden