Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uitzendbranche ziet kansen rond handhaving schijnzelfstandigheid

Uitzendbranche ziet kansen rond handhaving schijnzelfstandigheid

DEN HAAG (ANP) - Voor de uitzendbranche biedt de handhaving op schijnzelfstandigheid door de Belastingdienst kansen. Een op de tien zzp'ers die geraakt dreigt te worden door de veranderingen zal uitwijken naar een uitzend- of detacheringsbureau, denkt Jurriën Koops, directeur van de branchevereniging voor uitzendondernemingen ABU.

Vanaf 1 januari gaat de Belastingdienst controleren en handhaven of zzp'ers niet hetzelfde werk doen als mensen in loondienst. "Er is maar een beperkt deel van de zzp'ers dat geraakt wordt door de handhaving en wetgeving die gaat komen", legt Koops uit. In totaal gaat het volgens hem om ongeveer 600.000 zzp'ers die arbeid verkopen aan organisaties en mogelijk als schijnzelfstandige aan het werk zijn.

Koops schat in dat 10 tot 15 procent van die groep uitwijkt naar een uitzendbureau. "De andere 80 procent zal voor een deel doorgaan als zzp'er en voor een deel in loondienst gaan, of zoekt een inkomen elders." De uitzendbranche zal het meest profiteren van stoppende zzp'ers in sectoren als de beveiliging en kinderopvang, verwacht de directeur.

Uiteenlopende keuzes

Wel benadrukt hij dat het voor een uitzendbureau makkelijker is om in te stappen in branches waar de tarieven lager liggen. Dan kunnen de lonen gelijkgetrokken worden met het tarief dat zzp'ers rekenen, als ook het pensioen, risico bij ziekte en vakantiedagen worden meegeteld.

Opdrachtgevers maken uiteenlopende keuzes in hoe ze omgaan met de veranderingen, ziet Koops. In sommige branches, zoals de kinderopvang, "komt geen zzp'er meer binnen". Er zijn ook sectoren, zoals de bouw, waar werkgevers geen gezamenlijke lijn trekken. "Ze zijn allemaal bezig om goed te kijken naar wie ze inhuren."

Uitzendconcern Randstad gaf eerder aan dat het bedrijf veel vragen krijgt van werkgevers en werknemers, maar toen veranderde er nog weinig in de constructies. Inmiddels is er een lichte verschuiving zichtbaar van zzp naar uitzend- en detacheerconstructies. Het bedrijf begon recent samenwerkingen met Uber Eats en ggz-instelling Parnassia, waarbij zzp'ers wordt aangeboden via een andere contractvorm hun werk te blijven doen, inspelend op de naderende start van de handhaving.

Verschillende sectoren

Maar ook woningcorporaties, het onderwijs of partijen binnen de financiële sector kloppen bij Randstad aan, ziet Jan van Helden, operationeel directeur binnen Randstad Professional, die benadrukt dat Randstad "meer dan alleen een uitzendbureau is". "Dat partijen de komende maand beleidsmatige beslissingen gaan nemen, is wel een sterke verwachting."

Meer uit Financieel

Emirates boekt recordwinst ondanks impact van oorlog

DUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft een recordjaar achter de rug, ondanks de impact van de oorlog in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij uit de Verenigde Arabische Emiraten wist een lichte daling van het aantal passagiers op te vangen met hogere opbrengsten per passagier.

26 minuten geleden
AEX-index licht lager na slotrecord, Shell zakt na resultaten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen na het bereiken van een nieuw slotrecord een dag eerder. Beleggers verwerkten opnieuw een grote hoeveelheid kwartaalresultaten van bedrijven als Shell, SBM Offshore, BAM, AMG en Pharming.

51 minuten geleden
Impact Iranoorlog op Maersk beperkt, vooruitzichten wel onzeker

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft maar een beperkte impact op de resultaten van scheepvaartconcern A.P. Møller-Mærsk. Volgens het Deense bedrijf zijn de vooruitzichten voor de wereldwijde containervraag in 2026 nu wel "zeer onzeker" door de gestegen energieprijzen en de beperkingen voor de scheepvaart in de wateren rondom Iran.

1 uur geleden
Flink meer winst Shell dankzij gestegen olieprijzen door oorlog

LONDEN (ANP) - Shell heeft in het eerste kwartaal flink meer winst behaald, geholpen door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De winst kwam uit op 6,9 miljard dollar, tegen bijna 3,3 miljard dollar in het vierde kwartaal. Shell had eerder al gezegd dat de resultaten uit de oliehandel aanzienlijk hoger zouden uitvallen door de onrust op de energiemarkt.

1 uur geleden
Sterk kwartaal voor veevoerbedrijf ForFarmers ondanks oorlog

LOCHEM (ANP) - Veevoerbedrijf ForFarmers heeft een "sterk" eerste kwartaal achter de rug, ondanks de oorlog in het Midden-Oosten. Hoewel de huidige geopolitieke ontwikkelingen zorgen voor onzekerheid en hogere prijzen van grondstoffen en energie, kan het bedrijf uit Lochem naar eigen zeggen het veevoer "tegen scherpe prijzen" blijven aanbieden aan zijn klanten.

1 uur geleden
DNB: economische groei moet vooral van groei productiviteit komen

AMSTERDAM (ANP) - De economische groei in Nederland moet in de komende decennia vooral komen van productiviteitsgroei. Dat stelt De Nederlandsche Bank (DNB) in een nieuwe analyse. De groei komt niet meer uit arbeid, omdat door de vergrijzing het aanbod daarvan afneemt.

1 uur geleden
BAM denkt mee te profiteren van toenemende defensie-uitgaven

BUNNIK (ANP) - Bouwconcern BAM denkt mee te kunnen profiteren van de energietransitie en toenemende defensie-uitgaven van de overheid. Topman Ruud Joosten benadrukt in een toelichting op het kwartaalbericht van Nederlands grootste bouwer mede hierdoor "sterke marktkansen" te zien. Afgelopen kwartaal lukte het BAM al om een nieuwe klus voor Defensie in de wacht te slepen. Ook kreeg het concern een nieuwe opdracht van hoogspanningsnetbeheerder TenneT.

2 uur geleden