Uitzendbranche ziet kansen rond handhaving schijnzelfstandigheid
DEN HAAG (ANP) - Voor de uitzendbranche biedt de handhaving op schijnzelfstandigheid door de Belastingdienst kansen. Een op de tien zzp'ers die geraakt dreigt te worden door de veranderingen zal uitwijken naar een uitzend- of detacheringsbureau, denkt Jurriën Koops, directeur van de branchevereniging voor uitzendondernemingen ABU.
Vanaf 1 januari gaat de Belastingdienst controleren en handhaven of zzp'ers niet hetzelfde werk doen als mensen in loondienst. "Er is maar een beperkt deel van de zzp'ers dat geraakt wordt door de handhaving en wetgeving die gaat komen", legt Koops uit. In totaal gaat het volgens hem om ongeveer 600.000 zzp'ers die arbeid verkopen aan organisaties en mogelijk als schijnzelfstandige aan het werk zijn.
Koops schat in dat 10 tot 15 procent van die groep uitwijkt naar een uitzendbureau. "De andere 80 procent zal voor een deel doorgaan als zzp'er en voor een deel in loondienst gaan, of zoekt een inkomen elders." De uitzendbranche zal het meest profiteren van stoppende zzp'ers in sectoren als de beveiliging en kinderopvang, verwacht de directeur.
Uiteenlopende keuzes
Wel benadrukt hij dat het voor een uitzendbureau makkelijker is om in te stappen in branches waar de tarieven lager liggen. Dan kunnen de lonen gelijkgetrokken worden met het tarief dat zzp'ers rekenen, als ook het pensioen, risico bij ziekte en vakantiedagen worden meegeteld.
Opdrachtgevers maken uiteenlopende keuzes in hoe ze omgaan met de veranderingen, ziet Koops. In sommige branches, zoals de kinderopvang, "komt geen zzp'er meer binnen". Er zijn ook sectoren, zoals de bouw, waar werkgevers geen gezamenlijke lijn trekken. "Ze zijn allemaal bezig om goed te kijken naar wie ze inhuren."
Uitzendconcern Randstad gaf eerder aan dat het bedrijf veel vragen krijgt van werkgevers en werknemers, maar toen veranderde er nog weinig in de constructies. Inmiddels is er een lichte verschuiving zichtbaar van zzp naar uitzend- en detacheerconstructies. Het bedrijf begon recent samenwerkingen met Uber Eats en ggz-instelling Parnassia, waarbij zzp'ers wordt aangeboden via een andere contractvorm hun werk te blijven doen, inspelend op de naderende start van de handhaving.
Verschillende sectoren
Maar ook woningcorporaties, het onderwijs of partijen binnen de financiële sector kloppen bij Randstad aan, ziet Jan van Helden, operationeel directeur binnen Randstad Professional, die benadrukt dat Randstad "meer dan alleen een uitzendbureau is". "Dat partijen de komende maand beleidsmatige beslissingen gaan nemen, is wel een sterke verwachting."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen de handel uitgegaan. Nieuwe aanvallen van Iran op omliggende landen voeden de vrees voor een nieuwe escalatie in de vijandelijkheden met de Verenigde Staten. Daardoor neemt de hoop op een snelle vredesdeal in het Midden-Oosten weer wat af.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) heeft geen goed woord over voor nieuwe importheffingen waarmee de Verenigde Staten dreigen. Tegen nieuwszender BNR zegt hij dat de Europese Commissie zal vasthouden aan eerdere afspraken met de Amerikaanse regering, die woensdag met nieuwe importheffingen voor de EU dreigde.
4 uur geledenATHENE (ANP/DPA) - De Europese Commissie heeft Griekenland voor het eerst sinds de schuldencrisis van de lijst afgehaald van lidstaten met economische onevenwichtigheden. Volgens premier Kyriakos Mitsotakis eindigt daarmee een "negatief hoofdstuk dat zestien jaar geleden begon".
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse miljardair Bill Ackman wil zijn belang in Universal Music Group verkopen. Eerder deze week werd bekend dat het muziekconcern achter artiesten als Taylor Swift, Harry Styles en Billie Eilish het ongevraagde overnamebod van Ackmans investeringsfirma Pershing Square verwerpt.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Ondernemersorganisatie FME noemt het voorstel van de Europese Commissie voor meer technologische onafhankelijkheid "een belangrijke stap om minder afhankelijk te worden van de VS en China". Maar volgens de ondernemersorganisatie voor technologische industrie moet er ook naar randvoorwaarden worden gekeken.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een licht verlies gesloten. Beleggers op het Damrak volgden daarmee het overwegend negatieve sentiment op andere Europese beurzen en op Wall Street. Nieuwe aanvallen van Iran op Koeweit en Bahrein wakkerden zorgen aan over de oorlog in het Midden-Oosten. Eerder optimisme over een vredesdeal verdween naar de achtergrond.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - Topman Benjamin Smith van Air France-KLM krijgt zijn miljoenenbeloning. Een meerderheid van de aandeelhouders is akkoord met het salaris en de bonussen van de Canadese topman. De Nederlandse overheid had eerder laten weten bezwaar aan te tekenen tegen de financiële beloning.
9 uur geleden