Uitstoot vorig kwartaal omhoog ondanks economische krimp
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer broeikasgassen uitgestoten, hoewel de economie vanwege de coronacrisis kromp. Door het koude weer werd er meer gestookt. Bovendien draaiden elektriciteitscentrales een flinke productie. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
In januari, februari en maart ging de uitstoot van broeikasgassen met 1,4 procent omhoog vergeleken met dezelfde periode in 2020. Dat gebeurde ondanks het feit dat de economie kromp met 2,8 procent.
In het eerste kwartaal was het kouder dan een jaar eerder en daarom zetten mensen thuis en op kantoor vaker de verwarming aan. Landbouwbedrijven stookten ook meer, vooral eigenaren van kassen. De uitstoot ging ook omhoog omdat elektriciteitscentrales het druk hadden. "Zeker in het eerste kwartaal werd er heel wat stroom geproduceerd voor het buitenland", licht een woordvoerder van het CBS toe.
De coronacrisis zorgde er wel voor dat er minder verkeer was op de weg, wat de uitstoot omlaag trok. De industrie bleef de grootste vervuiler, maar stootte ook minder uit. Deze beide ontwikkelingen konden niet voorkomen dat er toch meer broeikasgassen in de lucht kwamen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is deze tweede pinksterdag opnieuw gesloten op een hogere stand dan ooit. Beleggers waren optimistisch vanwege de positieve berichten over een mogelijk einde van de oorlog in Iran. Aanleiding daarvoor waren uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die zaterdag zei dat er grotendeels overeenstemming is over een akkoord met Iran.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus wil af van de Europese verplichting om zijn aandeel in de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero te verkopen. Dat stelde de Europese Commissie vorig jaar uit concurrentieoverwegingen als voorwaarde voor de overname van Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Maar het aan de Amsterdamse beurs genoteerde Prosus wil niet verdergaan met het verkopen van het belang zolang Uber bezig is Delivery Hero over te nemen. Daartoe heeft Prosus een verzoek ingediend bij de EU, melden bronnen aan persbureau Bloomberg.
8 uur geledenLEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.
13 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
14 uur geledenSHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
17 uur geleden