Uitkomst pensioenakkoord voor deelnemers nog jaren ongewis
DEN HAAG (ANP) - Gepensioneerden en werkenden moeten nog jaren wachten voordat zij precies weten hoe het nieuwe pensioenstelsel voor hen uitpakt. Dat blijkt uit stukken over het onlangs gesloten pensioenakkoord die minister Wouter Koolmees (Sociale Zaken) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd.
Het is de bedoeling dat pensioenfondsen uiterlijk op 1 januari 2026 de overstap maken. De eerstkomende twee jaar zullen in het teken staan van de benodigde wetgeving. Daarna moeten de fondsen een transitieplan indienen waarin onder meer staat staat hoe de eerder opgebouwde rechten van deelnemers worden 'vertaald' naar het nieuwe stelsel, en hoe eventuele nadelige gevolgen voor bepaalde groepen worden gecompenseerd.
Pas nadat de plannen aan toezichthouder DNB zijn voorgelegd, komt een communicatieplan in zicht om de deelnemers te informeren over individuele uitkomsten van de overstap. Zij krijgen dan te horen wat hun pensioen zou zijn volgens het oude stelsel, en wat het wordt onder het nieuwe. Dat gebeurt naar verwachting pas in 2024.
Respijt
Hoe de pensioenen zich de komende jaren ontwikkelen, blijft eveneens ongewis. Volgend jaar hoeven de meeste pensioenfondsen ondanks hun beroerde financiële positie niet te korten. Koolmees geeft hen respijt wegens de uitzonderlijke economische omstandigheden als gevolg van de uitbraak van het nieuwe coronavirus. Maar voor de jaren daarna zijn zulke afspraken er nog niet.
Het is overigens niet zeker hoe en in welke mate pensioenfondsen hun huidige dekkingstekorten moeten wegwerken voordat zij kunnen overstappen naar het nieuwe stelsel. Dat zogenoemde "ingroeipad" komt aan bod in het wetsvoorstel, en wordt vastgesteld na overleg met alle relevante partijen. Of er alsnog gekort moet worden, zal ook afhankelijk zijn van de economische vooruitzichten.
Koolmees wilde de stukken over het pensioenakkoord pas vrijgeven na een definitief akkoord van de sociale partners. Maar 's lands grootste vakbond FNV stelde afgelopen vrijdag de stemming door het ledenparlement over het akkoord met twee weken uit. Op aandringen van de Tweede Kamer maakt de bewindsman de achterliggende documenten alsnog eerder openbaar.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
32 minuten geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
33 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
1 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Hongarije kan geen aanspraak meer maken op ruim 1 miljard euro aan fondsen van de Europese Unie voor armere regio's. Het land heeft volgens de Europese Commissie te weinig werk gemaakt van hervormingen die de rechtsstaat moesten versterken en corruptie moeten tegengaan. Dat had de Hongaarse regering onder leiding van premier Viktor Orbán voor het einde van 2025 moeten doen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.
13 uur geledenBERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.
17 uur geleden