UBS slokt Credit Suisse volledig op en wil 10 miljard besparen
ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Zwitserse bank UBS wil de eerder dit jaar overgenomen concurrent Credit Suisse volledig opnemen in het eigen bedrijf, maakte het financiële concern bekend bij zijn kwartaalcijfers. Bij die samenvoeging wil UBS de kosten de komende tweeënhalf jaar met 10 miljard dollar (9,2 miljard euro) verlagen. Daarbij gaan naar verwachting 3000 banen verloren in Zwitserland.
UBS nam in maart, gedwongen door de Zwitserse overheid, Credit Suisse over. Die laatste bank stond op omvallen doordat veel rekeninghouders in paniek raakten en hun geld weghaalden. Lang was de vraag of UBS onderdelen van die concurrent zou afstoten of zelfstandig zou laten voortbestaan, waarbij vooral werd gespeculeerd over een afsplitsing van de divisie die Zwitsers zelf bedient.
"Ongeveer 1000 ontslagen vloeien voort uit de integratie van Credit Suisse Schweiz", zei UBS-topman Sergio Ermotti in een gesprek met analisten. Verdere reorganisaties bij de bank "leiden naar verwachting tot 2000 ontslagen in Zwitserland in de komende paar jaren".
Fusie
Nu maakt UBS bekend dat de twee banken tot de formele fusie in 2024 apart blijven voortbestaan, maar daarna samengaan. Het merk Credit Suisse blijft vervolgens nog bestaan totdat alle cliënten van die bank zijn overgeheveld naar UBS, wat naar verwachting in 2025 gebeurt.
"Deze combinatie versterkt onze status als vooraanstaande, wereldwijde onderneming waar ons thuisland Zwitserland trots op kan zijn", verklaarde Ermotti, die na de tumultueuze overname van Credit Suisse de Nederlander Ralph Hamers verving als hoogste baas bij UBS.
Forse kwartaalwinst
De overname bezorgde UBS tegelijkertijd een gigantische winst in het tweede kwartaal. Het resultaat voor belastingen steeg naar 29 miljard dollar. Het gaat om de hoogste winst voor een bank in het tweede kwartaal ooit, berekende financieel persbureau Bloomberg.
Die winst is vooral het gevolg van het verschil tussen de overnamesom van 3 miljard dollar voor Credit Suisse en de veel hogere waarde van de kredietportefeuille van die bank. Ontevreden beleggers hebben al rechtszaken aangespannen omdat ze de overnameprijs voor Credit Suisse te laag vinden. UBS meldde daarnaast dat klanten van de divisie voor vermogensbeheer veel meer geld hadden ondergebracht bij de zakenbank.
Klantvertrouwen
Bij de vermogensbeheertak van Credit Suisse kwam er nog geen einde aan het wegvloeien van geld. Maar het tempo waarmee klanten hun geld weghaalden was in het tweede kwartaal lager dan in maart, meldde UBS. Die bank stelt ook dat het vertrouwen bij grote klanten van Credit Suisse weer wat toeneemt sinds de zomer.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Mensen gaan minder vaak uit eten in een restaurant en bestellen vaker een maaltijd online. Dat constateert ABN AMRO op basis van transactiedata. De bank stelt dat "een soort herwaardering" van bezorg- en afhaalrestaurants lijkt te ontstaan. "Nu prijzen niet meer bovengemiddeld stijgen, wordt er langzaam weer vaker voor het gemak van bezorg- of afhaalmaaltijd gekozen. Een restaurant bezoeken lijkt daardoor iets minder aantrekkelijk geworden."
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.
3 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.
6 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.
7 uur geleden