Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

UberFiles brengen dubieuze praktijken aan het licht bij Uber

UberFiles brengen dubieuze praktijken aan het licht bij Uber

BRUSSEL (ANP/BELGA/RTR) - Door de UberFiles zijn tal van dubieuze praktijken bij techbedrijf Uber aan het licht gekomen. Internationaal onderzoekswerk van journalisten wijst uit dat de onderneming, bekend van zijn taxi-app, in de periode van 2013 tot 2017 soms voor niets terugdeinsde. In Nederland zou oud-Eurocommissaris Neelie Kroes tegen een verbod uit Brussel in hebben gelobbyd voor het bedrijf. In Frankrijk zou niemand minder dan Emmanuel Macron hebben geholpen en in België zou Uber privédetectives hebben afgestuurd op concurrenten.

De UberFiles bevatten ruim 124.000 interne documenten, met memo's, agenda's, WhatsApp-berichten en andere gegevensbestanden van de periode 2013-2017. De data zijn gelekt naar de Britse krant The Guardian, die ze vervolgens deelde met het Internationaal Consortium van Onderzoeksjournalisten (ICIJ).

In Nederland deden Platform Investico, Trouw en Het Financieele Dagblad onderzoek naar de UberFiles. De journalisten wisten te achterhalen dat Kroes in 2015 en 2016 in het geheim lobbywerk deed voor Uber, ook nadat de Europese Commissie haar expliciet verboden had een functie bij het bedrijf aan te nemen. Zo zou Kroes zelfs premier Mark Rutte hebben benaderd.

Concurrentie

Volgens de Belgische krant De Tijd onthullen de documenten onder meer hoe Uber bij zijn komst naar België meteen een internationaal inlichtingenbedrijf afstuurde op zijn belangrijkste twee concurrenten in de Brusselse taxisector, Taxis Bleus en Taxis Verts. De Franse krant Le Monde bericht daarnaast over contacten tussen medeoprichter Travis Kalanick van Uber en Macron toen die minister van Financiën was en nog niet de president.

Er komen al jaren regelmatig berichten naar buiten over de soms twijfelachtige werkwijzen van Uber. In een verklaring die werd vrijgegeven kort nadat de rapporten waren gepubliceerd, ontkent Uber geen van de beschuldigingen, maar vestigde het bedrijf de aandacht op de veranderingen die zijn aangebracht sinds Dara Khosrowshahi in 2017 de leiding over het bedrijf kreeg. "Als we zeggen dat Uber tegenwoordig een ander bedrijf is, bedoelen we dat letterlijk: 90 procent van de huidige Uber-medewerkers trad toe nadat Dara topman werd", staat in de verklaring.

Kroes heeft aan de betrokken media ontkend dat er sprake was van een informele of formele rol bij Uber. Ze wees daarbij naar haar rol als speciale ambassadeur voor start-ups. Vanuit het kamp van Macron klinkt eveneens verweer. Als minister van Financiën zou Macron "natuurlijk" contact hebben gehad met tal van bedrijven, aldus een woordvoerder van de president.

Meer uit Financieel

Geschil met brandstofleverancier reden voor uitwijken vlucht KLM

SCHIPHOL (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam moest dinsdag uitwijken naar Frans-Guyana om bij te tanken vanwege een commercieel geschil met de brandstofleverancier. Dat bevestigt KLM. Surinaamse media meldden eerder al dat dit de reden was.

1 uur geleden
Dell schiet omhoog op Wall Street na sterke resultaten

NEW YORK (ANP) - Dell Technologies is vrijdag hard gestegen op de beurzen in New York. Het Amerikaanse computer- en serverbedrijf boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de sterke vraag naar zijn producten voor kunstmatige intelligentie (AI). Het concern werd ook positiever over de jaaromzet door sterke verkopen van zijn AI-servers. Het aandeel werd daarop maar liefst ruim 32 procent meer waard.

1 uur geleden
Supers en A-merken zetten met WK-campagnes in op thuisbeleving

DEN HAAG (ANP) - De grote supermarkten en A-merken zijn begonnen met hun campagnes voor het WK voetbal dat op 11 juni van start gaat. Thuisbeleving lijkt dit jaar het thema, mede door de late en nachtelijke tijdstippen waarop de wedstrijden in de Verenigde Staten, Canada en Mexico worden afgewerkt. Toch doet niet iedereen mee.

2 uur geleden
Duitse inflatie koelt af door brandstofkorting aan de pomp

WIESBADEN (ANP/DPA) - Het leven in Duitsland was in mei 2,6 procent duurder dan een jaar geleden. Daarmee was de inflatie deze maand lager dan in april, toen Duitse consumenten 2,9 procent meer kwijt waren aan hun dagelijkse uitgaven. De daling komt onder meer door een tijdelijke accijnsverlaging aan de pomp waardoor tanken goedkoper werd en een daling van de energieprijzen.

2 uur geleden
Nieuwe ov-pas ook in winkels te koop

AMERSFOORT (ANP) - De nieuwe OV-pas is ook in fysieke winkels te koop, meldt de uitgever van de kaarten Translink. De nieuwe passen zijn een van de middelen waarmee reizigers voor de bus, tram of trein kunnen betalen via het systeem OVpay, dat de huidige chipkaarten vervangt.

6 uur geleden
Eternit betoogt dat asbeststrafzaak al jaren is verjaard

ALMELO (ANP) - Bouwmaterialenbedrijf Eternit vindt dat de asbeststrafzaak van het Openbaar Ministerie tegen het bedrijf al jaren is verjaard. De advocaat die de onderneming heeft ingeschakeld, heeft vrijdag bij de rechtbank in Almelo daarom een verzoek neergelegd om de vraag van verjaring eerst voor te leggen aan de Hoge Raad. "Als de Hoge Raad het met mij eens is, is er helemaal geen zaak", lichtte hij bij de rechtbank toe aan het ANP.

6 uur geleden
Concurreren met spaarrentes neemt hap uit winst bunq

AMSTERDAM (ANP) - Onlinebank bunq heeft vorig jaar een veel lagere winst geboekt. De marktrentes daalden, terwijl de financiële instelling bleef concurreren met relatief hoge spaarrentes om klanten te lokken. Daardoor hield bunq zelf minder over, komt naar voren uit het jaarverslag.

7 uur geleden