'Uber verziekt taximarkt Amsterdam'
AMSTERDAM (ANP) - Taxibedrijf Uber verziekt de Amsterdamse taximarkt. Dat stelt vakbond FNV, die de Amsterdamse wethouder van Verkeer en Vervoer Sharon Dijksma oproept de taximarkt in de hoofdstad weer "eerlijk en gezond" te maken. Daarbij wil de bond vooral een eerlijk inkomen en rechtsbescherming voor alle taxichauffeurs.
Dijksma ontvangt volgende week een witboek over Uber. Daarin komt volgens FNV onder meer naar voren dat Uber-chauffeurs zelfs met werkweken van vijftig uur nauwelijks het minimumloon halen. Ze verdienen gemiddeld 260 euro bruto minder dan de collega's, waarbij nog geen rekening is gehouden met de kosten voor een arbeidsongeschiktheidsverzekering en pensioen.
Volgens berekeningen van FNV loopt de staatskas jaarlijks 20 miljoen tot 40 miljoen euro mis aan belastinginkomsten en sociale premies door de werkwijze van Uber. De bond hoopt met het witboek de Amsterdamse wethouder voldoende munitie te geven om de regelgeving in de taxibranche bij de landelijke politiek aan de kaak te stellen.
Bond ziet geen verbeteringen
Gemeenten mogen aanvullende regels stellen, maar alleen voor de opstapmarkt en niet voor de bestelmarkt waarin Uber actief is. Amsterdam heeft wel een convenant met Uber gesloten, maar de bond ziet geen enkele verbetering sinds het ondertekenen daarvan.
FNV dringt er al langer bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat op aan om een gelijk speelveld te creëren. Nu zijn er grote verschillen in regels voor de straattaxi’s en de bestel- appmarkt waar Uber, met name in de grote steden, volgens de bond de overheersende partij is.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse deelstaat Saksen-Anhalt kan te maken krijgen met grote economische problemen als de radicaalrechtse Alternative für Deutschland (AfD) zondag daar de verkiezingen wint. Dat hebben economen en topbestuurders uit het Duitse bedrijfsleven gezegd in Duitse media.
5 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Turkije heeft zondag zijn verwachtingen voor de economische groei verlaagd om de aanhoudende Iranoorlog. De daaruit voortvloeiende stijging van de energieprijzen heeft het afremmen van de inflatie in Turkije bemoeilijkt.
5 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China steekt miljarden in zijn grootste banken en verzekeraars. Hiermee probeert de overheid in Beijing de balansen te versterken en de economische groei op peil te houden.
5 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - Oliekartel OPEC+ gaat zijn productiedoelstellingen volgende maand niet verder verhogen. Een kerngroep van zeven leden, waaronder Saudi-Arabië en Rusland, heeft zondag na een onlinebijeenkomst bekendgemaakt dat de huidige quota gehandhaafd blijven.
7 uur geledenABUJA (ANP/BLOOMBERG) - De Nigeriaanse mededingingsautoriteit onderzoekt het plotselinge vertrek van taxi-app Uber uit het Afrikaanse land. Afgelopen week staakte het Amerikaanse techbedrijf er abrupt zijn activiteiten zonder gebruikers vooraf te waarschuwen.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - Jaguar Land Rover staat op het punt om de komende twee jaar 4000 banen te schrappen, meldt de Britse krant The Times. De grootste autofabrikant van het Verenigd Koninkrijk kampt al langer met stijgende kosten en dalende verkopen. Ook heeft het bedrijf last van Amerikaanse importheffingen.
12 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Medeoprichter Martin Lorentzon van muziekstreamingdienst Spotify wil Zweden verlaten als het land een nieuwe rijkentaks invoert. Dit heeft de Zweedse miljardair gezegd tegen persbureau Bloomberg.
13 uur geleden