Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Twijfels over reeks rentestappen door ECB nemen toe

Twijfels over reeks rentestappen door ECB nemen toe

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Het is volgens kenners steeds minder zeker dat de Europese Centrale Bank (ECB) de komende tijd de rente stap voor stap gaat verhogen. Op de financiële markten wordt steeds meer rekening gehouden met een scenario waarbij de Europese toezichthouder een geplande reeks verhogingen toch niet zou aandurven. Dit vanwege de mogelijke stopzetting van Russische energieleveranties aan Europa, de politieke crisis in Italië en een economie die op de rand van een recessie balanceert.

Beleidsmakers van de ECB gaven eerder aan vanaf juli de rente in stappen te willen verhogen om daarmee de strijd aan te gaan met de torenhoge inflatie. Daarbij zou sprake zijn van een "aanhoudende" cyclus van renteverhogingen. Komende week moet de rente met een kwart procentpunt worden verhoogd, de eerste renteverhoging sinds 2011.

Over de reeks renteverhogingen lijkt dus steeds meer twijfel. Handelaren gepolst door persbureau Bloomberg rekenen in doorsnee nu op een verkrapping met 155 basispunten tegen het einde van het jaar. Dat betekent een daling ten opzichte van een piek van meer dan 190 basispunten medio juni.

Rentestappen

Door de eerder genoemde problemen vragen handelaren zich af hoe ver de ECB kan gaan. Europa loopt qua renteverhogingen achter op de Amerikaanse Federal Reserve. Door de ingrepen in de VS werd de dollar meer waard afgezet tegen de euro. Voor het eerst in twintig jaar was de Amerikaanse munt zelfs evenveel waard als de euro.

De geplande rentestap van 0,25 procentpunt van de ECB zal de depositorente naar min 0,25 procent brengen. Volgens kenners wordt het dus een hele kluif om snel met meer rentestappen te komen. Tot een niveau van plus 0,5 procent zou nog wel kunnen, maar daarna wordt het lastig, zo klinkt het. Ook omdat een hogere rente het financieel geplaagde Italië in de problemen kan brengen.

Binnen de ECB gaan er ook stemmen op om met een krachtiger stap van een half procentpunt te beginnen. Dit scenario wordt door kenners onwaarschijnlijk geacht omdat het in tegenspraak zou zijn met de richtlijnen. Ook zou het de geloofwaardigheid kunnen schaden. Een verhoging van die omvang blijft het basisscenario voor september, waarbij de aandacht van de handelaren dus vooral gericht is op wat daarna komt.

Meer uit Financieel

Air Canada schort vooruitzichten op om hoge brandstofprijzen

MONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - Air Canada heeft zijn vooruitzichten voor dit jaar opgeschort. De luchtvaartmaatschappij doet dit vanwege de stijgende prijzen van vliegtuigbrandstof, die het gevolg zijn van de oorlog in Iran.

41 minuten geleden
Winkeliersomzet duidelijk omhoog in maart ondanks Iranoorlog

DEN HAAG (ANP) - Winkeliers hebben in maart duidelijk meer omgezet dan in dezelfde maand vorig jaar. Van een mogelijke 'shopdip' door geschrokken reacties op de oorlog in het Midden-Oosten was dus absoluut geen sprake, volgt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

1 uur geleden
Trump schrapt heffing Schotse whisky ter ere van koning Charles

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrapt zijn importheffingen op Schotse whisky. Hij zegt dat te doen ter ere van de Britse koning Charles en koningin Camilla, die hun staatsbezoek aan de Verenigde Staten hebben afgesloten.

2 uur geleden
ING: huizenprijzen stijgen dit jaar niet verder door hoger aanbod

AMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen zullen naar verwachting de rest van dit jaar niet meer stijgen, voorspelt ING in een rapport over de woningmarkt. In de grote steden blijft de huizenprijsontwikkeling naar verwachting achter bij het landelijk gemiddelde en zouden de prijzen kortstondig zelfs wat kunnen zakken, stellen de marktkenners van de bank. Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.

6 uur geleden
FME: techindustrie heeft steeds meer last van handelsoorlog

ZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse technologische industrie heeft steeds meer last van de handelsoorlog die de Amerikaanse president Donald Trump vorig jaar ontketende. Dat meldt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na een onderzoek onder 156 bedrijven dat eerder deze maand is uitgevoerd.

8 uur geleden
ING: huizenprijzen stijgen dit jaar niet verder door hoger aanbod

AMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen zullen naar verwachting de rest van dit jaar niet meer stijgen, voorspelt ING in een rapport over de woningmarkt. In de grote steden blijft de huizenprijsontwikkeling naar verwachting achter bij het landelijk gemiddelde en zouden de prijzen kortstondig zelfs wat kunnen zakken, stellen de marktkenners van de bank. Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.

8 uur geleden
Topman: Apple beleeft beste eerste kwartaal van een jaar ooit

CUPERTINO (ANP) - Apple heeft het afgelopen kwartaal zijn beste eerste drie maanden in een jaar ooit behaald. Dat zegt topman Tim Cook van het techconcern in een toelichting op de resultaten. Volgens hem komt dat onder andere dankzij meer verkopen van iPhones.

9 uur geleden