Twijfels over reeks rentestappen door ECB nemen toe
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Het is volgens kenners steeds minder zeker dat de Europese Centrale Bank (ECB) de komende tijd de rente stap voor stap gaat verhogen. Op de financiële markten wordt steeds meer rekening gehouden met een scenario waarbij de Europese toezichthouder een geplande reeks verhogingen toch niet zou aandurven. Dit vanwege de mogelijke stopzetting van Russische energieleveranties aan Europa, de politieke crisis in Italië en een economie die op de rand van een recessie balanceert.
Beleidsmakers van de ECB gaven eerder aan vanaf juli de rente in stappen te willen verhogen om daarmee de strijd aan te gaan met de torenhoge inflatie. Daarbij zou sprake zijn van een "aanhoudende" cyclus van renteverhogingen. Komende week moet de rente met een kwart procentpunt worden verhoogd, de eerste renteverhoging sinds 2011.
Over de reeks renteverhogingen lijkt dus steeds meer twijfel. Handelaren gepolst door persbureau Bloomberg rekenen in doorsnee nu op een verkrapping met 155 basispunten tegen het einde van het jaar. Dat betekent een daling ten opzichte van een piek van meer dan 190 basispunten medio juni.
Rentestappen
Door de eerder genoemde problemen vragen handelaren zich af hoe ver de ECB kan gaan. Europa loopt qua renteverhogingen achter op de Amerikaanse Federal Reserve. Door de ingrepen in de VS werd de dollar meer waard afgezet tegen de euro. Voor het eerst in twintig jaar was de Amerikaanse munt zelfs evenveel waard als de euro.
De geplande rentestap van 0,25 procentpunt van de ECB zal de depositorente naar min 0,25 procent brengen. Volgens kenners wordt het dus een hele kluif om snel met meer rentestappen te komen. Tot een niveau van plus 0,5 procent zou nog wel kunnen, maar daarna wordt het lastig, zo klinkt het. Ook omdat een hogere rente het financieel geplaagde Italië in de problemen kan brengen.
Binnen de ECB gaan er ook stemmen op om met een krachtiger stap van een half procentpunt te beginnen. Dit scenario wordt door kenners onwaarschijnlijk geacht omdat het in tegenspraak zou zijn met de richtlijnen. Ook zou het de geloofwaardigheid kunnen schaden. Een verhoging van die omvang blijft het basisscenario voor september, waarbij de aandacht van de handelaren dus vooral gericht is op wat daarna komt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger geopend. Beleggers namen weinig risico op de laatste handelsdag van een turbulente beursmaand. November werd gekenmerkt door twijfel over de hoge waarderingen van de AI-bedrijven en onzekerheid over een verdere renteverlaging door de Federal Reserve. Wall Street bleef donderdag dicht voor Thanksgiving Day en is op Black Friday slechts een halve dag geopend. De New Yorkse beurzen sluiten op deze voor retailers belangrijke koopjesdag om 19.00 uur Nederlandse tijd.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De grote storing bij de handel in futures en opties op de Chicago Mercantile Exchange (CME) van vrijdag is voorbij. Dat meldt CME Group, dat de grootste derivatenbeurs ter wereld exploiteert.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het ledenparlement van FNV vreest afsplitsingen en krimp van het ledenbestand van de grootste vakbond van Nederland als tijdelijk toezichthouders Ton Heerts en Lodewijk Asscher hun plannen kunnen doorzetten. Dit betoogde een advocaat namens het ledenparlement vrijdag bij de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een grotere bevoegdheid voor tijdelijk toezichthouders Ton Heerts en Lodewijk Asscher is essentieel om de impasse binnen vakbond FNV te doorbreken. Dat hebben de twee vrijdag betoogd bij de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Chinese eigenaar van Nexperia heeft de Nederlandse tak van de chipmaker vrijdag beschuldigd van samenzwering om een niet-Chinese toeleveringsketen op te zetten. Ook beweerde eigenaar Wingtech dat Nexperia Nederland het moederbedrijf permanent van zijn controle wil ontdoen.
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - Ook Vitens verhoogt volgend jaar de prijs van zijn drinkwater. Voor klanten van het drinkwaterbedrijf gaat de rekening over een heel jaar gemiddeld met zo'n 9 euro omhoog. Andere waterbedrijven hadden al bekendgemaakt de prijs te verhogen, omdat ze het extra geld nodig hebben voor investeringen die het gevolg zijn van toegenomen gebruik, klimaatverandering en vervuiling.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een belangrijke adviseur van de Hoge Raad denkt niet dat Nederlanders die grote sommen verloren aan illegale onlinecasino's hun geld terug kunnen krijgen. De conclusie van de advocaat-generaal is waarschijnlijk een grote domper voor de duizenden Nederlanders die via claimzaken hun verliezen terug willen vorderen bij goksites. De hoogste rechter volgt vaak het advies van de advocaat-generaal.
5 uur geleden