Twijfels over reeks rentestappen door ECB nemen toe
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Het is volgens kenners steeds minder zeker dat de Europese Centrale Bank (ECB) de komende tijd de rente stap voor stap gaat verhogen. Op de financiële markten wordt steeds meer rekening gehouden met een scenario waarbij de Europese toezichthouder een geplande reeks verhogingen toch niet zou aandurven. Dit vanwege de mogelijke stopzetting van Russische energieleveranties aan Europa, de politieke crisis in Italië en een economie die op de rand van een recessie balanceert.
Beleidsmakers van de ECB gaven eerder aan vanaf juli de rente in stappen te willen verhogen om daarmee de strijd aan te gaan met de torenhoge inflatie. Daarbij zou sprake zijn van een "aanhoudende" cyclus van renteverhogingen. Komende week moet de rente met een kwart procentpunt worden verhoogd, de eerste renteverhoging sinds 2011.
Over de reeks renteverhogingen lijkt dus steeds meer twijfel. Handelaren gepolst door persbureau Bloomberg rekenen in doorsnee nu op een verkrapping met 155 basispunten tegen het einde van het jaar. Dat betekent een daling ten opzichte van een piek van meer dan 190 basispunten medio juni.
Rentestappen
Door de eerder genoemde problemen vragen handelaren zich af hoe ver de ECB kan gaan. Europa loopt qua renteverhogingen achter op de Amerikaanse Federal Reserve. Door de ingrepen in de VS werd de dollar meer waard afgezet tegen de euro. Voor het eerst in twintig jaar was de Amerikaanse munt zelfs evenveel waard als de euro.
De geplande rentestap van 0,25 procentpunt van de ECB zal de depositorente naar min 0,25 procent brengen. Volgens kenners wordt het dus een hele kluif om snel met meer rentestappen te komen. Tot een niveau van plus 0,5 procent zou nog wel kunnen, maar daarna wordt het lastig, zo klinkt het. Ook omdat een hogere rente het financieel geplaagde Italië in de problemen kan brengen.
Binnen de ECB gaan er ook stemmen op om met een krachtiger stap van een half procentpunt te beginnen. Dit scenario wordt door kenners onwaarschijnlijk geacht omdat het in tegenspraak zou zijn met de richtlijnen. Ook zou het de geloofwaardigheid kunnen schaden. Een verhoging van die omvang blijft het basisscenario voor september, waarbij de aandacht van de handelaren dus vooral gericht is op wat daarna komt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winst gesloten, waarmee enig herstel werd getoond van de twee voorgaande verliesbeurten. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de stijgers dankzij sterke kwartaalresultaten en vooruitzichten van het Taiwanese chipbedrijf TSMC. Ook waren er weer cijfers van grote Amerikaanse banken.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) staat klaar om Venezuela financieel te steunen. Dat heeft IMF-topvrouw Kristalina Georgieva gezegd in een interview met persbureau Reuters tijdens een bezoek aan Oekraïne. "Als er een mogelijkheid is om de mensen van Venezuela te steunen, dan kun je er zeker van zijn dat het IMF er is."
5 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Netflix heeft een overeenkomst gesloten over de wereldwijde streamingrechten van films van Sony Pictures Entertainment. Dat maakten de bedrijven donderdag bekend. De nieuwe regeling wordt geleidelijk ingevoerd en is in 2029 voltooid. Hoeveel geld gemoeid is met de deal, is niet bekendgemaakt.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met Taiwan. Volgens het Amerikaanse ministerie van Handel dalen de importheffingen op goederen uit Taiwan en gaan Taiwanese bedrijven honderden miljarden investeren in chipproductie in de VS.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben de eerste verkoop van olie uit Venezuela afgerond. Dat heeft een Amerikaanse regeringsfunctionaris gezegd tegen het Franse persbureau AFP. Volgens die functionaris was met die deal een bedrag van 500 miljoen dollar gemoeid en kunnen de komende tijd meer verkopen plaatsvinden.
7 uur geledenLONDEN (ANP/DPA) - De wereldwijde scheepvaart had vorig jaar te maken met meer aanvallen op schepen door piraten. Volgens het in Londen gevestigde International Maritime Bureau (IMB) waren er 137 aanvallen en pogingen tot kaping van schepen. Dat waren er 116 een jaar eerder.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een recordaantal cao-onderhandelingen is vorig jaar vastgelopen, stelt werkgeversvereniging AWVN. Bijna vier op de tien cao-onderhandelingen kwamen uit bij een eindbod. AWVN stelt dat er uiteindelijk weinig ruimte overblijft om afspraken per sector of branche aan te passen.
9 uur geleden