Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tweestrijd tussen Trump en Haley bij voorverkiezing New Hampshire

Tweestrijd tussen Trump en Haley bij voorverkiezing New Hampshire

CONCORD (ANP) - Bij voorverkiezingen in de Amerikaanse staat New Hampshire mogen kiezers zich uitspreken over hun favoriet om de officiële presidentskandidaat te worden van de Republikeinse Partij. Doordat veel kandidaten al hebben opgegeven, is een tweestrijd ontstaan tussen oud-president Donald Trump en voormalig VN-ambassadeur Nikki Haley.

Voorverkiezingen geven kiezers de mogelijkheid om te beslissen welke kandidaat een politieke partij mag vertegenwoordigen bij de landelijke presidentsverkiezingen. Die worden gehouden in november. Zittend president Joe Biden (81) wordt dan vermoedelijk weer de kandidaat van de Democraten. Bij de Republikeinen wordt Trump (77) gezien als favoriet om weer presidentskandidaat te worden.

In New Hampshire staat daarom vooral de 52-jarige Haley onder druk om een goed resultaat te boeken. Zij werd deze maand derde bij de eerste Republikeinse voorverkiezing in Iowa, na Trump en gouverneur van Florida Ron DeSantis. DeSantis heeft zijn campagne inmiddels stopgezet en steun uitgesproken voor koploper Trump.

De verwachting is dat kiezers in New Hampshire Haley beter gezind zijn. Republikeinen in die staat gelden als relatief gematigd en ook partijloze kiezers mogen er meestemmen. De voormalige VN-ambassadeur heeft een overwinning nodig om te laten zien dat ze nog een kans maakt tegen Trump, die ook in New Hampshire aan kop gaat in de peilingen.

Het circa 1,5 miljoen inwoners tellende New Hampshire is traditioneel de eerste staat die een zogenoemde primary houdt. Dat is een ander soort voorverkiezing dan in Iowa plaatsvond. Er kan ook worden gestemd op kandidaten van de Democraten, maar die voorverkiezing wordt niet erkend door de landelijke Democratische Partij. Biden staat daarom ook niet op het stembiljet.

De Democratische Partij wilde de voorverkiezingen dit jaar aftrappen in de staat South Carolina, maar daar werken bestuurders in New Hampshire niet aan mee. Democratische kandidaten kregen daarom van hun partij opdracht niet mee te doen in die staat en de uitslag is op voorhand ongeldig verklaard. Sommige Democraten geven geen gehoor aan die oproep. Kiezers hebben daarnaast ook de optie om de naam van Biden op het stembiljet te schrijven.

Meer uit Buitenland

Machado: heb Trump mijn Nobelprijs aangeboden

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.

2 uur geleden
Venezuela: niet bang voor diplomatieke confrontatie met VS

CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela is niet bang diplomatiek de degens te kruisen met de Verenigde Staten. Dat zei interim-president Delcy Rodríguez tegenover het Venezolaanse parlement in de zogenoemde State of the Nation. De uitspraak kon rekenen op luid applaus.

2 uur geleden
Nobelprijswinnaar Machado vol lof over ontmoeting met Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is vol lof over haar gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens Machado was hun eerste persoonlijke ontmoeting "geweldig", zo zei ze na afloop van de lunch in het Witte Huis.

4 uur geleden
VS blijven azen op Groenland ondanks Europese militairen

WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis is duidelijk geweest over zijn intenties om Groenland te verwerven. De inzet van Europese militairen op Groenland doet daar niets aan af. Dat zegt woordvoerder Karoline Leavitt in reactie op vragen van journalisten.

4 uur geleden
Witte Huis: Iran schort 800 executies op onder druk van Trump

WASHINGTON (ANP/AFP) - Iran heeft onder druk van de Amerikaanse president Donald Trump 800 executies opgeschort, meldt het Witte Huis. Trump waarschuwde Iran eerder voor "ernstige gevolgen" als het regime zou doorgaan met het doden van demonstranten.

5 uur geleden
NY Times: Israël ontmoedigde Amerikaanse aanval op Iran

WASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd eventuele plannen voor een Amerikaanse aanval op Iran uit te stellen. Dat bericht de krant The New York Times, die zich baseert op informatie van een hooggeplaatste Amerikaanse regeringsfunctionaris.

5 uur geleden
Trump komt met initiatief om zorgkosten burger omlaag te krijgen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een initiatief gepresenteerd om premies voor zorgverzekeringen en medicijnprijzen omlaag te krijgen. Het Witte Huis spreekt in een toelichting over een "uitgebreid plan", maar details over de financiering en uitvoering ontbreken nog.

5 uur geleden