Tweede Kamer telt recordaantal fracties sinds splitsing FVD
DEN HAAG (ANP) - Sinds drie Kamerleden van het Forum voor Democratie (FVD) donderdag aankondigden als zelfstandige fractie verder te gaan, telt de Tweede Kamer volgens het Montesquieu Instituut een recordaantal fracties. Momenteel zitten er achttien fracties in de Kamer.
Na de verkiezingen van 21 maart 2021 stond de teller al op zeventien fracties, wat gelijk was aan het staande record dat in 1918 werd gevestigd. Met de aankondiging dat FVD-kamerleden Wybren van Haga, Hans Smolders en Olaf Ephraim zelfstandig verdergaan, is dat oude record nu gebroken.
Het Montesquieu Instituut merkt op dat de zeventien fracties van 1918 niet lang in die verdeling bleven bestaan. Kort na de verkiezingen ging een aantal partijen samenwerken in een gezamenlijke fractie. Vijf partijen gingen samenwerken als 'Neutrale fractie' en drie socialistische partijen vormden de revolutionair-socialistische fractie.
Ook in de regeringsperiode van 2012 tot 2017 telde de Tweede Kamer zeventien fracties, doordat leden van de PVV, 50PLUS, VVD en PvdA zich afsplitsten van hun partijen. In eerste instantie zaten er elf fracties in de Kamer na de verkiezingen van 2012.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma vindt dat de Universiteit Utrecht meer had moeten doen om de gebouwen te beveiligen tegen bezettingsacties. Haar woordvoerder bevestigt dat na een bericht van RTV Utrecht vrijdag. In de afgelopen jaren hebben pro-Palestijnse activisten meerdere universiteitsgebouwen in het centrum van de stad bezet gehouden.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Door een datalek zijn gegevens van medewerkers van de Dienst Justitiƫle Inrichtingen (DJI) gelekt. Een woordvoerster van de organisatie zegt na berichtgeving van Argos hierover dat het gaat om mailadressen, telefoonnummers en beveiligingscertificaten van DJI-medewerkers.
53 minuten geledenSLEEUWIJK (ANP) - De drie jonge tieners die sinds woensdagavond werden vermist nadat ze vermoedelijk te voet vanuit het Noord-Brabantse dorp Sleeuwijk waren vertrokken, zijn terecht, meldt de politie.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Februari was een zachte maand, maar ook somber. De gemiddelde temperatuur lag hoog, met 5,8 graden tegen 4,4 graden normaal. Het aantal zonuren viel tegen, meldt Weeronline. De zon scheen gemiddeld 76 uur over het land, normaal is dat in februari 95 uur. De hoeveelheid regen verschilde niet veel van normaal: dit jaar viel 58 millimeter neerslag tegen een klimaatgemiddelde van 65 millimeter.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vertegenwoordigers van Nederlandse schrijvers, vertalers en journalisten sommeren techconcern Meta per direct te stoppen met het gebruik van auteursrechtelijk beschermd werk voor de training van AI-modellen.
3 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls heeft excuses aangeboden voor de rol van het Nijmeegse gemeentebestuur in het koloniale slavernijsysteem. Dat deed de burgemeester op een besloten bijeenkomst met betrokkenen in het Lindenberg Cultuurhuis. De excuses zijn een reactie op de uitkomsten van een onderzoek van de Nijmeegse Radboud Universiteit uit 2025 naar het slavernijverleden van de stad, en daaropvolgende gesprekken.
12 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse regering ontbiedt de Nederlandse ambassadeur in dat land vanwege een voorval met een ambassademedewerker eerder deze week. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ambassadeur Emiel de Bont moet uitleg komen geven op het ministerie van Buitenlandse Zaken over de onder de Iraanse wet verboden inhoud van de bagage van zijn stafmedewerker, waaronder een Starlink-terminal.
14 uur geleden