Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Twee complotdenkers voor onderzoek naar Pieter Baan Centrum

Twee complotdenkers voor onderzoek naar Pieter Baan Centrum

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil de twee complotdenkers Wouter Raatgever en Joost Knevel laten onderzoeken in het Pieter Baan Centrum (PBC). Dat zei de officier van justitie vrijdag tijdens een inleidende zitting in de rechtbank in Den Haag, waar ze terechtstaan voor opruiing en (doods)bedreigingen tegen RIVM-directeur Jaap van Dissel, premier Mark Rutte en een huisarts in Bodegraven.

Knevel gaat akkoord met een psychiatrisch en psychologisch onderzoek in het PBC. Hij heeft volgens de officier van justitie een persoonlijkheidsstoornis, mogelijk een waanbeeld dat volgens het OM nader onderzoek vergt. Raatgever verzet zich tegen opname. De rechtbank beslist daar in de loop van de middag over, de zitting wordt om 16.00 uur hervat.

De strafzaak is gebaseerd op diverse bedreigende en opruiende uitspraken van de verdachten in video's op het onlineplatform Red Pill Journal, waar ze ongefundeerde verhalen verspreidden over vermeende pedonetwerken en rituele kindermoorden in Bodegraven. Het leidde tot een toestroom van complotdenkers naar de begraafplaats.

Grote achterban

De verdachten hebben een grote achterban en riepen hun duizenden volgers op om bewindslieden en Van Dissel te doden met een nekschot of te arresteren, hield de officier van justitie de rechtbank voor. "De verdachten laten zich als voorgangers beschouwen. Het gaat ze om het creëren van exposure. Ze blijven verhalen herhalen dat ministers bij kindermisbruik betrokken zijn en de coronamaatregelen misdadig zijn, bedoeld om het misbruik af te dekken." Ook zei de officier: "De vrijheid van meningsuiting eindigt waar smaad en laster en opruiing beginnen."

De bedreigingen gingen te ver, erkent ook Knevel. "Hij beseft dat hij veel te ver is gegaan qua grenzen van het strafrecht", aldus zijn advocaat Peter Plasman. Maar Knevel blijft bij zijn beschuldiging dat hij in zijn kinderjaren ernstig misbruikt is door Van Dissel en de huisarts. Plasman verzocht de rechtbank het voorarrest van zijn cliënt te schorsen, totdat hij wordt opgenomen in het PBC. De officier noemt schorsing onverantwoord. Hij verzet zich tevens tegen het schorsen van het voorarrest van Raatgever, die Knevel in de visie van het OM heeft misbruikt als instrument.

Op de zitting stond eveneens de 56-jarige Hans de M. uit Krimpen aan den IJssel terecht voor video’s waarin hij Van Dissel, minister Hugo de Jonge en de huisarts bedreigde. Hij zit vast sinds september. De man zegt zich te hebben laten meeslepen door Knevel en Raatgever en heeft daar "onbeschrijfelijk veel spijt van". Het OM verzet zich niet tegen een schorsing van zijn voorarrest.

Meer uit Binnenland

Talpa: voorlopig geen nieuwe opnames realityserie Peter Gillis

HILVERSUM (ANP) - Talpa maakt geen nieuwe afleveringen van Familie Gillis: Massa is Kassa "zolang er sprake is van hoger beroep of cassatie" in de zaken waarin Peter Gillis donderdag is veroordeeld. Dat laat een woordvoerder van het mediabedrijf desgevraagd weten aan het ANP.

1 uur geleden
Leider eilanden: Hondius legt niet aan, gaat alleen voor anker

SANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius legt niet aan bij Tenerife, maar gaat daar alleen voor anker. Dat meldt de president van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Hij stelt dat passagiers er met een boot worden opgehaald en zo naar het vliegveld worden gebracht. De Spaanse minister van Volksgezondheid bevestigt dat het schip wegblijft uit de haven.

1 uur geleden
Cruisemaatschappij: juiste procedure gevolgd na eerste overlijden

DEN HAAG (ANP) - Cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions heeft de "juiste procedure" gevolgd toen bleek dat er aan boord van de Hondius een 69-jarige Nederlander was overleden. Dat laat het bedrijf weten in reactie op een video die online rondgaat, waarop te zien is dat de kapitein spreekt van een natuurlijk overlijden.

1 uur geleden
In LUMC opgenomen cruiseschippassagier is besmet met hantavirus

LEIDEN (ANP) - De opvarende van het cruiseschip Hondius die woensdagavond is overgebracht naar het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) is geïnfecteerd met het hantavirus. "De patiënt is hiervan op de hoogte gesteld en heeft toestemming gegeven om deze informatie te delen", meldt het Leidse ziekenhuis.

3 uur geleden
WHO: maatregelen aan boord Hondius tegen verspreiding virus

GENÈVE (ANP) - Op het cruiseschip Hondius zijn voorzorgsmaatregelen getroffen om de kans op verspreiding van het hantavirus zo klein mogelijk te houden. Zo worden de kamers aan boord gedesinfecteerd, blijven opvarenden zoveel mogelijk in hun hut waar ze eten en water krijgen en er is gevraagd een mondmasker te dragen. Dat zei de Amerikaanse epidemioloog Maria Van Kerkhove tijdens een persconferentie van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO).

4 uur geleden
Radboudumc: opgenomen patiënt heeft het hantavirus

NIJMEGEN (ANP) - De opvarende van het cruiseschip de m/v Hondius die donderdag is opgenomen in het Radboudumc, is positief getest op het hantavirus. Dat bevestigt het ziekenhuis in Nijmegen op basis van informatie van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De patiënt ligt in isolatie.

5 uur geleden
Koninklijke Marechaussee: brand 't Harde door springstof-oefening

DEN HAAG (ANP) - De natuurbrand die op 29 april uitbrak op het Artillerie Schietkamp (ASK) in 't Harde is veroorzaakt door een oefening met springstoffen. Dat meldt de Koninklijke Marechaussee (KMAR) op basis van feitenonderzoek naar de brand. Er zijn geen aanwijzingen gevonden voor strafbare feiten.

5 uur geleden