Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Twee Canadezen mogen naar de maan vliegen

Twee Canadezen mogen naar de maan vliegen

OTTAWA (ANP) - Canada gaat de Verenigde Staten helpen bij de nieuwe ruimtevluchten naar de maan. In ruil daarvoor mogen twee Canadezen mee aan boord. Daarmee wordt Canada het tweede land ooit, na de VS, waarvan een inwoner richting de maan gaat. De ruimtevaartorganisaties van de twee landen, NASA en CSA-ASC, hebben hun samenwerking woensdag naar buiten gebracht.

De Verenigde Staten zijn al jaren bezig met het maanprogramma, dat de naam Artemis heeft gekregen. In 2022 moet een onbemand vaartuig naar de maan vliegen, er omheen draaien en veilig terugkeren naar de aarde. Die vlucht duurt bijna een maand. In 2023 moet diezelfde reis worden gemaakt met vier mensen aan boord. Een van die vier zal een Canadees zijn. Wie dat wordt, is nog niet bekend. Die missie zal anderhalve week duren. In een later stadium mag een tweede Canadees richting de maan gaan.

In 2024 moet het hoogtepunt volgen. Dan moeten een Amerikaanse man en vrouw voet op de maan zetten. De laatste bemande reis naar de maan was in 1972. Nog nooit is een vrouw op de maan geweest.

Klein ruimtestation

Artemis is de opvolger van het Apollo-programma uit de jaren zestig en zeventig. In 1968 gingen voor het eerst mensen richting de maan, met de vlucht Apollo 8. Die drie bemanningsleden reisden rond de maan en terug. Een jaar later volgde de eerste maanlanding, met Neil Armstrong en Buzz Aldrin. In de drie jaar erna volgden nog vijf maanlandingen, waarbij in totaal tien mannen de maan bezochten.

Europa is ook betrokken bij het Artemis-programma. Zo bouwt Europa de 'Service Module' van het vaartuig dat naar de maan gaat. In dat onderdeel zitten onder meer de motoren, zuurstof, water en de temperatuurregeling. De elektriciteit aan boord wordt opgewekt door zonnepanelen uit Leiden. In ruil daarvoor krijgt Europa in een later stadium ook drie plekken om mensen richting de maan te sturen. Wie dat worden, is ook nog niet bekend.

Het is de bedoeling om deze keer bij de maan te blijven. Zo werken de Verenigde Staten, Europa, Canada en Japan aan een klein ruimtestation, de Lunar Gateway, dat permanent rond de maan moet vliegen als een uitvalsbasis. De Lunar Gateway moet ook helpen bij de plannen om mensen naar Mars te brengen.

Meer uit Buitenland

VN-Veiligheidsraad houdt spoedzitting over gijzelaars in Gaza

NEW YORK (ANP/AFP) - De VN-Veiligheidsraad houdt dinsdag een spoedzitting over de situatie van de gijzelaars in de Gazastrook. Dat maakte de Israëlische VN-ambassadeur Danny Danon zondag bekend, nu de verontwaardiging over hun situatie in de belegerde enclave groeit.

11 minuten geleden
Meer dan 100 doden in Gaza door aanvallen Israël en hongersnood

GAZA-STAD (ANP) - In Gaza zijn in de afgelopen 24 uur zeker 119 mensen om het leven gekomen, voornamelijk door Israëlische aanvallen, meldt het Palestijnse gezondheidsministerie. Onder hen zijn 27 mensen die omkwamen terwijl ze op voedselhulp wachtten. Volgens de autoriteiten in Gaza stierven nog eens zes mensen door honger of ondervoeding.

6 uur geleden
Zes doden na mijnramp in Chili

SANTIAGO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - In Chili zijn alle lichamen geborgen van de mijnwerkers die sinds donderdag vermist waren na een instorting in een kopermijn. Zondag werd het laatste slachtoffer gevonden, heeft het openbaar ministerie bekendgemaakt. Daarmee komt het dodental op zes.

7 uur geleden
Oud-leiders Mossad en Shin Bet willen dat Trump Gaza-oorlog stopt

TEL AVIV (ANP) - Voormalige leiders van het Israëlische leger (IDF) en van de inlichtingendiensten Mossad en Shin Bet hebben een brief gestuurd aan de Amerikaanse president Donald Trump waarin ze hem vragen premier Benjamin Netanyahu te dwingen de huidige oorlog te beëindigen. Dat melden Israëlische media waaronder The Jerusalem Post.

8 uur geleden
Macron hekelt 'verschrikkelijke wreedheid' Hamas-gijzelaarsvideo

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron vindt dat Hamas "grenzeloze onmenselijkheid" heeft getoond door beelden te publiceren van twee uitgemergelde Israëlische gijzelaars die door de Palestijnse militante groepering in Gaza worden vastgehouden. "Verschrikkelijke wreedheid, grenzeloze onmenselijkheid: dat is waar Hamas voor staat", zei het Franse staatshoofd op X over de "ondraaglijke beelden".

14 uur geleden
Doden door oplaaiend sektarisch geweld in Syrië

SUWAYDA (ANP/AFP) - Door oplaaiend geweld in de Syrische provincie Suwayda zijn zondag zeker vier doden gevallen, meldt het Syrische Observatorium voor Mensenrechten. Eerder had de in het Verenigd Koninkrijk gevestigde organisatie twee doden gemeld. Het is het eerste dodelijke incident sinds het staakt-het-vuren van vorige maand.

16 uur geleden
België begint met droppen hulpgoederen boven Gazastrook

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Een militair vrachtvliegtuig van het Belgische leger heeft zondag een luchtdropping uitgevoerd boven de Gazastrook. Er is in totaal 15 ton aan humanitaire goederen gedropt in het Palestijnse gebied, heeft het Belgische ministerie van Defensie meegedeeld.

16 uur geleden